Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Očkování proti Ebole – WHO slíbila vakcíny do poloviny příštího roku

Redakce

Redakce

28. 10. 2014

Zraky celého světa se nyní s obavami upírají k zemím západní Afriky. Zde se již řadu měsíců nekontrolovatelně šíří smrtící virus Eboly. Vlna nákazy si už vyžádala téměř 5000 životů a infikovaných obětí každým dnem přibývá. Nemoc si nevybírá, podléhají jí dospělí, děti i ošetřující personál, který se o nemocné stará.

 

Farmaceutické firmy překotně vyvíjejí očkovací vakcínu

Jedinou nadějí v zabránění epidemie celosvětového měřítka je nasazení vakcíny proti Ebole. Řada farmaceutických společností se proto s vervou pustila do jejího vyvíjení. Proces vývoje a testování, který běžně trvá několik let, se vzhledem k vážnosti situace, pokusí maximálně urychlit a přinést světu očkovací látku do poloviny příštího roku. Úspěšně proběhly testy na zvířatech, nyní se začíná sérum zkoušet na lidech. Budou-li výsledky úspěšné, může být na konci tohoto roku výroba očkovací vakcíny zahájena.

Testuje se v Evropě, Americe i přímo v Africe

Podle sdělení ředitelky Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanové již nyní probíhají klinické zkoušky vakcín na řadě míst. Testy spustili odborníci ve Velká Británii, Spojených státech a Mali. Brzy se k nim přidají experti ze Švýcarska, Švédska, Gabonu a Keni. Pokud vše půjde podle očekávání, mohlo by být do poloviny roku 2015 připraveno k použití několik set tisíc vakcín, dodala Margaret Chanová.

Prevence na prvním místě

Vývoj vakcíny proti Ebole může zachránit svět, nespasí ale zřejmě úplně každý život. Navíc, do postižených oblastí se dostane, i při obrovském nasazení farmaceutických firem, za více jak osm měsíců. Na prvním místě proto stále zůstává prevence před nakažením touto chorobou. Ebola, neboli „krvácivá horečka“ se šíří kontaktem s tělními tekutinami nemocného – krví, slinami, ale i potem. Je tedy třeba úzkostlivě dbát na zvýšenou hygienu. Mytí rukou i předmětů, dezinfekce prostředí a sterilizace nástrojů je nedílnou součástí každého, kdo do kontaktu s nemocným přijde.

Naděje pro nemocné

Ebola má inkubační dobu 2-3 týdny a následujících 6-10 dní rozhoduje o tom, zda pacient zemře, nebo se uzdraví. Dosud vyvinutá séra mají jen velmi malou účinnost. Jedinou možností je tedy udržovat pacienta v homeostázi a podávat mu antivirotika a vitamíny. S nadějí tedy očekáváme výsledky klinických studií a začátek sériové výroby vakcíny proti této děsivé chorobě. Kéž se podaří naplnit záměry vědců a slova Světové zdravotnické organizace (WHO), aby se tak Ebola mohla zapsat na seznam dávno minulých utrpení, které kdysi sužovaly lidstvo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Očkování proti Ebole – WHO slíbila vakcíny do poloviny příštího roku