×
WomanOnly

Proč nemít doma rozbité věci: moudrost feng-shui

Proč nemít doma rozbité věci, feng shui

Máte doma plno rozbitých věcí schovaných na památku, i když už vám vlastně ani neslouží? A víte, že podle feng-shui vám vlastně škodí? Jaké jsou vlastně principy uspořádání domácnosti podle této prastaré nauky?

Co je feng-shui?

Feng-shui (feng-šuej) je čínské, tisíce let staré, učení využití prostoru k získávání pozitivní energie. Je úzce spjato s východní filozofií, řídí se principy jin-jang, světových stran a pěti živlů: ohně, země, kovu, vody a dřeva – hlavně tedy rovnováhy větru (feng) a vody (shui). Je cestou k tzv. pozemskému štěstí, pozitivní energii čchi, která, stejně jako ta negativní, vychází ze země a čerpáme ji z našeho blízkého okolí.

V praktickém životě jej můžeme uplatnit hlavně v bydlení a uspořádání nábytku a předmětů v naší domácnosti tak, aby se v prostoru kumulovala hlavně energie dobrá, která samozřejmě vede k úspěchu a štěstí v životě. V dnešní době toto umění již plně proniklo do západního světa a inspirovalo řadu lidí ke změně ve svém domácím prostoru.

Jak si doma harmonizovat tok energie

Každé místnosti a každému kusu nábytku nebo jinému předmětu se dá podle feng-shui přiřadit jeden ze živlů, a dále také jinový nebo jangový typ energie. Toto je klíčem k jejich harmonickému uspořádání. Přílišné užití červené barvy například může přitáhnout požár (doslovný i metaforický), ale přiměřené množství ohnivých prvků vnáší do domácnosti teplo a radost. Je tedy třeba myslet hlavně na rovnováhu.

Obývák a herna jsou například převážně místnosti jangové energie, dějiště aktivity. Jejich neuklízení nebo přeplněnost tím více přináší chaos. Jin pak zastupuje ložnice, kuchyň místa klidu. Energie se pochopitelně prolínají a střídají podle stavu místnosti a činností, které tam právě vykonáváme. Koupelna a záchod jsou místy odpadními, měly by se tedy zavírat, aby nám jimi pozitivní čchi neodtekla (jsou-li ale v zóně čchi negativní, mohou fungovat i příznivě).

Sektory podle pa-kua

Dvěma hlavními typy učení feng-shui jsou Škola tvaru – základní, řeší linie a obrysy a jejich vliv – a na ni navazující Škola kompasu, která se zabývá rozmístěním prvků na základě světových stran. Svůj domov tak můžeme rozdělit podle osmihranného schématu pa-kua na zóny, do kterých dle potřeby postavíme nábytek. Severní strana je například sektorem kariéry, jinu a vody, jihozápad centrem milostných vztahů a jangového typu země…

Ostré rohy pode feng-shui představují nebezpečí

Předměty s ostrými špičkami, rohy nebo hranami vystřelují pomyslné ,,otrávené šípy”, silné negativní výboje, které protínají dobrou čchi. Nedoporučuje se tedy v místě jejich působení jíst, pracovat, spát a déle pobývat. Rohům a hranám se můžeme vyhýbat, odvrátit je jinam, nahradit je zaoblenými nebo jim něco postavit do cesty a tím je vyblokovat.

Poblíž postele by neměly být ostré rohy ani elektronická zařízení, postel by neměla stát přímo v úrovni dveří. Není vhodné ani ostré osvětlení ložnice nebo křiklavé barvy. V kuchyni je třeba zase dobře hospodařit a zdravě jíst. Sporák, moderní obdoba krbu, je rodinným ohništěm a symbolem blahobytu. Neměl by stát naproti dřezu, dochází pak ke konfliktu ohnivé a vodní energie. Taktéž je důležité jej udržovat v dobrém stavu. Obecně platí, že veškeré domácí spotřebiče i předměty mají být funkční a zachovalé.

Rozbité věci znamenají destrukci

Významným zdrojem špatného čchi jsou nefunkční a rozbité předměty. Střepy a fragmenty mají velmi ostré hrany. Hlavně ale obsahují energii ničivého procesu, ať už náhlého, anebo pozvolného. Můžou nám i připomínat něco, co se nepovedlo nám samotným. Byť na podvědomé úrovni, tato energie nás ve výsledku určitým způsobem ovlivňuje.

