Menu
WomanOnly

Proč kýcháme? Věděli jste, že i sex způsobuje kýchání!

Kýchání nás provází nejen při alergické senné rýmě, ale také při chřipce a někdy zkrátka kýcháme zdá se bez příčiny. Vám ale stále vrtá hlavou, co vlastně kýchání je a co ke kýchání náš organismus vlastně přivádí? My jsme to pro vás zjistili, a tak máte jedinečnou šanci zjistit, jak to s tím doopravdy je. Buďte díky nám zase o něco chytřejší!

Historie kýchání

Kdysi bylo kýchání považováno za projev něčeho magického a nadpozemského. Některé civilizace ho považovali za vyhánění zlých duchů z těla, jiné za požehnání od bohů. Dodnes většina lidí přeje „Na zdraví“ pokud někdo kýchne, je to projevem přátelství a náklonnosti. Kýchání tedy bylo a bude něčím zvláštním a lidé jím jsou fascinovaní.

Co to kýchání je?

Dnes se ví, že tenhle náhlý prudký výdech vzduchu není ničím nadpozemským, ale je naprosto fyziologickým dějem, který se u živočichů v průběhu evoluce vyvinul jako obranný mechanizmus. Kýchání patří mezi obranné reflexy dýchaní a naší vůli je neovlivnitelné. Je vyvoláno podrážděním receptorů nosní sliznice. Udržuje průchodnou nosní dutinu.

Nahromadění hlenu či cizí částice podráždí receptory, odtud putuje prostřednictvím nervů signál do mozku, že se něco děje a ten pak vydá povel ke kýchnutí a po mohutném nádechu, se silným výdechem nosní dutina zpravidla uvolní. Kýchání pomáhá dýchacím cestám zbavovat se nežádoucích látek.

Sex způsobuje kýchání!

Kýchání způsobují mikroskopické částečky prachu, pyly, viry a bakterie, ale taky i pohled do slunce, náhlá změna okolní teploty, nebo chladny vítr. Zvláštním spouštěčem kýchání u některých jedinců je plnost žaludku po větším jídle a dokonce i sexuální vzrušení může být provázeno kýcháním. 

Příznaky a projevy kýchání

Zvýšená frekvence kýchání bývá příznakem rýmy, chřipky nebo jiné infekce horních dýchacích cest a je dobře známým trápením alergiků. V případě infekčního onemocnění, se ke kýchání přidává ještě kašel, horečka, únava, bolest krku, ztráta chuti do jídla. Alergie se projevuje zarudlými spojivkami, zvýšenou nosní sekrecí, svěděním očí. 

Nechte kýchání volný průběh!

Kýchání by se nemělo potlačovat. Vzduch, který se snažíme kýchnutím vydechnout, dosahuje velké rychlosti (uvádí se až 150 km za hodinu). Mohlo by se stát, že ten rychlý proud vzduch, který nemůže ven, protrhne bubínek v uchu nebo poškodí sliznice. Pokud je potlačováno kýchání při infekci, bakterie a viry se mohou způsobit zánět vedlejších nosních dutin, nebo zánět ucha!

Ačkoliv je kýchání otravné, obvykle není život ohrožující. Avšak při kýchání reflexně zavíráme oči, co může ovlivnit například řidiče dopravních prostředků, kteří mohou v důsledku kýchnutí přehlédnout červenou na semaforu nebo náhle brzdící auto před nimi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč kýcháme? Věděli jste, že i sex způsobuje kýchání!