Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Přinášíme 5 nejlepších loutkových filmů. Vítejte ve světě mrtvých

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

21. 3. 2013

Na 22. března připadá každoročně Mezinárodní den loutkového divadla. Při této příležitosti jsme pro vás vybrali pětici loutkových animovaných filmů, které stojí za zhlédnutí. Přesvědčte se sami.

FOTO: Mary a Max

Postavy z kvalitních loutkových filmů jsou do detailů propracované, stejně tak i Mary. Zdroj: Bioscop

Mrtvá nevěsta

Když už Tim Burton režíruje animovaný film, rozhodně v něm budou figurovat loutky. Dokonce i sám režisér se na jejich vizuální podobě velkou měrou podílí.

V případě Mrtvé nevěsty trvalo vytvoření všech loutek přes tři roky. Každá z nich měřila 25 – 28 centimetrů a stála více než třicet tisíc dolarů. Loutky byly vyrobeny z ocelové konstrukce pokryté silikonem.

FOTO: Mrtva nevesta Tima Burtona

Zdroj: Warner

Příběh filmu se odehrává v 19. století ve viktoriánské vesnici. Hlavní postavou je Viktor – mladý muž, který se náhodou ožení s tajemnou mrtvou nevěstou, která ho následně vtáhne do podsvětí. Viktor je ale zamilovaný do Viktorie, která na něj čeká v reálném světě. Vrátit se mezi pozemšťany není jednoduché, pro skutečnou lásku ale Viktor obětuje cokoliv.

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka

Nerozlučnou dvojici vytvořil koncem 80. let Nick Park pro krátkometrážní snímek Cesta na měsíc. V roce 2005 se duo dočkalo i vlastního celovečerního filmu.

Aby mohl vzniknout, bylo zapotřebí mravenčí práce. Denně vznikly pouhé tři sekundy filmu, celá výroba trvala pět let. Spotřebováno bylo přes tři tuny plastelíny. Na filmu pracovalo třicet animátorů, celkový počet tvůrců se vyšplhal přes dvě stovky. Odměnou pro tým byl Oscar za nejlepší animovaný film.

FOTO: Wallace & Gromit: Prokleti kralikodlaka

Zdroj: Bonton

Wallace a jeho psí přítel Gromit tentokrát vlastní vynález, který hubí veškeré škůdce. Celé město, které se připravuje na Obří zeleninovou soutěž, proto využívá jejich služeb. Po místních zahrádkách se navíc začne potulovat záhadná příšera likvidující záhonky, a tak je dvojice požádána, aby výstavní zeleninu před útokem monstra ochránila. Nebude to ale vůbec jednoduché.

Ukradené Vánoce

Tim Burton podruhé, i když tentokrát jenom jako producent. Režie se ve snímku překládaném také jako Noční můra před Vánocemi ujal Henry Selick.

Burtona pro námět inspirovala návštěva obchodního domu, kde právě měnili halloweenskou výzdobu za vánoční. Na snímku pracovalo kolem sta lidí, loutek bylo téměř třikrát tolik. Tim Burton o práci na filmu prohlásil: „Kdybych měl všechny ty loutky ručně animovat já sám, asi už bych teď byl zavřený v blázinci.“

FOTO: Ukradene Vanoce

Zdroj: Warner

Hlavní postava se jmenuje Jack Skellington – je to smutný kostlivec a nekorunovaný vládce Halloweenového městečka. Jacka začne nudit, že oslavy svátku Všech svatých trvají po celý rok. Rozhodne se proto překvapit obyvatele Vánočního městečka tím, že jim ukáže, jak vypadá ten pravý Halloween. V přípravách mu pomáhají všichni obyvatelé, přesto to nebude jednoduchý úkol.

Mary a Max

Kouzelný animovaný snímek vznikl v Austrálii pod perem Adama Eliotta. Ten neježe napsal námět, který následně zrežíroval, ale dokonce vytvořil i všechny postavičky.

Loutky ve filmu byly vyrobeny z několika polymerů, plastelíny i kovu a bylo jich více než dvě stě. Kromě postav bylo zapotřebí vyrobit také téměř pětistovku rekvizit. Natáčení trvalo 57 týdnů, každý ze šesti animátorů vytvořil denně přibližně čtyři sekundy, týdně tak vznikly zhruba dvě a půl minuty animace.

FOTO: Mary a Max

Zdroj: Bioscop

V příběhu se proplétají dva rozdílné osudy dvou rozdílných postav. Mary je osmiletá baculatá holčička žijící v Austrálii, Max je obézní čtyřicátník z New Yorku, který trpí Aspergerovým syndromem. Mary a Max se poznávají náhodou díky dopisu a pokračováním ve vzájemné korespondenci se mezi nimi vytvoří navzdory všem odlišnostem silné přátelské pouto.

Koralína a svět za tajnými dveřmi

Režie: Henry Selick. Že vám to jméno něco říká? Ano, je to tentýž člověk, který zrežíroval i Ukradené Vánoce. O šestnáct let později vpustil do kin Koralínu.

V případě tohoto filmu dala výtvarníkům nejvíc zabrat loutka hlavní postavy. Stejně jako všechny ostatní byla vyrobena ze silikonu, pěnového latexu a železa. V jejím případě vzniklo ale hned osmadvacet různých verzí loutky. Přitom vyrobit jedinou Koralínu trvalo týmu deseti lidí zhruba čtvrt roku.

FOTO: Koralina a svet za tajnymi dvermi

Zdroj: Bonton

Koralíně Jonesové je jedenáct a je to zvídavé a neposedné děvče. Proto se jí nelíbí, když se z města musí přestěhovat někam, kde lišky dávají dobrou noc. Jednoho dne ale Koralína objeví tajné dveře, za nimiž se ukrývá alternativní svět, v němž je všechno lepší než ve skutečnosti. Odtamtud se ale těžko vrací zpět do občas nepříjemné reality.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Přinášíme 5 nejlepších loutkových filmů. Vítejte ve světě mrtvých