Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Prostor pro domácího mazlíčka v bytě. I tady platí pravidla…

Máte doma pejska? Možná jste pořizovali štěňátko více kvůli dětem než kvůli sobě. Teď ale vyvstává otázka, jak nastavit pravidla, aby byli v jedné domácnosti spokojení všichni. Nikdo nechce utírat loužičky, zakopávat o rozkousané tenisky a nemít si kde lehnout, protože v posteli je pes a spolu s ním i spousta chlupů…

Zvíře v bytě a vyhrazený prostor

Každá domácnost má svá dohodnutá pravidla a potřebu řešit záležitosti, které by ostatním mohly vadit. Počínaje zvednutým prkýnkem na záchodě, čůráním do vany, neustlanou postelí nebo zaschlou zubní pastou na umyvadle. A každá domácnost přiděluje svým členům vyhrazený prostor, kde mohou mít své soukromí. Manželská ložnice, dětský pokoj, pracovna, skříňka na osobní věci a podobně. I domácí mazlíček má mít svůj vyhrazený prostor tak, aby byl spokojený, a zároveň nikomu nepřekážel.

Pokud se v domácnosti vyskytuje zvíře, například pejsek, zpravidla ale dochází k tomu, že je prostě všude. Naprosto všude, stejně tak jako děti, kterých je všude plno. Někdy je to roztomilé, jindy na zbláznění. Jak se s tím srovnat a nastavit pravidla pro zvířátka i děti?

Kam umístit psí pelech?

Už v rámci výchovy by měl mít chlupatý člen domácnosti své místo, svůj pelíšek. Povel “jdi na místo” by měl mít jednoznačný význam. Zpočátku je náročnější naučit štěně různým zásadním úkonům, včetně vyměšování venku. Týká se to i celkové poslušnosti a zákazu likvidace všemožných předmětů v domácnosti. Je na vás, jaký prostor svému psovi vyhradíte. Máte plné právo nepouštět jej do vámi určených míst či pokojů. A jakmile nastavíte nějaká pravidla, dodržovat by je měli všichni, včetně dětí, babičky a případných návštěv.

Psí pelech může být na chodbě, aby měl pes blízko ke dveřím, dobře hlídal a v domě či bytě nepřekážel. Je ale na vás, co se vám bude zamlouvat nejvíce. Někdy si dítě přeje ubytovat pejska u sebe v pokojíčku, samotáři si zase bez ostychu uvelebí psa ve své vlastní posteli. Pes může mít i prostor na verandě, terase nebo balkoně.

Pes na balkoně

Pokud psa zavíráte často na balkon a má tam svůj prostor, nikdy nezapomínejte na misku s vodou a možnost se schovat před případným deštěm či sluncem. U malých balkonových bytů dávejte pozor na část dne, kdy na balkon nejvíce praží slunce. V těchto konkrétních hodinách by tam pes v žádném případě neměl co dělat! Někteří majitelé psa na balkoně nechávají i nocovat. Určitě nic proti tomu, pokud není zrovna pod nulou.

Patří pes do postele?

Velice oblíbené místo pro pejska i jeho páníčka je postel. Tak blízkého kontaktu se psem využívají hlavně samotáři a singl lidé, kteří jsou momentálně bez partnera. Vyhovuje to oběma stranám. Pes se rád nacpe kamkoliv do páníčkovy přítomnosti a je to pro něj velká pocta. Osamělý člověk je rád za živočišné teplo a jakoukoliv blízkost.

Jakmile si pak ale jednou najde partnera, který bude požadovat větší soukromí a nebude mít pro společné spaní v posteli se psem pochopení, pes se začne cítit zrazený a odstrčený. Začne přirozeně žárlit a pravděpodobně dělat naschvály. Dobře si rozmyslete, co je pro vás prioritou, protože docela klidně můžete přijít i o vztah. Pro někoho je to zkrátka jen pes. Pro někoho však nejen člen domácnosti, ale i parťák, mazlíček nebo náhražka za dítě či partnera.

Klícka pro psa do bytu

Někteří lidé si pro pejska do bytu pořizují klícku. Většinou to ale stejně dopadá tak, že si v ní hrají děti a navzájem se do ní zavírají, zatímco pejsek si hoví třeba na gauči. Pejsek často zavřený v klícce, v jednom pokoji nebo malém bytě však nebývá úplně šťastný a spokojený, pakliže takhle musí třeba trávit dvanáct ze čtyřiadvaceti hodin každý den a čekat na svého páníčka až přijde domů, ať už odkudkoliv. V těchto případech se pak právem začínají ozývat nespokojení sousedé, že pes celou dobu vyje, štěká, kňučí nebo naříká.

Když domácí mazlíček vadí sousedům

Zvíře v bytě vám nemůže nikdo zakázat, pokud máte ve smlouvě s pronajímatelem, že mu domácí mazlíčci nevadí. Pokud ale zvíře obtěžuje ostatní obyvatele domu nadměrným hlukem nebo zápachem, může snadno dojít ke stížnostem a následným problémům. Zvíře také nesmí pro ostatní obyvatele domu představovat žádné nebezpečí.

Jakého domácího mazlíčka zvolit do bytu?

Domácím mazlíčkem nemusí být jen pejsek. Dobře zvažte, k jakému zvířeti máte sympatie, a které zvíře byste byli ochotni akceptovat ve svém bytě kvůli dětem. Je třeba rozhodovat se nejen na základě emocí, ale především rozumu. Pokud si chcete pořídit domácího mazlíčka, nejprve si položte následující otázky:

Máte v bytě dostatek místa a vyhovující podmínky pro zvíře?
Jste ochotni slevit ze svého komfortu ve prospěch domácího mazlíčka?
Trpíte alergií či astmatem?
Vadí vám zvířecí chlupy?
Potrpíte si na dokonale a esteticky sladěný interiér?
Máte rádi čistotu?
Budete mít vůbec čas se zvířeti věnovat?
Máte dostatek finančních prostředků na krmivo a chovatelské potřeby?
Budete se moci naplno starat o zvířátko po celou dobu jeho života?

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prostor pro domácího mazlíčka v bytě. I tady platí pravidla…