Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Preventivní prohlídky zraku. Nespěchejte na brýle

Veronika Tichá

Veronika Tichá

14. 2. 2015

Zrakové postižení patří k deseti nejčastějším postižením dospělé populace. Ať už trpíte vadou zraku nebo vidíte jako ostříž, odborníci doporučují podstupovat pravidelné preventivní prohlídky zraku.  

Krátkozrakost a dalekozrakost patří mezi civilizační choroby

„V průběhu kompletního vyšetření se lékař nezaměřuje jen na aktuální zrakové potíže a nepředepisuje pouze brýle podle naměřených dioptrií. Zároveň posoudí, jestli nemáte zvýšené riziko pro rozvoj dalších nemocí,“ upřesňuje MUDr. Pavel Diblík, MBA, primář Oční kliniky Všeobecné fakultní  nemocnice v Praze a 1. LF UK.

Mezi nejčastější zrakové vady patří krátkozrakost, kdy oko nevidí ostře do dálky, a dalekozrakost, což je opačný problém. Krátkozrakost dnes postihuje až jednu třetinu lidí a někdy bývá řazena mezi civilizační choroby. Většinou bývá diagnostikována u dětí a dospívajících, ale může se objevit i později. Účinná prevence proti této vadě neexistuje, ale častá práce na počítači její rozsah zhoršuje. Dalekozrakost se naopak projevuje nejčastěji až po 35. roku, kdy se postupně začíná snižovat pružnost oční čočky a zrak se obvykle výrazně zhorší.

Co nás na vyšetření zraku čeká?

Co tedy komplexní vyšetření zraku obnáší? Jedná se o řadu testů, které vyhodnotí zdraví očí a kvalitu vidění z mnoha hledisek. Na očním vás čeká například zakrývání očí, rozšiřování zorniček pomocí speciálních kapek, měření nitroočního tlaku, retinoskopie, což je svícení do očí pod různými úhly. Toto vyšetření je prováděno u dětí a slouží ke stanovení správných brýlí. Při měření refrakce vám lékař postupně vkládá před oči různé typy čoček a vy máte určit, díky kterým vidíte lépe.

Z vyšetření zraku odhalíte i cukrovku

Neinvazivní vyšetření oční čočky může dokonce odhalit i cukrovku. Diabetes se určuje podle koncentrace glukózy v krvi stanovené za standardních podmínek. Glukóza se váže na bílkoviny v celém těle, mění jejich vlastnosti a poškozuje je, což se pak stává příčinou mnoha komplikací. Čím vyšší je množství glukózy v krvi a čím déle její zvýšená hladina trvá, tím větší změny orgány postihují.

„Na stejném principu vazby glukózy na proteiny jsou založeny i změny v oční čočce, které vedou k její zvýšené fluorescenci – záření vyvolanému umělým ultrafialovým světle,“ objasňuje MUDr. Pavel Diblík.  Čím déle trvá nepoznaný diabetes a čím je množství glukózy v krvi vyšší, tím je glukóza více navázána v čočce, která pak vydává větší fluorescenci. Vyšetření rizika diabetu z oka probíhá rychle a bezbolestně.

Nepodceňujte prohlídku zraku u dětí

Odborníci také radí, abyste věnovali zvýšenou pozornost možné zrakové vadě u svých dětí. Podle nich má 5 až 10 % předškoláků, a dokonce až 25 % dětí ve školním věku, problémy s viděním. Správné vidění se vyvíjí v prvních měsících a letech života a upevňuje se až do šesti, někdy i osmi let. První komplexní vyšetření zraku by měly děti podstoupit ideálně v šesti měsících, další oční prohlídku kolem tří let a následně před vstupem do základní školy. Poté by pak měly děti podstupovat pravidelné oční prohlídky každé dva roky.

Včasné rozpoznání oční vady je klíčové pro úspěšnou léčbu, proto se pravidelné vyšetření očí u dětí ani dospělých nesmí zanedbávat. Dbejte na pravidelné návštěvy lékaře, vyšetření je zcela bezbolestné a může vám ušetřit spoustu problémů v budoucnu.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Preventivní prohlídky zraku. Nespěchejte na brýle