Menu
WomanOnly
Apetit

Prožíváte buzeraci v práci? Naučte se bránit a stanovte si přípustnou mez

Začíná nevinně skrze neškodné drby a posměšky a přerůstá v opravdové problémy. Kdy a jak řešit šikanu či buzeraci na pracovišti, když se nás začne týkat?

Rozdíl mezi mobbingem a bossingem

Bossing je šikana od nadřízeného, mobbing je šikana mezi kolegy na srovnatelných pozicích. V prvním případě může jít o nepřiměřené postihy zaměstnance, zadávání nereálných nebo nesplnitelných úkolů, sociální izolaci a také sexuální obtěžování. Cílem bossingu je zastrašování nebo ponižování podřízeného. Za bossing tedy nelze označit nepřiznání prémií, pokud si je zaměstnanec skutečně nezasloužil, ani neuznání nároku na dovolenou, pokud ji zaměstnanec již vyčerpal.

Mobbing je velmi podobný. Je to šikana na pracovišti mezi kolegy, kteří jsou na srovnatelné pracovní pozici. Mezi projevy mobbingu patří například vědomé šíření pomluv, sociální izolace – změna tématu, pokud přijdeme do místnosti, verbální napadání, sexuální obtěžování a další chování, jehož cílem je dlouhodobě znepříjemňovat život druhé osobě nebo ji donutit opustit zaměstnání.

Šikana na pracovišti a její projevy

Šikana má vliv na náš pracovní i osobní život

Jak rozpoznat projevy šikany na pracovišti a kdy nad tím jen mávnout rukou? Záleží na tom, jak moc vás chování kolegů a nadřízených postihuje. Dokážete-li jejich posměšky nebo nemístné poznámky vypustit z hlavy, jakmile se za vámi zavřou dveře kanceláře, pak se není čeho obávat. Alespoň prozatím.

Pokud má šikana na pracovišti mezi kolegy vliv na pracovní výkon, je to jen začátek něčeho mnohem horšího. Šikana na pracovišti často zasáhne i osobní vztahy – jste podrážděnější a útočnější na své blízké. Po práci nedokážete mluvit o ničem jiném než o tom, jak hrozný den jste v práci měli.

Nebo se z vás naopak stane uzlíček nervů, který brečí cestou do práce i cestou z práce. Pokud nedokážete v noci kvůli vztahům na pracovišti zamhouřit oči a ráno se připravujete do práce s nevolnostmi od žaludku, pak je to opravdu špatně.

Mobbing a bossing si mohou vybrat svou daň nejen na vašem duševním zdraví, ale i na tom fyzickém. Méně spánku, nechutenství, neustálý stres… Tím vším si zaděláváte na skutečné zdravotní problémy od srdečních příhod až po sklony k sebevraždě.

Hranice mezi buzerací a skutečnou šikanou jsou tenké

Rozpoznat, kdy se jedná o běžnou buzeraci na pracovišti a kdy o mobbing či bossing je velmi těžké. Pokud jsou projevy šikany na pracovišti teprve na svém počátku, býváme často skeptičtí a namlouváme si, že jsme možná jen hodně přecitlivělí. Vždyť každý z nás má šéfa nebo kolegu, který někdy nemá svůj den, a tak prská všude kolem sebe. To sice ano, jednou za čas tomu tak může být.

Pokud jsou ale tyto situace na denním pořádku, je třeba začít jednat. Pokud si to necháte líbit, situace se bude postupně zhoršovat. Čím víc iniciátorům šikany dovolíte, tím budou projevy šikany na pracovišti intenzivnější. Zkrátka je bude zajímat, co všechno vydržíte.

Situace bude ještě hůře snesitelná v případě, kdy není cílem šikany vlastní potěšení, ale pokud je hlavním cílem vystrnadit vás z firmy. Pokud právě to bude důvodem, proč jste se stali obětí mobbingu, tak se svých kolegů jen tak nezbavíte.

Obětí šikany na pracovišti může být kdokoliv

Oběťmi pracovní šikany nejsou jen ženy nebo zaměstnanci s nízkými příjmy. Samozřejmě i lidé odlišné rasy nebo sexuální orientace a handicapovaní zaměstnanci se potýkají s buzerací na pracovišti. Často se to projeví na výši prémií, nepřiznání dovolené, odmítnutí účasti na školení, zadávání podřadných úkolů nebo zákazu účasti na firemním večírku.

