Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Proč může prasknout zub? Mezi příčiny patří zubní kaz i amalgámová plomba

Adéla Lišková

Adéla Lišková

7. 6. 2017

Za prasklinu v zubu je často zodpovědný úraz, nejde však o jedinou příčinu. Co může být na vině dále?

Úraz, kaz anebo plomba?

Kromě zubních kazů chodíme za stomatologem často i kvůli fraktuře neboli prasklině zubu. K té stačí málo – zub může být oslabený či přetížený a problém je na světě. Praskliny mohou vznikat také kvůli neošetřeným velkým kazům či rozsáhlým amalgámovým plombám.

„Když pacientům vyšetřujeme zuby pod mikroskopem, často vidíme u rozsáhlých amalgámových výplní prasklinky jdoucí strukturou zaplombovaného zubu. U větších prasklin pacientům doporučujeme výměnu amalgámové plomby za bílou fotokompozitní výplň, která narušený zub více stmelí, nepůsobí v něm jako klín a obecně je k zubům mnohem šetrnější,“ říká stomatolog Zubního centra Ořechovka Jakub Miketa. Včasnou výměnou výplní tak předejdete prasklinám, které v krajním případě mohou vést až k nutnosti zub vytrhnout.

Bílá plomba je šetrnější

Bílá výplň je nejen dobrou prevencí vůči prasklinám, ale umožňuje zubaři odstranit minimální množství zubní tkáně – pouze té, která byla zasažena zubním kazem. Při použití amalgámové plomby je totiž nutné odstranit více, aby plomba držela v zubu. Výsledkem je jen další oslabení zubu.

Pozor na neošetřené kazy

K prasklině zubu může dojít i tehdy, pokud ignorujete zubní kazy. Velký, plombou nezacelený kaz je rovněž častou příčinou fraktury. Při preventivních prohlídkách by tak měl zubař využívat i rentgenových skusových snímků, které odhalí i malé a skryté zubní kazy. Diagnostiku zlepší i mikroskop či lupové brýle.

Jak ochránit mrtvý zub?

Práskáním jsou nejvíce ohroženy takzvané mrtvé zuby. To jsou zuby po endodontickém ošetření, během kterého zubař odstranil ze zubní dřeně a kořenových kanálků nerv. „Mrtvý zub velice rád praská, protože je mnohem křehčí a oslabenější než zdravý zub. Zejména zadní zuby od čtyřek dál je proto potřeba ošetřit ještě postendodonticky, tedy zhotovit na ně protetickou náhradu typu korunky nebo overlaye,“ zdůrazňuje stomatoložka Zubního centra Ořechovka Kristýna Krejsová. Fraktury mrtvých zubů jsou často tak velké, že je zub potřeba vytrhnout. Této zbytečné ztrátě zubu můžete předejít postendodontickým ošetřením.

Další rizikové faktory

Za praskání zubů rozhodně nemůže dědičnost. Také zdravý zub sám od sebe většinou nepraskne, obvykle fraktuře předchází nějaké přetížení, úraz anebo kousnutí do něčeho extrémně tvrdého.

Praskliny může způsobit i tzv. bruxismus – noční skřípání zubů, při kterém dochází k zatínání a přetěžování zubů během spánků. Poznáte ho podle ranní citlivosti zubů na skus. V tom případě je možné nechat si od stomatologa zhotovit noční chránič zubů.

Přetížení zubu hrozí i v případě, že o nějaký zub přijdete a nenecháte si jej nahradit vhodnou protetickou náhradou, například implantátem či můstkem. Zbytek zdravých zubů je tak namáhán více a může prasknout i bez zjevné příčiny.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč může prasknout zub? Mezi příčiny patří zubní kaz i amalgámová plomba