Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst či nejíst pečivo a jak poznat to celozrnné?

Adéla Beranová

Adéla Beranová

25. 4. 2017

Pečivo je stále nedílnou součástí jídelníčku mnoha lidí. Ať už tmavé či světlé, dá si ho téměř denně skoro každý člověk. Někteří zlí jazykové tvrdí, že bychom ho vlastně neměli jíst vůbec. Najdou se ale i odborníci, kteří říkají, že je to nesmysl a pečivo jíst normálně můžeme. Tak kde je ta pravda? Přibližně uprostřed.

 Bílý rohlík není přímou jízdenkou do pekel

Obyčejný rohlík rozhodně není cestou do pekel. Malým dětem a sportovcům, kteří potřebují přibírat svalovou hmotu, může takový bílí rohlík naopak prospět. Děti by totiž neměly konzumovat příliš mnoho vlákniny, kterou obsahuje celozrnné pečivo. Sporovci zase potřebují potraviny s vyšším glykemickým indexem.

Pro dospělé by ale neměl být bílý rohlík každodenní záležitostí. Dát si pravidelně rohlík k snídani znamená projídat si cestu směrem k obezitě i civilizačním chorobám. Jednou za čas si na něm ale může pochutnat opravdu každý.

„Co bych ale nejradši úplně zakázala, je trvanlivé sladké pečivo, ale i čerstvé koblihy, croissanty a podobně,“ říká nutriční poradkyně Lenka Svobodová. „Sladké pečivo obsahuje ve většině případů nekvalitní ztužené rostlinné tuky s vyšším podílem nezdravých trans-mastných kyselin,“ vysvětluje.

Jak poznat celozrnné pečivo?

Hlavní důvod, kvůli kterému bychom měli jíst spíš celozrnné pečivo, je vláknina. Podstatný je ale i nižší glykemický index proti bílému pečivu, díky kterému nedostaneme tak rychle hlad. Strach není třeba mít ani z tuků, které celozrnné pečivo obsahuje. „Většinou je obohaceno olejninami, a ty jsou pro nás prospěšné,“ tvrdí Lenka Svobodová.

Celozrnné pečivo ale bohužel nelze rozpoznat jenom podle barvy, protože může být jenom obarvené. Je potřeba sledovat hlavně složení, nestačí ani věřit nápisu na etiketě. Celozrnný produkt musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky. Ale jakkoli větší podíl celozrnné mouky je prospěšnější, než kupovat obyčejné bílé pečivo.

Pozor! Vícezrnné nemusí být celozrnné. U vícezrnného pečiva stačí, aby mělo jen minimálně 5 % jiných zrn, než je žito a ječmen.

Při hubnutí je nejlepší jíst potraviny z žitné mouky. Žito totiž zasytí na delší dobu a stačí ho menší množství. Při dietě se ale doporučuje také špaldový, pohankový či jiný chléb z dnes velmi oblíbených biopekáren.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst či nejíst pečivo a jak poznat to celozrnné?