Menu
WomanOnly
Domácnost

Pěstování bylinek a květin na balkoně či parapetu: 3 kroky pro úspěšný začátek

Alena Zelová

Alena Zelová

5. 5. 2014

Za okny a na balkonech se objevují první truhlíky, také byste si rády vyzdobily svoje okna? Hurá do toho a nebojte se prvních neúspěchů. Jak začít? 

 

S výběrem hlíny si nechte poradit

Nejprve si vyberte, které rostliny by měly zdobit vaše okno či balkon. Chcete se kochat pohledem na barevné muškáty? Nebo byste si raději za okno sahala pro čerstvé bylinky? Pak je ještě potřeba si vybrat, jestli začnete od semínek nebo si koupíte už malé sazeničky.

Podle typu rostliny vybíráte následně i hlínu. Existují speciální substráty přímo pro dané rostliny např. muškáty, ale i univerzální půdy pro více účelů. Nejjednodušší je se zeptat odborníků přímo v obchodě. Tak budete mít napoprvé jistotu, že sázíte do té správné zeminy.

Pro sázení semínek najdete návod přímo zezadu koupeného pytlíčku. Tam také zjistíte, jak hluboko se mají semínka zasadit a jak často je potřeba je zpočátku zalévat. U sazeniček máte práci jednodušší. prostě je jen v květináči pečlivě usaďte a zahrňte hlínou.

Kdy dát truhlíky ven?

Doporučuje se dávat truhlíky ven po „třech zmrzlích“, tedy v polovině května. Do té doby ještě mohou přijít mrazy, rostlinky vám mohou umrznout, a můžete začínat opět od začátku. Buď tedy počkejte do půlky května, nebo si můžete rostlinky zasadit už teď a nechat je ještě doma, případně je přes den, když je venku teplo, vytahovat ven.

Jak často a kdy zalévat?

Koupíte-li si dražší truhlíky i se zavlažováním, nemusíte se o zalévání moc starat. Ovšem pokud máte obyčejné truhlíky, musíte kontrolovat rostlinky, jestli mají dostatek vláhy.

Truhlíky nezalévejte v době, kdy se do nich opírá sluníčko. Mohla by nastat nemilá situace, rostlinky by se mohly spálit! Proto je lepší zalévat truhlíky ráno nebo večer, kdy už sluníčko nemá takovou intenzitu než třeba v pravé poledne.

Obrňte se trpělivostí, pokud máte okna na sever. Truhlíkům tímto směrem se většinou moc nedaří.

rostliny-kvetiny-balkon-truhlik

Zaopatřete truhlíky, aby nespadly někomu na hlavu!

Truhlíky koupíte v každém hobby marketu. Liší se materiálem, barvou, velikostí a samozřejmě v ceně. Nejlevnější jsou plastové. Je dobré, když si před nákupem změříte parapet, abyste věděly, jak velké truhlíky koupit.

Nezapomeňte na zabezpečení truhlíků, aby nespadly! Obzvláště pokud bydlíte ve vyšších patrech!

Raději zvolte zábrany, které vyžadují vrtání. Někteří kutilové vymýšlí všelijaké možnosti, jak zachytit truhlíky bez vrtání. Různě omotávají lanka kolem truhlíků, a ta pak zavírají do oken. Na závěr  ještě pro jistotu konce lanek uvazují kolem topení. Avšak takové uchycení je provizorium a nevypadá moc hezky.

Když už budete v obchodě kupovat truhlíky, tak se podívejte i po ohrádkách. Narazíte na držáky, které nejsou náročné na instalaci a truhlíky drží pevně.

Máte-li doma šikovného kutila, určitě vám sám zvládne ohrádku na truhlíky vyrobit, není to nic komplikovaného. Stačí laťka, kterou přivrtáte přímo ke zdi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pěstování bylinek a květin na balkoně či parapetu: 3 kroky pro úspěšný začátek