Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Poradíme vám, jak se zbavit nohou do x

Tato nejen estetická, ale i zdravotní vada trápí mnoho žen, které se kvůli tomu stydí nosit krátké sukně nebo upnuté džíny. Nohy do X jsou mezi lidmi velmi rozšířené, ale i v dětství se řeší jen velmi těžko. V dospělosti se potom nedá řešit téměř vůbec. Jak příznaky co nejvíce zmírnit, nebo alespoň zamaskovat?

Nohy do X, nejen estetická vada

Nohy do X většinou nejsou důsledkem životního stylu, ani nesprávného postoje, jsou nám totiž dány již při početí. Jsou způsobeny genem valgum, který ovlivní postavení kolen a kyčlí tak, že naše nohy připomínají tvar písmene X. Nejde ale pouze o estetickou vadu, jak si mnoho lidí myslí, protože lidé s křivými nohami můžou  mít mnoho zdravotních problémů.

Křivé nohy způsobují nepřirozeně velkou zátěž pro naše klouby, především pro kyčle a kolena, která jsou nadměrně namáhána. To na sebe nabaluje další problémy se zády a krční páteří. Proto je nutné, aby lidé s nohama do X pravidelně navštěvovali ortopeda.

Kdy křivost nohou tolerujeme

Za křivé nohy jsou běžně považovány takové, které mají úhel mezi holenní kostí a stehnem větší než 10°. Také záleží na věku, ve kterém se křivost nohou objeví. Za křivé nohy nejsou považovány dětské nohy do O, protože by jim klasické nohy znemožňovaly vývoj kyčlí. Tolerovány jsou i nohy do X u dětí v pubertálním věku, které jsou dané přirozeným vývojem a růstem kostí.

Kdo je nejvíc ohrožený?

Nohy do X bývají doménou především žen. Bohužel vědci stále nezjistili jaká je příčina toho, že ženy trpí touto vadou. Pro ženy bývají nohy do X často nepříjemné, protože nosí sukně a křivé nohy zkrátka neschovají. Pro nohy do X bývají náchylní také lidé s nadváhou, kteří si zakřivení nohou způsobují sami nadměrnou zátěží kloubů.

Dají se křivé nohy srovnat?

Pokud vás trápí pouze estetické dopady nohou do X, snažte se nosit volnější dlouhé kalhoty, kterými velmi snadno nedostatek zamaskujete. Jestliže ale chcete řešit i zdravotní problémy spojené s nohama do X, existují metody, které vám pomohou potíže korigovat.

Rozhodla jste se navštívit lékaře, ale nevíte k jakému specialistovi byste měla jít? Pak je pro vás tou nejlepší volbou MUDr. Kirjuchin, který se problematikou křivých nohou zabývá a má při své práci velmi pozitivní výsledky.

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poradíme vám, jak se zbavit nohou do x