Menu
WomanOnly
Historie módy

Podprsenka, jak šel čas… Historie a současnost lechtivého kousku v šatníku

Alena Zelová

Alena Zelová

3. 5. 2014

Dnes ji běžně nosíme, zdokonaluje naše tělo, ale kdy ji začaly ženy běžně nosit? Kdo ji vymyslel? 

Na úplném začátku…

… se spodní prádlo žen a mužů moc nelišilo. Dlouhá spodní košile byla pro všechny stejná. Tak tomu bylo až do začátku 13. století, kdy se objevuje novinka v podobě korzetů.

Korzet

Korzety se začínají nosit ve 13. století. Ženy se snaží zdůraznit svoje ženské tvary. Na začátku se zdůrazňovalo poprsí, ale postupem času se hruď více zahalovala. Za to hubený a útlý pas stále zůstává a v 16. století se objevují neuvěřitelné míry až 44 cm! Dalo by se říci, že od té doby ženy stále touží po štíhlé linii.

Korzety nosily jen vážené a bohaté ženy. Tyto ženy toho moc za celý den neudělaly, nepracovaly, v korzetech to ani nebylo nemožné. Sotva se v nich dalo pohybovat! Ženy v korzetech a bohatých šatech často omdlévaly. Není se čemu divit! Šaty byly kolikrát těžké, korzet ženy stahoval, až nemohly ani dýchat. Jídlu také moc nedaly.

Korzety se běžně používají až do 20. století. Vlastně až dodnes, ale v trochu jiné podobě, vyjmeme-li historické kostýmy. Dnes korzety stále zdůrazňují krásu ženského těla.

První „předkyně“ dnešní podprsenky

Na začátku 20. století se korzety stávají nepohodlné a nepraktické. Nastává změna a to nejen v oblečení, ale i ve společnosti. Ženy se stávají aktivnějšími, více sportují, pracují a také se začínají stavět na úroveň mužů (např. začínají řídit auta).

Tehdejší móda se snaží o to, aby ženy měly svůj hrudník co nejplošší, aby jim prsa nevadila při jejich aktivitách. Ňadra se jako u korzetů stahují, ale jen v oblasti prsou, která jsou kryta pruhem látky se šňůrkami na koncích, které se svážou na zádech.

Už se pomalu a jistě přibližujeme k dnešní podprsence.

Na počátku byla žena…

Kdo vymyslel podprsenku? Samozřejmě žena, která se chtěla cítit pohodlně a vypadat přitom krásně. První patent na podprsenku se snaží získat Marie Tucek už v roce 1893, avšak neuspěla. Její model přesně odpovídal dnešní podprsence – dva „košíčky“ a zadní zapínání na háček. Bohužel, s tímto modelem přišla velmi brzy, získala jen opovržení a nepochopení. V té době ještě byly stále pevně zakotveny korzety.

Druhá žena, Mary Phelps-Jacobs, byla už úspěšnější. Přitom ke svému vynálezu přišla náhodně, když se chystala na ples. Korzet jí nevyhovoval pod její šaty, tak sedla k šicímu stroji a pomocí svých šikovných rukou vytvořila „něco“, co mnohem více sedělo pod její večerní róbu. Tuto „věc“ si nechala patentovat v roce 1914 a oproti Marii Tucek byla úspěšná. Podprsenku následně prodala firmě Warner Brothers Corset Company za 1 500 dolarů. Za pár let firma Warner Brothers Corset Company díky jejímu vynálezu vydělala více jak 15 miliónů dolarů. Kdyby to Mary tušila…

Americká odnož francouzského časopisu Vogue se poprvé zmiňuje o podprsence v roce 1907. Píše o ní jako o „brasierre“. Dnes známe jako anglické bra – podprsenka.

A, B, C…

Velký přelom ve vývoji podprsenky představují 30. léta 20. století, kdy má podprsenka dva košíčky, které se dělí podle velikostí – AA, A, B, C, D, DD. V některých zemích se značení ujalo až po válce, do té doby se značily jako velikosti oblečení.

V 50. letech 20. století proslavila Marylin Monroe tehdejší špičatý střih, který měl znázorňovat ostrost a strohost uplynulé války.

Podprsenka dnes

Dnes si můžeme vybírat z opravdu bohatého sortimentu! Podprsenky se prodávají v mnoha velikostech, v různých barvách a z různých materiálů. Speciální sportovní podprsenka, za kterou jsou vděčné obzvláště ženy, které jsou více vyvinuté. Podprsenka pro kojící ženy, která má speciální odepínání, aby bylo kojení pohodlnější. Každá žena si vybere, co jí vyhovuje a v čem se cítí pohodlně.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Podprsenka, jak šel čas… Historie a současnost lechtivého kousku v šatníku