Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

PMS nemusí být strašákem. Jak na něj?

PMS je nepříjemnou součástí ženského života. Naštěstí však nikoli nezbytnou. Jakým způsobem můžete proti PMS bojovat?

Co je premenstruační syndrom (PMS)?

Premenstruační syndrom přichází po ovulaci a trvá až do příchodu menstruace. Projevuje se tedy přibližně týden před nástupem krvácení. S příchodem samotné menstruace samy od sebe jeho projevy následně mizí.

Jak se PMS projevuje?

Projevuje se poměrně různorodě. Premenstruační syndrom neboli PMS zahrnuje pestrou škálu symptomů, které v souvislosti se svým menstruačním cyklem žena zažije.

V současné době odborníci zmapovali kolem 300 příznaků PMS, většina z nich je pro ženu nepříjemná.

Typické příznaky a projevy PMS

Můžeme je rozdělit na kategorie projevů fyzických a psychických. Premenstruační syndrom se projevuje podrážděností a zvýšenou citlivostí, plačtivostí, nesoustředěností, zvýšenou únavností, vyšší potřebou spánku a změnami sexuální touhy, často zvýšeným či sníženým sexuálním libidem.

Fyzické příznaky PMS

Z fyzických příznaků se ženy v tomto období potýkají s bolestmi hlavy, nadýmáním, bolestí v podbřišku, zhoršením akné, snížením kvality vlasů, bolestivostí bradavek a pocity napětí v prsou, zvýšenou chutí k jídlu či nadměrnou žízní.

Kdo nejčastěji trpí premenstruačním syndromem?

Podle dostupných údajů trpí premenstruačním syndromem 50 až 70 % žen a dívek. Zhoršení PMS lze pozorovat hlavně u mladých dívek. Podle statistik těmito problémy v dětství trpí až 95 % z nich.

PMS není záležitostí pouze mladých žen

Potíže však přetrvávají až do dospělosti, a to opět zejména v mladší věkové kategorii. Přibližně 14 % žen ve věku 20 až 35 let je příznaky PMS zasaženo dokonce natolik, že je to omezuje v běžném životě a nemohou pracovat nebo studovat.

Jaké jsou příčiny premenstruačního syndromu?

Za příčinu PMS lze označit výkyvy hormonální hladiny, a tedy hormonální nerovnováhu v organismu v souvislosti s menstruací.

V organismu totiž dochází k poklesu hladiny estrogenu a nárůstu hladiny progesteronu. Ty jsou důvodem, proč se mění vnímání bolesti a dochází k výkyvům nálad.

Za PMS může stát i hormon prolaktin

Dále odborné zdroje uvádějí, že původcem nepříjemných stavů může být i zvýšená hladina prolaktinu, popřípadě naopak snížená hladina serotoninu, který též bývá nazýván hormonem štěstí.

Co zhoršuje PMS?

K rizikovým faktorům rozvoje PMS patří kouření a obezita. Stejně tak je vhodné se vyhnout nadměrnému přísunu alkoholu. Protože lze jen velmi těžko stanovit jednoznačnou příčinu, zaměřuje se současná medicína na potlačení jednotlivých příznaků.

Jak lze premenstruační syndrom léčit?

Na tlumení bolesti lze doporučit vhodné léky. Analgetika účinně uleví od bolesti hlavy nebo zad. Dále se ženám doporučuje klidový režim. Prospěšná může být mírná fyzická aktivita, jako je například jóga.

Nezapomeňte na zdravý životní styl

Vhodná je správná životospráva. Doporučuje se pestrá strava s dostatkem vitamínů a minerálů. Do jídelníčku žen v tomto období patří přísun vlákniny. Je nutné zajistit adekvátní příjem tekutin. Omezte i přísun prázdných kalorií a snažte se méně solit. Snažte se každý den aktivně hýbat aspoň 20 minut.

Pomoci může hormonální antikoncepce

Potlačení PMS může zajistit vhodně navržená hormonální antikoncepce, která zajistí stabilní hormonální hladinu. Pokud se chcete vyhnout hormonálním preparátům, máte možnost sáhnout po přírodních doplňcích stravy. Ty obsahují bylinky, které cíleně stimulují optimální hladinu hormonů.

Premenstruační syndrom

Zmírněte projevy PMS pomocí rostlinných tobolek Proerecta WOMEN

Jedním z účinných doplňků je Proerecta WOMEN. Přípravek je dostupný bez lékařského předpisu a je určen k všestranné podpoře sexuálního zdraví. Pravidelné užívání preparátu přispívá k udržení normálních hladin hormonů.

Proerecta WOMEN jsou bezpečné rostlinné tobolky pro navození ženské hormonální rovnováhy a zmírnění nepříjemných příznaků PMS, menstruace nebo menopauzy. Lze je koupit bez lékařského předpisu a balíček dorazí diskrétně zabalen do 2 dnů.

Proerecta WOMEN pomůže s PMS a negativními projevy ženské hormonální nerovnováhy

Užívání tohoto doplňku stravy proto může být vhodné i pro mírnění symptomů PMS u plnoletých žen. Doporučuje se také pro ženy s negativními příznaky menopauzy. Užívají se dvě tobolky denně společně s jídlem. Negativní projevy PMS zmítníte rychle, bezpečně a přirozeně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

PMS nemusí být strašákem. Jak na něj?