Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst placentu? Novodobý trend nebo druh kanibalismu?

Redakce

Redakce

9. 3. 2014

Pojídání placenty po porodu, je žhavým výstřelkem poslední doby. Na nejrůznějších, internetových diskuzích se o tomto tématu vášnivě debatuje a vznikají o něm nejrůznější články. Čímž je ten můj ostatně důkazem, a ačkoliv je tato záležitost v Americe velkým trendem, česká společnost se na tento fenomén dívá převážně skrz prsty. Pojďme si tedy blíže přiblížit, o co vlastně jde.

Co je to placenta?

Placenta neboli mateřské či plodové lůžko je dočasný orgán vznikající v těle matky a jeho hlavním úkolem je vyživovat, chránit a pečovat o plod v matčině lůně. Na vzniku plodového lůžka se podílí tkáně plodu i děložní sliznice matky.

Plně vzrostlá placenta váží asi půl kilogramu a dosahuje cca asi 20 centimetrů v průměru. Placentou je obdařen nejenom člověk, ale také ostatní savci, kteří jí po porodu mláděte ihned zkonzumují.

V čem je výjimečná?

Jak už bylo řečeno, hlavním úkolem placenty je chránit a vyživovat plod. Obsahuje tedy živiny a hormony nutné k zachování těhotenství (gestageny, HCG, HPL), dále dodává plodu kyslík a filtruje odpadní látky.

Právě výskyt hormonů jakým jsou oxytocin, kortizon, kortikoliberin a prolaktin, který placenta obsahuje, jsou hlavním důvodem, proč se matky rozhodnout svou placentu po porodu zkonzumovat. Zastánci této metody totiž tvrdí, že placenta dokáže díky těmto látkám, stabilizovat hormonální výkyvy způsobené porodem a zároveň podpořit laktaci matky.

Odkud to přišlo?

Pojídání mateřského lůžka je v mnoha kulturách velkou tradicí. V zemích jakými jsou Čína, Vietnam, Maďarsko a Itálie je zvykem připravit placentu pro matku nebo je známe pojídání části nebo celé placenty. Ne každá žena je však ochotná zkonzumovat syrovou placentu, a proto byly vynalezeny gelové kapsle, které v sobě obsahují uvařenou, usušenou a nadrcenou placentu.

Američanka Jodi Selandrová tento způsob zpracování objevila v tradiční čínské medicíně v roce 2005. Právě Amerika je nyní největším propagátorem této metody. Vždyť i herec Tom Cruise se nechal slyšet, že po porodu své dcery Suri s manželkou Kate neváhali placentu uvařit a poté sníst.

Rozhodnutí je na každém z nás…

To, že toto téma je velice kontroverzí, nemusíme připomínat. V dnešním světě je velice těžké rozeznat, která z novinek je skutečně člověku prospěšná a která je jen bláznivým módním výstřelkem.

Abych tu nedávala pouze prostor argumentům zastánců, dovolím si i upozornit na argument odpůrců. Ti tvrdí, že pozitivní výsledky po požití placenty má za následek pouze tzv. placebo efekt, kdy je matka natolik přesvědčená, že to pomůže, až začne cítit výsledky.

Žádná novodobá studie neprokázala výrazné pozitivní účinky po požití placenty. Dovolím si tedy tento článek zakončit tím, že je skutečně na každém z nás, pro kterou z variant se rozhodne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst placentu? Novodobý trend nebo druh kanibalismu?