Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Očkování proti klíšťatové encefalitidě. Braňte se zánětu mozkových blan

S tématem očkování se pokaždé vyhrne spousta diskusních blogů a názory se pohybují na široké škále od těch souhlasných až po naprosté odpůrce jakéhokoliv očkování. Svůj názor k očkování má jistě každý z vás. A tak zde předkládáme pouhá fakta a svůj úsudek si z nich vyvoďte sami.

Klíšťová encefalitida ve zkratce

Očkování chrání člověka před nákazou infikovaným klíštětem (nebo získáním nákazy přenosem z infikovaného nepasterizovaného mléka či přenosem nákazy ze zvířat např. při odstraňování klíštěte z jejich kůže). Klíšťová encefalitida je nebezpečné onemocnění, nazývá se také nehnisavým zánětem mozku nebo mozkových blan.

Onemocnění, u kterého umí lékaři léčit jen příznaky nikoliv příčinu, má inkubační dobu 3 až 30 dní. Počáteční příznaky se podobají chřipce, což je na této nemoci záludné. Postižený může být unavený, bolí ho svaly a klouby a má lehkou teplotu.

Ve druhé fázi, kdy se nemoc šíří do mozku, příznaky většinou ustupují a přichází úleva.

Naopak ve třetí fázi dochází ke zhoršení příznaků a nastupují silné bolesti hlavy, závratě, malátnost, teplota, ztuhlost šíje. Nebezpečné jsou obrny většinou jedné ze dvou horních končetin a poruchy centrálního nervového systému, které mohou zůstat trvalým následkem.

Komu je očkování určeno

Očkování proti klíšťové encefalitidě, které se u nás v poslední době rozšířilo, zaručuje až 99% ochranu před tímto onemocněním. Očkovat je možné děti již od jednoho roku, dospělé i seniory. U seniorů je očkování doporučované, protože průběh onemocnění u nich bývá nejtěžší vzhledem k dalším zdravotním komplikacím a stáří imunitního systému.

U dětí je naopak průběh encefalitidy lehčí než u dospělého člověka.

Kdy očkovat

Očkování lze provádět v průběhu celého roku a celý cyklus trvá přibližně patnáct měsíců ve třech dávkách.

V období větší aktivity klíšťat, tedy od brzkého jara do podzimu se přistupuje k tzv. zkrácenému schématu. Vakcína organizmus chrání již měsíc po zahájení očkování.

Očkování chrání dotyčného po dobu tří až pěti let, kdy by se vakcinace měla opakovat. Zároveň je nutné říci, že brání před nákazou všech tří typů klíšťových encefalitid, které se vyskytují.

Nežádoucí účinky očkování proti klíšťové encefalitidě

Stejně jako u jiných očkovacích látek, mohou se i zde vyskytnout nepříjemné vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, malátnost, zvýšená únavnost, bolesti svalů a nevolnost.

Očkovací látka může vyvolat potíže osobám s alergií na vaječný bílek, proto se v tomto případě očkování nedoporučuje nebo se přistupuje k ochranným opatřením.

Očkování se také nedoporučuje těhotným ženám nebo pouze v případech, kdy by encefalitida mohla vážně ohrozit plod.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Očkování proti klíšťatové encefalitidě. Braňte se zánětu mozkových blan