Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Pokud cítíte, že vám buší srdce, měli byste zpozornět. Co by to mohlo být?

Pravděpodobně nejdůležitějším orgánem našeho těla pro každodenní fungování je srdce. Bez něj bychom nebyli schopni dýchat, pohybovat se a v podstatě cokoli vykonávat. Jeho činnost je přitom nenápadná, jeho tlukot obvykle ani nevnímáme. Existují však situace, kdy je bušení srdce nepřehlédnutelné. Kdy je to v pořádku a kdy je naopak třeba to řešit?

Srdce jako nejdůležitější orgán a univerzální pumpa

Srdce je životně důležitý orgán lidského těla, který má klíčovou funkci pro krevní oběh. Funguje jako pumpa, která prostřednictvím krevního oběhu zásobuje buňky kyslíkem a živinami.

Z anatomického hlediska se jedná o svalový orgán velikosti pěsti, který se nachází v hrudníku na levé straně. Skládá se ze dvou předsíní nahoře a dvou komor dole. Pravá síň přijímá odkysličenou krev z těla a pumpuje ji do pravé komory. Levá síň přijímá okysličenou krev z plic a pumpuje ji do levé komory. Mezi síněmi jsou chlopně.

Jejich hlavní funkcí je zajistit jednosměrný tok krve, aby nemohlo v srdci docházet ke zpětnému proudění. Aby srdce mohlo pracovat, potřebuje k tomu svalovinu, která se odborně nazývá myokard. Právě myokard srdce stahuje a umožňuje pumpovat krev.

Zvenčí je srdce obklopeno dvouvrstvým vakem zvaným osrdečník. Jeho úkolem je snižovat tření mezi srdcem a okolními strukturami během srdečních stahů. Celý srdeční cyklus se skládá ze dvou hlavních fází, a to kontrakce (čerpání krve do krevního oběhu) a relaxace, kdy se srdce naplní krví. Tento cyklus je nepřetržitý.

Právě pumpování krve do těla je nejdůležitější funkcí srdce, ale rozhodně ne jedinou. Kromě toho také zajišťuje zásobování orgánů, tkání a buněk v těle kyslíkem a nezbytnými živinami, a to prostřednictvím oběhu v krevním řečišti.

Srdce svou činností zároveň pomáhá odstraňovat toxické a odpadní látky z plic a ledvin tím, že je z těchto orgánů odvádí krevním řečištěm.

Kdy je bušení nebo zrychlený tlukot srdce přirozený?

S funkcí srdce, zejména s jeho působením jako pumpa, souvisí i jeho tlukot. Ten by měl být pravidelný a klidný, bez výrazných výkyvů, zrychlení nebo zpomalení.

Existují však případy a situace, kdy srdce bije více a jeho tlukot je rychlejší. Přirozeně k tomu dochází například při fyzické aktivitě, cvičení nebo sportu, kdy se zvyšuje potřeba kyslíku a živin v tkáních, což vede k rychlejšímu a silnějšímu bušení srdce. Totéž platí i pro období krátce po skončení aktivity, protože nějakou dobu trvá, než se tepová frekvence normalizuje.

Vliv na bušení srdce má však nejen fyzický, ale i psychický stav. Změna duševního klidu a rovnováhy, například také vzrušení, stres, úzkost, strach nebo naopak radost a nadšení obvykle způsobí, že srdce bije rychleji. Je to důsledek zvýšení hladiny adrenalinu.

Podobný účinek mají také potraviny a nápoje obsahující kofein, například káva, čaj nebo energetické nápoje, které také zrychlují srdeční rytmus. Totéž platí pro nedostatek tekutin, kdy dehydratace a nerovnováha elektrolytů ovlivňují činnost srdce. Zrychlení srdečního rytmu je přirozené také u žen v období hormonálních změn.

U některých lidí se bušení srdce objevuje také po jídle, zejména pokud se jednalo o těžké, mastné, přesolené nebo příliš kalorické jídlo. V takovém případě se totiž zvyšují nároky trávicího systému na prokrvení, čemuž se srdce přizpůsobuje zvýšenou prací.

Bušení srdce

Zdroj: Shutterstock

Alkohol, cigarety, drogy a léky srdci obvykle škodí

Negativní vliv na srdce má řada vnějších faktorů, mezi něž patří například alkohol. Po jeho požití dochází k dočasnému zrychlení srdečního tepu v důsledku působení na sympatický nervový systém a také ke znatelně intenzivnějšímu bušení srdce.

V některých případech může nadměrná konzumace alkoholu vést k závažnějším poruchám srdečního rytmu, jako je například fibrilace síní. Alkohol zároveň krátkodobě zvyšuje krevní tlak, což vyžaduje, aby srdce pracovalo usilovněji a přečerpávalo krev v těle. Nadměrná konzumace alkoholu také zvyšuje riziko selhání srdečního svalu.

Srdci neprospívá ani kouření, konkrétně nikotin jako hlavní psychoaktivní složka tabáku. Podobně jako alkohol stimuluje nikotin sympatický nervový systém, což vede k uvolňování adrenalinu, zrychlení srdeční frekvence a dlouhodobému zúžení krevních cév.

To zvyšuje krevní tlak a současně nutí srdce pumpovat více krve zúženými cévami. Výsledkem je bušení srdce a riziko vzniku srdečních arytmií, infarktu nebo mrtvice.

