Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Operace očí: 1O odpovědí na otázky, které vás napadají

Adéla Beranová

Adéla Beranová

28. 4. 2014

Patříte k těm, kteří bez brýlý nemohou fungovat, ale přesto vám z nějakého důvodu překážejí a čočky vám nevyhovují? Možná vás napadlo vyzkoušet laserovou operaci očí. S tím ale souvisí mnoho otázek, na některé odpověděl přimář Refrakčního Centra v Praze Petr Novák. 

Jak laserová operace očí funguje?

Laserový paprsek dokáže po dopadu na povrch rohovky šetrně odstranit přesně určenou tenkou vrstvu tkáně. U krátnozrakosti se rohovna zplošťuje, u dalekozrakosti naopak. U astigmatismu se koriguje nepravidelné zakřivení. Touto modelací se oko zbavuje vady. Laser produkuje studené záření, spálení oka tedy rozhodně nehrozí.

Kolik dioptrií lze laserovým zákrokem odstranit?

Aby byl zákrok bezpečný, nelze rohovku ztenčit příliš. Krátkozrakost se v zásadě odstraňuje do -9 dioptrií, u dalekozrakosti je to podstatně omezenější, laserové zákroky se doporučují do +4 dioptrií. U vyšších vad je vhodné volit jinou metodu zákroku.

Co obnáší předoperační vyšetření?

Je potřeba si na něj rezervovat asi 2 hodiny, zahrnuje celkovou a oční anamnézu, stanovení přesné hodnoty oční vady, změření zakřivení a tloušťky rohovky, test slzivosti, změření nitroočního tlaku a podrobné vyšetření oka. Lékař tak stanoví, zda je refrakční zákrok pro pacienta vhodný. Pozor, po vyšetření může být vidění lehce rozostřené, proto není vhodné řídit auto.

Jak se na operaci připravit?

Týden před zákrokem je bezpodmínečně nutné nenosit kontaktní čočky a nelíčit oči. Jiná zvláštní příprava není nutná.

Foto: Nikola Pospíšil-Šiková

Foto: Nikola Pospíšil-Šiková

Je operace bolestivá?

Laserový zákrok je bezbolestný, trvá jen několik desítek sekund. Pacient při operaci leží, víčka má zafixovaná a okolí oka je kryté speciální sterilní fólií. Úkolem pacienta je sledovat fixační bod, poloha oka je ale v přůběhu operace sledována automatickým systémem, který při drobných pohybech zabraňuje vychýlení.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Po operaci může 3 – 4 hodiny trvat přechodný pocit pálení, suššího oka nebo mírná světloplachost. V naprosté většině případů je oko chráněné obvazem jen první noc po zákroku. Průběh hojení bývá velmi rychlý a již druhý den po operaci se může pacient vrátit do práce. Oko se ošetřuje pouze očními kapkami.

chirurg-operace

Pro koho není operace vhodná?

Refrakční zákroky se neprovádějí u pacientů mladších 18let a u pacientů s vážným očním onemocněním. Podmínkou je také stabilita vady, která se již minimálně rok nesmí zhoršovat. Zákrok se také neprovádí v těhotenství, důvodem není ani tak samotná operace, jako léky, které se používají k pooperačnímu hojení.

Předoperační komplexní vyšření u Refrakčního Centra Praha stojí 1000 Kč, samotná operace se pak pohybuje mezi 16 a 23 000 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Operace očí: 1O odpovědí na otázky, které vás napadají