Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Přírodní léčba lupenky je velmi účinná. Nemoci vás přesto nezbaví

Redakce

Redakce

19. 1. 2015

Svědění, olupování, recidivy a nevzhledné kožní léze. S těmito příznaky není překvapivé, že se jedná o velice nepříjemné a frustrující onemocnění. Co tedy lupénka vlastně je? Co ji způsobuje? A dá se léčit? Na první otázku odpověď máme, s ostatními to není tak jednoduché.

Lupénka neboli latinsky psoriasis vulgaris je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje vznikem červených ložisek, která jsou pokryta bílými až stříbrnými šupinkami. Postihuje stejně často ženy i muže a častěji dospělé, než malé děti. Zdravému keratinocytu ( kožní buňce) trvá cesta pokožkou z hlubokých vrstev na povrch 28 dní. U osoby s lupénkou je tento interval značně zkrácen a to až na kratičké 4 dny. Kvůli tomu se pokožka v povrchové vrstvě olupuje, je zduřelá a cévy zasahují až k povrchu, kde je můžeme poškrábáním snadno poškodit a vidíme typické tečkovité krvácení. Postižené jsou oblasti loktů, kolen, ale i pokožka hlavy či nehty.

Lupenka není infekční, můžete ji ale zdědit

Lupénka patří mezi autoimunitní onemocnění, což znamená, že není infekční a od pána v bazéně ji „nechytnete“. U osoby se zděděným předpokladem může psoriázu spustit mnoho zevních vlivů, například léky, infekce, stres či klimatické faktory. Postihuje 2% populace a je to jedna z nejčastějších diagnóz u dlouhodobých návštěvníků kožních ordinací. Na spoustu vyrážek dostanete mastičku, chvíli mažete a jste zase v pořádku. To bohužel neplatí pro lupénku, která se ráda vrací a často vlastně nikdy neodejde. Nepropadejte ale panice a vrhněte se boje.

V boji s lupenkou pomáhá pestrá škála léků

Na prvním místě je nutné zajít k lékaři. Keratolytika, analoga vitaminu D, dehtové preparáty, kortikosteroidy – léků je v nabídce spousta, ale bohužel často pouze lokálně ulevují kůži nebo tlumí zánět, ale léčbu samotné podstaty onemocnění zatím slibuje pouze moderní a finančně náročná biologická léčba, kterou podstupuje jen malá část pacientů. Co tedy můžete udělat vy sami, abyste trošku ulevili svému trápení?

Lupenka ve vlasech, Zdroj: Shutterstock.com

Lupenka ve vlasech, Zdroj: Shutterstock.com

Existuje mnoho léčebných postupů, které vám mohou pomoci trošku zmírnit celkové projevy. Než se na jakýkoliv z nich vrhnete, zeptejte se ale raději svého kožního lékaře, zda je pro vás vhodný a popřípadě, zda nekoreluje s vaší současnou léčbou.

Opalování pomáhá

Většině pacientů pomáhá jednoduše sluníčko. Zlepšení v letních měsících a u moře je časté a v zimě se nabízí fototerapie (tzv. horské sluníčko), která nahrazuje nedostatek přirozeného slunečního záření.

Lupenka na dlaních, Zdroj: Shutterstock.com

Lupenka na dlaních, Zdroj: Shutterstock.com

Zařaďte do léčby antioxidanty

Začít se zdravým životním stylem nemůže ničemu uškodit, proto se snažte zvýšit příjem Vitaminu C a E, které fungují jako antioxidanty a pomáhají bránit ničení kožních buněk oxidativním stresem. Z minerálů se soustřeďte na selen, který má protizánětlivé účinky a také na chrom. Dalším z prvků, který je velmi důležitý pro dobrý stav kůže, nehtů i vlasů je zinek.

Chraňte při lupence kůži před vysoušením

Promašťování a ochrana před vysoušením kůže je naprosto klíčová. Je dobré začít promazávání uvnitř, a proto zvažte potravinové doplňky s omega-3 mastnými kyselinami, které se nacházejí například v mořských rybách. Také jsou vhodné přírodní oleje jako konopný, lněný či jiné oleje lisované za studena. Vyhněte se vysušující koupelové kosmetice a nezapomeňte se po koupání důkladně natřít, abyste předešli svědění a pálení.

Lupenka může postihovat i nehty, Zdroj: Shutterstock.com

Lupenka může postihovat i nehty, Zdroj: Shutterstock.com

Existuje spoustu triků, jak s lupénkou zatočit, ale smutná pravda je, že spousta lidí s ní bojuje dlouhodobě. Stojí ale za to, vyzkoušet různé léčebné přípravky a postupy a snažit se o zdravý životní styl. Psoriáza je nepochybně velmi frustrující a neměla by se brát na lehkou váhu, ale na druhou stranu existují studie, které tvrdí, že lupénkou trpí lidé, kteří potlačují vztek. Takže možná nakonec na všechno platí sluníčko zvenčí, tak i uvnitř…

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Přírodní léčba lupenky je velmi účinná. Nemoci vás přesto nezbaví