Menu
WomanOnly
Domácnost

Nevíte, jak vyprat mastnotu? Poradíme, jak vyzrát na mastné skvrny!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

20. 8. 2014

Vyprat mastné skvrny, aby po nich nezůstala ani stopa, může být pořádný oříšek. Nic ale není nemožné. My vám poradíme, jak snadno mastné fleky vyprat nejen z oblečení, ale i z koberce, bot nebo nábytku. Stačí znát našich pár triků a žádná mastná skvrna nebude problém.

Jak vyprat mastnou skvrnu na koberci

Na mastný flek položte kus hnědého balicího papíru, který přežehlete opatrně špičkou středně teplé žehličky, dokud se mastnota nevpije do papíru.

Potom naneste houbičkou šampon na koberce a několik minut jemně, ale důkladně vtírejte do koberce.

Nakonec čistou houbou nebo hadříkem setřete pěnu a prohlédněte si postižené místo. Jestliže je skvrna stále vidět nebo se později objeví znovu, opakujte postup.

Jak odstranit mastnou skvrnu z nábytku

Posypejte mastnou skvrnu silnou vrstvou pudrového zásypu a počkejte, až se začne mastnota vstřebávat. Po deseti minutách zásyp setřete. Pokud je skvrna stále mastná, postup opakujte.

Jak vyprat mastnou skvrnu na oblečení

Běžný postup: Papírovým ručníkem vysajte přebytečný tuk, na skvrnu poklepejte zlehka, abyste ji nerozetřeli. Zbylé stopy se odstraní praním při vyšší teplotě.

Jemné látky: Naneste poklepáváním trochu eukaliptového oleje a potom vyperte buď v ruce nebo v pračce při nízké teplotě. Pokud se oděv nesmí prát, otřete skvrnu houbou namočenou do čisté teplé vody – to odstraní zápach.

Jak odstranit mastnotu z bot

Kožená obuv: Na mastné místo nalepte malou záplatu na opravu duší kol. Nechte přes noc a pak sloupněte. Nakonec použijte krém na boty nebo konzervační přípravek na kůži. Na dobře vyčištěných kožených botách se tuk nevpije, skvrnu stačí setřít papírovým ručníkem.

Semišová obuv: Místo dobře vysajte a potom přetřete tuhým čistidlem na semiš. Odolné skvrny odstraňte chomáčkem bílé vaty navlhčeném v benzinu. Na skrytém místě ale nejprve vyzkoušejte, zda benzín příliš neovlivňuje barvu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nevíte, jak vyprat mastnotu? Poradíme, jak vyzrát na mastné skvrny!