Menu
WomanOnly
Krása

Okurka na pleť není jen pověra našich babiček. Jak nám prospívá?

Redakce

Redakce

17. 11. 2014

V mnoha starých filmech a seriálech uvidíte dámy ležící v županu s plátky okurek na obličeji, kterak odpočívají a zbavují se kruhů pod očima. V dnešní době, kdy máme plné drogerie a parfumerie kosmetiky nám často přijde, že staré přírodní triky už nejsou aktuální a že stejně nejsou nijak zvlášť funkční. Jak to tedy je?

Když se porozhlédnete, všimnete si, že i v moderní kosmetice se často kromě jiného nacházejí právě výtažky z okurek. Pokud tedy chcete zkusit něco přírodního a velmi levného nebo vás jen zajímá, jestli na těch tricích našich babiček něco je, okurku prostě vyzkoušejte.

Co obsahuje okurka?

Naprostou většinu okurky tvoří samozřejmě voda. To oceníme, pokud si z ní uděláme salát, ale také například při spáleninách od sluníčka, kdy plátky přiložené na pokožku příjemně chladí podrážděná místa.

Další důležitou složkou okurek jsou vitamíny, kterých je v okurce poměrně velké množství. Hlavními jsou vitamín C a také v menším množství vitamín E, které mají jednu společnou vlastnost – patří mezi antioxidanty. Tento výraz se v kosmetice vyskytuje často, ale málokdo tuší, co že to vlastně znamená. Antioxidanty jsou molekuly, které zabraňují vzniku reaktivních sloučenin kyslíku. Kyslík pochopitelně potřebujeme k přežití, ale pokud se změní z formy, ve které ho přijímáme plícemi na tzv. reaktivní sloučeniny kyslíku, tak začne rychle poškozovat lipidy (tuky a vosky), jež jsou důležitou složkou naší kůže. V praxi způsobují stárnutí a v krajních případech i rakovinu kůže.

Neberte to prosím tak, že pokud budete jíst okurky, nebudete mít rakovinu. Nelze ale popřít, že tyto vitamíny jsou pro vaši pokožku velice důležité.

Dalšími složkami okurek jsou draslík, který je dobrý pro hospodaření organismu s vodou, a také křemík – ten podporuje růst vlasů. Dále se v okurkách nachází ještě několik enzymů, které opět fungují jako antioxidanty.

Okurka na pleť – v čem prospívá?

Projasní ji, vyčistí, zjemní a zbavuje otoků. Okurku lze používat jako obklad (samotné plátky), ve formě šťávy či jako součást podomácku vyrobené pleťové masky. Nejčastěji používaná maska je velice jednoduchá na přípravu a značně se podobá salátu se smetanou. Hlavními přísadami bývá právě okurka plus jogurt či tvaroh  – a navíc můžete přidat pár kapek citronové šťávy.

A co se týče oněch tmavých kruhů pod očima – zkuste si dát na 20 minut na každé víčko jeden plátek okurky a nechte minerály pracovat za vás. Otoky by se měly zredukovat, antioxidanty a křemík by si měly poradit s tmavým zbarvením, a i kdyby nic jiného, dát si 20 minutek pauzičku vám prospěje možná více, než krém na oční okolí.

Často nacházíme okurkovou šťávu v tonicích, především na mastnou pleť, kam se dostala díky schopnosti opticky stahovat póry, což je přínosné nejen u mladé a mastné pleti, ale díky celkovému „napínavému“ účinku ji ocení i starší dámy, kterým pomůže se zpevněním kontur.

Takže až příště vyrazíte do zeleniny, přiberte jednu okurku navíc jen pro vás a váš obličej. Pokud se ale rozhodnete pustit se do okurky v podobě salátu nebo jiného jídla, uděláte dobře svému krevnímu oběhu a ledvinám. Okurka obsahuje také vlákninu, která podporuje trávení a vylučování. Kolem a kolem jsou pro nás okurky daleko přínosnější, než by se dalo čekat. Takže dobrou chuť a příjemné lenošení s okurkou na očích.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Okurka na pleť není jen pověra našich babiček. Jak nám prospívá?