Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst kokos? Seznamte se s nejužitečnější rostlinou na Zemi

Není na světě zřejmě užitečnější rostliny. Využívá se z ní téměř vše, snad jen kromě jejích kořenů. Roste ve všech tropických oblastech v dosahu mořského pobřeží. Místo jejího původu není tak docela známé, ale nejčastěji se uvádí jako její kolébka Indie. Řeč je o kokosové palmě.

Využití kokosové palmy

Kokosová palma je skutečně užitečný strom. Její plody – kokosové ořechy slouží jako potravina, stejně jako vrcholky palmy (vegetační vrchol palmy), který se konzumuje jako zelenina.

Nakvašená míza stromu – toddy se popíjí jako palmové víno a její destilací se vyrábí alkoholický nápoj arak. Jestliže mízu zahustíme, vyrobíme palmový cukr zvaný jaggery.

Kokosová palma je také technickou plodinou. Dřevo se využívá na stavbu a z vláknitého mezokarpu ořechů se vyrábí lodní lana, koberce a různé vycpávky. Z řapíků listů si místní domorodí rybáři zhotovují kostry střech a ze samotných listů ženy pletou rohože.

Vydlabané skořápky ořechů slouží jako nádoby, ale také se z nich vyrábí velmi kvalitní dřevěné uhlí.

Léčebné účinky kokosu

K všestrannému užitku přidáme ještě léčebné účinky této plodiny a tak její užitečnost jen umocníme.

Jádra kokosového ořechu obsahují zhruba polovinu vody, kolem 30% tuku a 6% bílkovin. Je tedy výživnou potravinou.

Kromě toho obsahuje velké množství hořčíku, fosforu a draslíku a má tak pozitivní vliv na stav pokožky, zubní skloviny, nehtů a vlasů.

Nezanedbatelné je také vysoké množství vitamínů skupiny B.

Kokos v potravinářství

Kromě již zmíněných alkoholických nápojů, které běžně v jídelníčku nevyužijete, je kokos oblíbenou surovinou v cukrářství, kde se používá nejčastěji strouhaný. Je ovšem také součástí slaných pokrmů mnoha orientálních kuchyní.

Ze sušených jader kokosových ořechů – tzv. kopry se získává olej, který tuhne při teplotě 18-20°C .

K uhašení žízně pijí domorodci kokosovou šťávu a kokosové mléko, se stejně jako u nás třeba kravské, používá k přípravě nejrůznějších pokrmů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst kokos? Seznamte se s nejužitečnější rostlinou na Zemi