Destrukcí může být myšlen i konflikt v mezilidských vztazích a zpřetrhaná pouta. Proto ani dárky od našich starých známých, se kterými souvisejí zlé vzpomínky, nepůsobí nijak valně. Řešením by mohlo být spirituální zanoření do nitra problémů a vzájemné odpuštění, je-li to možné, ovšem pro mnohé z nás je asi lepší se všeho zbavit a svůj prostor vyčistit.

Správná údržba jako prevence

Na údržbě záleží. Pokud chcete předejít disharmonii ve vaší domácnosti, řiďte se následujícími radami:

 • zastřihujte rostlinám mrtvé lístky a dobře je zalévejte
 • pravidelně čistěte a kontrolujte stav spotřebičů i elektroniky, používejte je správným způsobem
 • opravy přístrojů vyřizujte co nejdříve
 • křehké věci udržujte mimo dosah dětí
 • rozbité nádobí vyhazujte

Kintsugi: Japonci přetvářejí střepy v umění

Japonsko je domovem umělecké techniky kintsugi, jejíž název znamená “spojování zlatem”. Jedná se o opravy rozbitého nádobí lakem a natřením spojů drceným zlatem nebo i stříbrem. Na nádobách jsou tedy znatelně vidět kovem zvýrazněné linie – okraje jednotlivých částí. Myšlenkou kintsugi je krása nedokonalosti – rozbití je součástí příběhu oné misky a není třeba se za něj stydět, miska byla opravena a třpytí se teď zlatem, ba zasluhuje úctu pro svou historii.

Je toto tedy v rozporu s čínským feng-shui? Překvapivě ne. Oprava je přece jen, dá se říct, lepším řešením – úspornějším i filozoficky poučným. Jen je třeba správně rozlišit, co je ještě opravitelné a jakým způsobem se k opravě postavíte. Otráveně halabala odbyté sešití roztrženého závěsu, z kterého potom zírá pár hrubých kostrbatých stehů, energii rozhodně ještě více znesvětí.

Také se k tomu dá ale přistoupit i tak, že co kdysi bylo jedním předmětem, se může stát jiným. Některé zbytky a zlomky můžeme zařadit do tvůrčího procesu a vetknout do nich novou energii. Zbavíme se tak staré energie a stvoříme zbrusu novou věc. Hmota nezaniká.7 Komentáře Proč nemít doma rozbité věci: moudrost feng-shui

 1. Zbytečné věci?,zase se někdo snaží o manipulaci.Naopak,myslím si že je dobré lámat si hlavu nad tím jak co opravit.A čím déle používáte starší věc,tím více vám můžou připomínat hezké chvíle ve vašem životě.

 2. Podle odpadků ve starých městech archeologové poskládali své teorie o tom, jak fungovaly dávné civilizace.Otázkou zůstává, co najdou po nás…
  Některá města v naší zemi rostla na zbytcích původního osídlení. Všechno staré se dávalo do sklepa a nahoru se postavilo další patro, opravila střecha a bylo. Sklep se zasypal, vozovka zvedla pod nánosy moderní doby. Tak se může stát, že někdo bydlí uprostřed města v historicky cenném domečku, nebo je tam jenom na bytě, a pod sebou má čtyři, pět pater sklepů a chodeb a kdo ví čeho z doby až 1000 let staré. A to nenastiňuji otázku starých studní.

 3. No a taky věří tomu, že masox z tygra, prach z rohu nosorožce a ze klů slonů jsou afrodiziaka . Takže raději budu mít doma pár rozbitých věcí 😀

 4. Věro, tady jasně funguje Murphy. Když něco schovám “na pak”, nikdy už to nebudu potřebovat a naopak, pokud vyhodím něco jen proto, že už to nepoužívám, za čas to nutně potřebuji. Ale stejně všechno vyhodím, nechci mít byt plný zbytečností, tak je to asi dobře. :o)

 5. Já si myslím, že principy feng-shui jsou v současné době, která je doslova a dopísmene napěchovaná zbytečnostmi velmi, velmi důležité a skutečně pro nás otevírají možnost, která má smysl.

 6. Tak podle tisíce let starého učení nemám mít u postele elektronická zařízení… nevím co so sebe sypete za matroš, ale chci to taky 🙂

 7. Podle toho já destruktivní absolutně nejsem. Já nic neschovávám – na pak, bude se to hodit. Všechno vyhodím. A pak to někdo hledá.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*