Menu
WomanOnly
Rodina

Potřebujete se naučit něčeho nového? Udělejte své studium efektivní

Školní rok už je v plném proudu, a tak postupně přichází i množství učiva, které si žáci musí vměstnat do svých hlaviček. Občas to ale není nic jednoduchého, protože učiva je ročník od ročníku víc. Je tedy dobré mít jasno v tom, jak se učit efektivně a neplýtvat tak svým časem. My vám dáme několik typů, které by vám měli s učením pomoci.

Vypněte své mobilní telefony

Učení byste měla věnovat stoprocentní soustředění, které by nemělo být ničím rušeno. Proto si vypněte zvuky na svém mobilním telefonu, eliminujte všechny sociální sítě a internet obecně. Doporučováno je také vypnuté rádio, některým lidem se ale učí v absolutním tichu jen velmi nesnadno. Musíte tedy vypozorovat co vyhovuje vám. Každopádně, když se učíte, věnujte se pouze tomu!

Nenechte se zlákat ani svým okolím. Často se octnete v situaci, kdybyste raději byla s přáteli v hospůdce, nebo s přítelem na pouti, než abyste se učila. Uvědomte si ale, že učení nikam nezmizí a bude se vám akorát kupit. Proto je lepší obětovat dvě hodiny denně přípravě než poté dva dny ležet pouze v učení.

Pravidelná příprava vám ušetří čas

Říkají to dětem již od první třídy, přesto to většina studentů nedělá a je to celkem pochopitelné. Kolik lidí má tolik vrozené disciplíny a odpovědnosti, že se připravuje každý den a nenechává vše na poslední chvíli? Takovým se ve školních řadách říká šprti. Když se ale budete připravovat pravidelně, ne nutně každý den, ušetří vám to mnoho času.

Pokud budete do svého mozku vkládat informace často, ale po malých částech, vše si snadněji zapamatujete. Zabráníte také stresovým situacím, které vznikají den před testem, kdy zjistíte, že se dané množství látky nejste schopná naučit.

Nic se ale samozřejmě nemá přehánět, proto čas od času neuškodí připravovat se na poslední chvíli, i to je pro mozek trénink a velká zkouška odolnosti pro vaše nervy.

Veďte si své zápisky

Alfou a omegou studia jsou poznámky, které si zapíšete a informace, které vám zdělí učitel. Pokud si to ve škole doslova jenom odsedíte, pak vás budou doma čekat hotové galeje. Vše si budete muset znovu zjišťovat v lepším případě od hodných spolužáků, v horším případě z učebnice.

Když budete dávat ve škole pozor, bude se vám probraná látka lépe učit také proto, že jste ji již jednou slyšela, mozek si to spojí a vznikne tak koktejl užitečných informací.

Nezapomeňte na relaxaci a odpočinek!

Pokud si necháte učivo utéct, pak vám nezbude nic jiného než ho dohánět ve velmi krátkém časovém úseku. Ovšem i v takovém případě nezapomínejte na dostatečnou péči o vaše tělo i mysl. Snažte se pravidelně jíst i pít, a to i při studiu. Zkrátka si uvařte čaj, nakrájejte si ovoce a položte se do učebnic.

Nejdůležitější však stále zůstává spánek! Denně byste měla spát minimálně 8 hodin, během kterých si mozek stačí nejen odpočinout, ale také utřídit nově nabité informace. Není příliš dobrý nápad se učit do tří ráno a poté jít na zkoušku, s unaveným mozkem toho moc nenaděláte. Raději se učte o pár hodin méně a spoléhejte na svou přirozenou inteligence, lidský mozek dokáže divy!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Potřebujete se naučit něčeho nového? Udělejte své studium efektivní