Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst tmavé pečivo? Neochuzujte se o potřebné živiny

Tmavé pečivo bývalo na našem stole odedávna. Teprve s objevením a zavedením válcových kovových mlýnů na konci devatenáctého století lidé začali více konzumovat pečivo a výrobky z bílé mouky.

Dokonalejší mlýny odstranily z obilných zrn otruby a mouka byla bělejší a jemnější. Zároveň s tím se ale u obyvatelstva časem objevily zdravotní problémy.

Malé srovnání

Každý asi tuší, že celozrnná mouka a výrobky z ní jsou zdravější. Čím to tedy je?

Jde především o prospěšné látky, které jsou uloženy ve slupce obilných zrn, a které se při dokonalém mletí a čištění z mouky odstraní.

Bílá mouka je na rozdíl od celozrnné chudší o 19% bílkovin, 36% tuků, 63% solí, 54% vápníku, 50% fosforu, 70% železa, 86% mědi, 77% zinku, 100% karotenu, 50% vitamínu B2, 85% vitamínu B1, 98% vlákniny.

To jsou nezanedbatelná čísla. A spousta lidí si po přečtení předchozího odstavce uvědomí, kterým onemocněním se dá pravidelnou konzumací celozrnného pečiva předcházet.

Problémy se zácpou

Problémy se zácpou má čas od času každý. Pokud se stane problém chronickým, postiženému jedinci hrozí i další se zácpou spojené nemoci či komplikace (hemoroidy, křečové žíly, hluboká žilní trombóza, celková únava, nervozita, podrážděnost a další).

Konzumací celozrnného pečiva se dá zácpě předcházet. A celozrnným pečivem se myslí to, které obsahuje nejméně 50% celozrnné mouky. Ne pečivo, které je tmavé jen přidanými barvivy.

Na rychlejší odcházení stolice má vliv vláknina, která podporuje střevní peristaltiku a zároveň ovlivňuje povahu konečné stolice.

Nervová soustava

Může se zdát, že konzumace bílé mouky a nervová soustava a celková kondice organizmu spolu nesouvisí. Ale opak je pravdou.

Faktem je, že při metabolismu – zpracování škrobu z bílé mouky lidským tělem, je zapotřebí některých vitamínů skupiny B, zinku, hořčíku, vápníku a dalších. Ty ovšem potom organizmu mohou chybět a výsledkem bývá větší únava, malátnost, špatná nálada až deprese.

Naopak konzumací celozrnné mouky všechny tyto látky tělu zároveň s potravinou dodáme a pro organizmus je celý proces jednodušší.

Ochrana před rakovinou

Během celého života jsme vystaveni působení rakovinotvorných látek. Velké množství jich obsahuje i naše strava – pesticidy, umělá hnojiva, aditiva, konzervanty, barviva, neviditelné plísně a houby. Nebezpečné látky vytváří během trávení i naše tělo samo, a pokud strava leží ve střevech dlouho, mohou začít negativně působit.

Všechny poté mohou působit během trávení potravy v trávicí soustavě a spolu s krví a mízou se následně dostat do různých částí těla.

Otruby v celozrnné mouce způsobují rychlejší průchod tráveniny střevy (urychluje peristaltiku střev) a také vytváří objemnější stolici. Otruby dokáží měnit hleny v tlustém střevě a pomáhají vytvářet ochrannou vrstvu na její stěně a chránit tak proti vzniku nádorů.

Abychom však nezůstali jen u tmavého celozrnného pečiva. Zdraví prospěšné jsou především celá obilná zrna – hnědá rýže, jáhly, pohanka,…, luštěniny, naklíčené obilí, semínka. Ta všechna nám díky svým slupkám dodávají potřebné vitamíny, minerály a vlákninu, kterou nejen ke zdravému trávení nezbytně potřebujeme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst tmavé pečivo? Neochuzujte se o potřebné živiny