Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Otoky nohou: Proč k nim dochází a jak si s nimi poradit?

Pocit tíhy, napětí, křeče, brnění a křečové žíly – to jsou klasické projevy oteklých nohou. Proč k otokům vlastně dochází a co dělat, když se jich chceme zbavit?

Co jsou otoky nohou?

Otoky neboli edémy vznikají hromaděním tekutiny v mezibuněčných prostorech kůže a podkoží. Otoky mohou postihnout jakoukoliv část těla, nejčastěji se však vyskytují na nohou v oblasti kotníků a nártů či chodidel. Statisticky se s touto obtíží setkává více žen než mužů.

Příčiny otoků nohou

Občasné otoky nohou mohou mít hned několik příčin, z nichž za zmínku stojí narůstající věk, sedavé zaměstnání, konzumace slaných potravin, premenstruační fáze cyklu, těhotenství a životospráva (kouření, alkohol, nadváha apod.). Na vině může být i hormonální antikoncepce a vedlejší účinky některých léčiv. Opakující se otoky zapříčiněné špatným zdravotním stavem rozdělujeme do tří skupin:

1.     Systémové

Otoky způsobené poruchou nějakého ze systémů lidského těla (například porucha ledvinové, jaterní, srdeční funkce, funkce štítné žlázy, hormonální problémy a nižší hladina bílkovin) jsou měkké a zanechávají otisky.

2.     Žilní

Nejčastější jsou otoky spojené s chronickou žilní nedostatečností, akutní trombózou a s hojením rány po úrazu. Tyto otoky jsou bolestivé, tužší a v průběhu hojení mění barvu.

3.     Lymfatické

Příčinou lymfatických otoků (lymfedémů) je špatná funkce lymfatického systému. Většinou se jedná o nebolestivé a pevné otoky, které vyžadují patřičnou léčbu.

Jak řešit otoky nohou?

Dlouhodobé problémy s otoky nohou neváhejte řešit se svým lékařem. Při občasných obtížích můžete vyzkoušet hned několik babských rad, které navíc dobře fungují i jako prevence.

●      Hýbejte se

Dopřejte svému tělu dostatek pohybu, nezapomínejte se ani pravidelně protahovat. Ideální je kardiocvičení namísto toho silového.

●      Dodržujte pitný režim

Správný pitný režim je základem prevence mnohých zdravotních komplikací. Dostatečný příjem vody pomáhá ředit krev a usnadňuje tak její proudění.

●      Nedávejte nohu přes nohu

Dejte si pozor na křížení nohou při sezení, které zpomaluje proudění krve v dolních končetinách. V případě opakujících se obtíží používejte vhodné kompresní pomůcky.

●      Stravujte se zdravě

Nadváha správnému proudění krve rozhodně nepomáhá. Proto se držte zdravého stravování a dobré fyzické kondice.

●      Ve sprše střídejte studený a teplý proud

Střídání studené a teplé vody při sprchování pomáhá rozproudit krevní oběh.

●      Nevyhýbejte se bylinným obkladům a mastím

Při problémech s otoky sáhněte po odvarech a mastičkách z jahodníku obecného, lilie zlatohlávku, aloe vera, kostivalu či měsíčku lékařského.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Otoky nohou: Proč k nim dochází a jak si s nimi poradit?