Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Pozitivní vliv probiotik na naše zdraví. Zvyšují imunitu a upravují zažívání

Veronika Tichá

Veronika Tichá

12. 2. 2015

O probiotikách už jste určitě slyšeli v souvislosti s antibiotiky. Možná je konzumujete denně, aniž byste to věděli. Dokážete říct, v čem jsou pro nás přínosná a jaká jsou ty nejznámější? Jakou cestou můžeme probiotika dostat do našeho organismu?

Probiotikum je živý organismus přidávaný do potravin, který má příznivě ovlivnit naše zdraví zlepšením rovnováhy střevní mikroflóry. Za nejčastější probiotika jsou považovány mléčné bakterie rodu Lactobacillus a také bifidobakterie. 

Živé jogurty

Typickou potravinou, která takové mikroorganismy obsahuje, jsou zakysané jogurty a kefíry. Ty je možné jíst preventivně, ale pokud potřebujete srovnat střevní mikroflóru například po užívání antibiotik, lékaři jednoznačně doporučují tablety, protože obsahují mnohem více živých kultur než zakysané mléčné výrobky.

Kdybyste se rozhodli je společně s antibiotiky neužívat, mohly by vás potrápit buď dlouhodobé zácpy nebo naopak velmi silné průjmy. Ženy po léčbě antibiotiky často trpí na gynekologické problémy, které můžete také odstranit touto cestou.

V tabletách nebo potravinách?

Pokud jde o zvyšování obranyschopnosti organismu, vyjdou účinky kvalitního jogurtu, tedy toho, který má dostatečné množství laktobacilů a bakterií, zhruba nastejno s tabletami. Ale třeba na léčbu průjmu jsou nutné látky, které v jogurtu nejsou.

Další nespornou výhodou preventivního užívání probiotik je tedy zvyšování přirozené imunity organismu působením na mikroorganismy ve střevní flóře. Kromě toho pomáhají snížit riziko vzniku infekcí močových cest, kterými trpí především ženy.  Lékaři je doporučují i při opakovaných zánětech horních cest dýchacích.

Probiotika i miminkům

 Jedna z těchto bakterií, Lactobacillus acidophillus, působí pozitivně i při vysoké hladině cholesterolu. Jeho působením dojde k rozkladu žlučových kyselin a uvolněný cholesterol se už nemůže zpět vstřebat. Pozitivní je, že probiotika můžou užívat i děti v podstatě od narození. Velmi často se dávají malým miminkům, která trpí na koliky.

Příznivé účinky na zdraví mají tyto mikroorganismy jen tehdy, pokud jsou přítomny ve vysokém počtu, to znamená minimálně v řádu stamilionů. Pokud vás tedy trápí časté zažívací potíže, potřebujete zvýšit imunitu nebo srovnat střevní mikroflóru po léčbě antibiotiky, měly by být probiotické kultury jasnou volbou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pozitivní vliv probiotik na naše zdraví. Zvyšují imunitu a upravují zažívání