Negativní vliv na srdce mají také drogy, legální i nelegální. Zrychlený tep a bušení srdce způsobují například kofein, ale také kokain, amfetaminy a extáze. Negativní účinky na srdce a jeho činnost má také užívání některých léků, například z kategorie beta-blokátorů nebo diuretik. Problémem může být i hormonální antikoncepce.

Vliv na bušení srdce mají i štítná žláza, cukrovka a anémie

Bušení srdce nebo problémy se srdečním tepem mohou být spojeny také se změnou zdravotního stavu. Typickým příkladem je porucha funkce štítné žlázy, konkrétně hypertyreóza, kdy štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů a zvyšuje jejich hladinu v těle.

Jedním z nejčastějších příznaků tohoto stavu je zvýšená srdeční frekvence, zvýšený krevní tlak, bušení srdce, a to nepravidelné, včetně nepravidelného srdečního rytmu.

Srdeční problémy mají také lidé s cukrovkou, kteří trpí hypoglykémií. Jedná se o stav, kdy je hladina cukru v krvi nízká a tělo na její pokles reaguje zvýšením hladiny adrenalinu. To způsobuje zrychlení srdečního tepu a bušení srdce a v případě vysoké hladiny tohoto hormonu se přidávají i pocity stresu a úzkosti, což má na srdce celkově negativní vliv.

Kromě cukrovky mohou za poklesem hladiny cukru v krvi stát také některé léky, metabolické problémy nebo velmi intenzivní aktivita. V těchto případech se však jedná o vnější faktory a příčiny, které přímo nesouvisí s chorobným poklesem cukru a nedostatkem inzulínu.

Další příčinou zvýšené srdeční frekvence a bušení srdce může být chudokrevnost, odborně nazývaná anémie. Jedná se o stav nízké produkce červených krvinek nebo nedostatku hemoglobinu, kdy srdce kompenzuje nízký obsah kyslíku v krvi rychlejším tlukotem. Snaží se tak dostatečně zásobovat všechny orgány a cévy kyslíkem získaným z plic.

Zdravá výživa na srdce

Zdroj: Shutterstock

Když je příčina přímo v srdci a je třeba navštívit lékaře

Za problémy s bušením srdce a srdečním rytmem mohou být také zdravotní potíže nebo onemocnění přímo související se srdcem, jeho anatomií a funkcí.

Nejčastější jde o skupinu onemocnění známých také jako arytmie. Tehdy může srdce pracovat příliš rychle, příliš pomalu nebo zcela chaoticky bez pravidelného a ustáleného rytmu. S arytmií souvisí například fibrilace síní, supraventrikulární tachykardie nebo ventrikulární tachykardie, které se mohou týkat i činnosti srdečních komor.

Nedostatečný přívod krve do srdečního svalu a následné bušení srdce a zrychlený tep mohou být také důsledkem srdečního infarktu, v pokročilých stadiích dokonce srdečního selhání. Bušením srdce se projevují také onemocnění srdečních chlopní nebo kardiomyopatie.

Některá z výše uvedených onemocnění souvisejících se srdcem, ale i s příčinami mimo něj, jsou natolik závažná, že byste při jejich projevech neměli otálet s návštěvou lékaře. Pozor je třeba dávat, pokud se v souvislosti s nimi objeví některé doprovodné příznaky a jevy.

Patří k nim například přetrvávající nebo intenzivní bolest na hrudi, pocit svírání, tlaku nebo plnosti na hrudi, náhlá nebo dlouhodobá a nápadná dušnost i bez fyzické námahy, extrémní únava, slabost a nedostatek energie, pravidelné bolesti hlavy spojené se závratěmi, bolesti čelisti, krku a zad nebo otoky nohou, zejména kotníků.

Chcete mít zdravé srdce? Nejlepším řešením je prevence

Lepší než řešit problémy a nemoci až v momentě, kdy se objeví, je jim předcházet. Dobrou zprávou je, že prevence zdravého srdce je opravdu jednoduchá.

V první řadě je třeba se zaměřit na zdravou stravu. Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, zejména ryby, ořechy a semena, zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků a naopak omezte sůl a nasycené transmastné tuky.

S tím vším by měla jít ruku v ruce pravidelná fyzická aktivita. V ideálním případě byste se jí měli věnovat alespoň 3 dny v týdnu, a to každý den alespoň hodinu. Můžete kombinovat běžnou chůzi, trochu běhu nebo jízdy na kole či plavání s intenzivním cvičením, jako jsou sprinty a zumba. Poděkuje vám nejen vaše srdce, ale také metabolismus a trávení.

Důležité je také v maximální možné míře omezit rizikové a negativní faktory. Snažte se odbourat stres, dopřejte si odpočinek, vyzkoušejte meditaci nebo jógu a lépe si plánujte a organizujte čas. Vyhnete se tak pocitům nervozity, podráždění a nestíhání.

V rámci prevence je také důležitý dostatečný a kvalitní spánek. Zcela se vyhýbejte kouření, a pokud pijete alkohol, omezte ho na minimum, ideálně ho zcela vyřaďte.

Pokud je vám více než 40 let, jsou rozhodně na místě pravidelné kontroly u lékaře. Měření krevního tlaku, fyziologické a přístrojové vyšetření srdce a rozbor krve odhalí problém dříve, než se objeví. Čím dříve jej začnete řešit, tím lepší jsou vaše vyhlídky!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pokud cítíte, že vám buší srdce, měli byste zpozornět. Co by to mohlo být?