Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč omezit mléčné výrobky? Mléko nás zahleňuje a škodí našemu trávení

Adéla Lišková

Adéla Lišková

23. 5. 2016

Většina lidí má podvědomě zafixováno, že kravské mléko je zdravé, jelikož obsahuje spoustu vápníku. V poslední době však přicházejí zastánci zdravé výživy s argumenty, proč konzumaci mléka a mléčných výrobků omezit.

V prostředí reklam, které propagují blahodárnost mléka, a to zejména pro děti, se nám tvrzení, že mléko škodí zdraví, může zdát absurdní. Vždyť je to vlastně první potrava, kterou dítě po narození přijímá.

Škodí nám mléko?

Pokud se nad tím ovšem zamyslíme blíže, takový nesmysl už to není. Mezi divokými zvířaty byste těžko hledali nějaké, které pije mléko jiného živočišného druhu. Každé z nich má přirozeně jiné složení, přičemž u většiny druhů není ani přesně známo, co vše obsahuje. Mateřské mléko je každopádně pro člověka něco docela jiného než kravské mléko, ale i další druhy, jako je ovčí či kozí mléko.

Alergie na kravské mléko a alergie na laktózu

Podle odpůrců mléka a mléčných výrobků je pít mléko jiného živočišného druhu proti přírodě. Tím vysvětlují i to, proč mnoho lidí trpí alergií na laktózu, tedy neschopností strávit mléčný cukr, či alergií na mléčnou bílkovinu kravského mléka. Faktem je, že tyto potravinové alergie jsou ve vyspělém světě čím dál častější.

Kravské mléko a jeho zpracování

Drtivou většinu mléka zkonzumovaného v našich podmínkách tvoří pasterizované kravské mléko. Pasterizované mléko je sice trvanlivé, ovšem je zbaveno téměř všech prospěšných látek.

Kvůli zvýšení produkce jsou krávám často dávány hormony a antibiotika, které se pak stávají i součástí mléčných výrobků, které nakupujete v obchodech. Ve velkovýrobách jsou krávy navíc běžně dojeny automaticky, při čemž se do mléka dostávají cizorodé látky.

Mléčné výrobky a zdraví

Největším úskalím mléka a mléčných výrobků je, že naše tělo zahleňují. Nejvíce hlenu vytváří kravské mléko, lépe jsou na tom mléka kozí a mléka ovčí. Mléko rovněž oslabuje slezinu a slinivku břišní, čímž působí negativně na trávení. Kojící ženy mohou svému miminku nadměrnou konzumací mléka, tvarohů, sýrů a dalších mléčných výrobků způsobit bolestivou břišní koliku.

Alternativy kravského mléka

Pokud chcete zabránit zahlenění organismu, vyměňte mléka živočišného původu například za kokosové, mandlové, rýžové či ovesné mléko. Mléka rostlinného původu jsou pro lidský organismus navíc lépe stravitelná, takže je zde i menší riziko intolerance. Opatrní buďte se sójovým mlékem, které je jedním z největších alergenů.

Mléko a nedostatek vápníku

V mléku je sice obsaženo značné množství vápníku, ovšem výzkumy potvrzují, že při jeho nadměrné konzumaci může způsobovat naopak odvápnění kostí, tedy osteoporózu. Ohroženy jsou zejména ženy po menopauze. Pokud omezíte mléko, nedostatku vápníku můžete zabránit tím, že do jídelníčku zařadíte mák, sezam, mandle, lískové ořechy, květák, kapustu, brokolici a další potraviny bohaté na vápník.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč omezit mléčné výrobky? Mléko nás zahleňuje a škodí našemu trávení