Menu
WomanOnly
Domácnost

Problém jak vyprat spacák řeší mnoho turistů, poradíme vám

Adéla Beranová

Adéla Beranová

20. 7. 2014

Festivaly, cestování, dovolené v kempech, všude využíváte spacák. Někdy se ale může přihodit nepříjemnost tipu vylitého piva, rozteklé sušenky či jen příliš dlouhé používání a spacák je potřeba vyprat. Problém jak vyprat spacák není neřešitelný, chce to jen trochu trpělivosti a dobré tipy. To druhé pro vás máme!

Postupujte opatrně

Úplně nejlepší radou při praní spacáku je tak, kterou vám dal sám výrobce či prodejce. Zkuste dohledat letáček, který jste dostali při nákupu nebo zalovte po nejrůznějších cedulkách přímo ve spacím pytli. Pokud se vám ani jedno nepodaří vypátrat, dodržujte následující univerzální návod.

Na pračce nezáleží, na velikosti ano

Prát spacák ručně ve vaně není rozhodně to nejšťastnější řešení. Nikdy se vám nepodaří dostat prací prostředek rovnoměrně všude a ani máchání a ždímání není žádná legrace. Nikdy navíc nedosáhnete kýženého výsledku. Daleko lepší je prát spacák v pračce.

Pokud máte doma velkou pračku, gratuluji, jinak vás čeká další komplikace. On totiž i suchý spacák je hodně objemný a co teprve, když nasákne vodu. U malých praček hrozí, že jeho tíhu neunesou a nenávratně se poškodí. Pokud tedy máte svou pračku rádi, vypravte se do nejbližší veřejné prádelny, kde mívají pračky opravdu velký buben.

Spacák není vhodné dávat do klasické čistírny. Suché čištění a chemické přípravky mohou poškodit povrchovou úpravu textilie, vlákna či zátěr nebo membránu.

Prací prostředek a teplota nejsou žádná věda

Před praním uzavřete u spacáku všechny zipy, povolte stahovací šňůrky a zakončete je uzlem, aby se vám neztratily v tunýlku. Nezapomeňte také slepit k sobě všechny suché zipy. Pračku nastavte nejlépe na 30 °C, maximálně ale na 40 °C a přidejte tekutý prací prostředek či gel. Prodávají se i speciální přípravky na praní spacáků. Pak už jen nastavte nejcitlivější program jako je jemné prádlo či vlna.

Tip: Spacák by se neměl prát příliš často, dvakrát za rok je maximum.

Tip: Do praní nepřidávejte standardní prací prášky, belidla ani aviváž, ničí povrchovou úpravu vlákna i izolační výplň.

Tip: Spacák neždímejte v ruce, jakékoli kroutivé pohyby jsou také na škodu.

Sušení na šňůře zakázáno

Budete-li prát spacák doma, vypněte ždímání a nechte ho vykapat. Ale pozor, nepřehazujte ho přes šňůru! Ideální je rozkládací sušák a balkon, terasa či zahrada, voda totiž odkapává až tři dny. Pozor také dávejte na přímé slunce a spacák pravidelně otáčejte.

Spacák můžete sušit také v sušičce, opět v té s největším bubnem, jde-li o péřový spacák, přidejte dva čisté tenisové míčky, zabrání shlukům izolačního materiálu. Program nastavte na nejnižší tepelný výkon, například na syntetické vlákno, abyte spacák neroztavili.

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Problém jak vyprat spacák řeší mnoho turistů, poradíme vám