S takovými problémy se ale potýkají nejen tyto typy zaměstnanců, jak by se mohlo na první pohled zdát. Šikana na pracovišti se týká i manažerů. Na vrcholu organizační struktury totiž nejsou oni, ale jejich nadřízení (v korporátních firmách například členové představenstva). Ano, i takto vysoce postavené osoby s chutí praktikují bossing na své podřízené.

Šikana na pracovišti a jak se bránit

Důležité je začít to řešit

  1. Začít můžete tím, že celou situaci proberete v klidu s rodinou, která vás zná a bude pro vás chtít to nejlepší.
  2. Dobře si promyslete, zda vám to za to stojí a zda není na čase změnit práci.
  3. Můžete také navštívit psychologa nebo kouče, který vám dá praktické tipy, jak se bránit šikaně na pracovišti.
  4. Zkuste zjistit, zda v práci nenajdete spojence. Kolegyni z jiného oddělení, další oběť šikany na pracovišti… O nápravu pak můžete usilovat společně.
  5. Věnujte více času sobě. Šikana na pracovišti bývá velmi vysilující, o to více je potřeba věnovat se sobě a svým koníčkům a rodině. Díky nim si udržíte sebevědomí a nadhled.

Veďte si pracovní deník

Výše uvedený postup vám pomůže obrnit se proti šikaně i následnému řešení šikany s nadřízeným. Nechoďte za ním ale hned, v nejsilnějších emocích. Chce to chladnou hlavu a důkazy. Veďte si proto nějaký čas pracovní deník. Zaznamenávejte si do něj konflikty s kolegy nebo šéfy, zmiňte, kdo konfliktu přihlížel, pište si citace, uschovávejte si e-mailovou konverzaci. S takovým důkazním materiálem máte u svého nadřízeného větší šanci na úspěch.

Pokud nejste obětí šikany vy, ale někdo z vašich kolegů, nenechte celou věc jen tak být. Ať už jste si blízcí nebo jste jen vzdálený pozorovatel, právě vy můžete celé situaci pomoci. Obraťte se na postiženého a nabídněte mu pomocnou ruku při řešení šikany na pracovišti. Tyto osoby podporu ostatních kolegů nesmírně potřebují.

Šikana na pracovišti je trestný čin

Podle nového zákoníku práce je šikana na pracovišti, tedy jakákoliv diskriminace, obtěžování nebo pronásledování na pracovišti, trestným činem. Je však velmi těžké se svého práva domoci, a tak je jediným rozumným řešením zkrátka odejít, pokud situace ještě nezašla příliš daleko. Soudní tahanice s nejistým výsledkem akorát udělají větší dusno na pracovišti. Je možné, že v tomto období udeří aktéři šikany nejsilněji a vy nakonec odejdete ze zaměstnání ještě před rozhodnutím soudu.

Pokud se stalo, že se vlivem šikany na pracovišti zhoršil váš psychický stav a dlouhodobě se z něj léčíte, pak je situace trochu jiná. V takovém případě jsou větší šance, že se domůžete svého práva. Obrátit se můžete na státního zástupce a policejní orgán v souladu s ustanovením § 158 odst. 2 trestního řádu. Doporučujeme připravit si všechny podklady včetně zdravotní dokumentace. S tím vám ale lépe pomůže právní poradna, jejíž specializací je právě šikana na pracovišti.

Odejít z práce kvůli šikaně

Pokud se stanete její obětí, je dobré si promyslet další kroky. Šikana na pracovišti mezi kolegy ani od nadřízeného není normální. Iniciátory šikany na pracovišti však jen těžko přeučíte, lze je maximálně potrestat. Musíte mít tedy jistotu a oporu ve svých nadřízených, kteří by měli vědět, jak řešit šikanu na pracovišti. Zatímco s mobbingem se bojuje snáze, s bossingem už je to o dost těžší.

Šikana na pracovišti ze strany kolegy nebo kolegů bývá snadněji prokazatelná. Šikana od nadřízeného bývá rafinovanější a často se odehrává jen mezi šéfem a podřízeným, aniž by si kdokoliv něčeho všiml. Hůře se tak prokazuje vina. V prvním případě je tedy vysoká šance na úspěch, ale pokud si na vás zasedne šéf, je rozumnější najít si nové zaměstnání a na staré zapomenout.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prožíváte buzeraci v práci? Naučte se bránit a stanovte si přípustnou mez