Plánujete svatbu a příčí se vám představa předmanželské smlouvy? Zastáváte názor, že pokud partnerovi věříte, tak kromě vzájemného příslibu “ano” již není potřeba cokoli dodávat? Předmanželská smlouva a její náležitosti však nejsou nutným zlem ani pojistkou pro případ, kdyby vaše manželství nedopadlo dobře. Zjistěte si, co všechno předmanželská smlouva obnáší. Třeba nakonec zjistíte, že to není tak špatný nápad…
Předmanželská smlouva zachraňuje majetek
Mít předmanželskou smlouvu není žádná ostuda. Není to ani očekávání, že vaše manželství skončí rozvodem. Předmanželská smlouva nepřináší novomanželům smůlu, ale naopak klid v duši a vyjasnění mnohých záležitostí. Pokud se se svým nastávajícím společně dohodnete, že byste si přáli ji mít, zjistěte si veškeré informace a nechejte si předmanželskou smlouvu připravit. Poradíme vám, jak na to!
Předmanželská smlouva slouží k tomu, aby se snoubenci vyhnuli pozdějším problémům s majetkovými vztahy. Ty především vyplývají ze společného jmění manželů. Může jít o případy, kdy jeden z partnerů podniká a hrozí mu dluhy či exekuce, ale může jít třeba i o ochranu majetku nabytého darem či dědictvím, avšak dle darovací smlouvy náležejícího oběma manželům.
Bez notářského zápisu to nepůjde
Předmanželská smlouva musí být ověřená notářským zápisem a nejčastěji se také se souhlasem obou manželů zapisuje do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který náleží k Notářské komoře České republiky.
Sepsat smlouvu můžete společně s notářem, který vám také poradí všechno to, na co byste neměli zapomenout. Samozřejmě je po sňatku nutné dodat notáři váš oddací list. Předmanželská smlouva může začít platit ihned od uzavření sňatku, anebo třeba i později. Nejčastěji v ní jde o to, že manželé mají od začátku rozdělený majetek a každý si zodpovídá pouze sám za své závazky. A nezapomeňte, že vás to bude i něco stát – zpravidla několik tisíc korun.
Co je společné jmění manželů?
Za společné jmění manželů se považuje všechen majetek nabytý jednotlivcem či oběma manželi současně po dobu trvání manželství, kromě daru či dědictví, které však nejsou věnovány oběma manželům společně, ale pouze jednomu z nich. Co se týká dluhů – pokud jsou výhradně napsány na jednoho z manželů, tak mu také i náleží. Ale protože mu náleží i všechno, co spadá do společného jmění manželů, v případě exekuce bohužel o všechno přijde i druhý manžel.
V rámci předmanželské smlouvy je však možné společné jmění manželů dobře ošetřit, rozdělit, anebo třeba i rozšířit. To znamená, že na základě vašeho přání uzavřením manželství vůbec nevznikne společné jmění manželů, a tudíž ani ne společné dluhy. V případě rozvodu pak nebudete muset řešit žádné majetkové vypořádání, protože žádný společný majetek manželů nikdy neexistoval. Další možností je, pokud si to tak snoubenci přejí, že smlouva do společného jmění manželů třeba klidně přiřadí i to, co do něj jinak běžně nespadá.
Takže výhody to určitě má a záleží jen na vás, zda si budete chtít před svatbou předmanželskou smlouvu pořídit, anebo ne. Pokud vám to vrtá hlavou a máte nějaké obavy, nebojte se o tom promluvit s partnerem. Pokud spolu nedokážete komunikovat o takto zásadní věci a bojíte se toho, jak by váš nastávající mohl zareagovat, tak to si ho raději ani neberte…