Menu
WomanOnly
Krása

Prsní implantáty mohou být bezpečnější díky čipu

Adéla Beranová

Adéla Beranová

8. 4. 2014

Světem plastické chirurgie otřásla nedávno zpráva o životu nebezpečných prsních implantátech, které mělo jen v České republice zhruba dva tisíce žen. I na základě toho se na trhu v současnosti začaly objevovat implantáty se speciálním čipem, který by měl zvýšit jejich bezpečnost a ochránit zdraví každé ženy. 

Prsa si nechá v České republice upravit s pomocí plastických chirurgů zhruba 4 až 5 tisíc žen, které jsou nejčastěji ve věku mezi pětadvaceti a pětatřiceti lety. Na trhu se nyní objevil nový typ implantátů Motiva, který má zabudovaný bezpečnostní Q-chip, jež má právě tyto ženy ochránit.

„Lékař může díky čipu snadno pomocí čtečky z kódu zjistit základní informace o implantátu jako je jeho výrobce, datum výroby, sériové číslo a podobně,“ vysvětluje lékařka Andrea Musilová.

Čipy nijak nemění vzhled ani hmatový vjem z implantátů. Nejsou vidět ani cítit a přesto zvyšují bezpečnost implantátu. Nejsou nijak napájené, jde o pasivní biomedicínský čip, není proto nutné vyměňovat baterie nebo podstupovat jakýkoli další zákrok navíc. Životnost čipu je stejná jako životnost implantátu.

Čip zároveň neobsahuje žádné osobní údaje pacientky, pouze patnácti místné číslo, které může lékař vyhledat v registrační databázi. Speciální čtečku těchto kódů budou mít k dispozici všichni lékaři pracující s implantáty Motivy a budou mít tak snažší práci při kontrolách či v případě komplikací.

„Ostatní ženy musí mít u sebe produktovou kartu či záruční list, ten mohou ale snadno založit či ztratit,“ popisuje Musilová.

Naprostou bezpečnost zajistí jen pravidelné kontroly

Kvalitní implantáty vydrží každodenní nároky aktivní ženy, není možné je poškodit ani nárazem, při sportu, spánku či sexu. Implantát je navíc vždy uložen pod mléčnou žlázou a neohrožuje tedy nijak ani kojení.

Všechny certifikované implantáty jsou vyrobené z gelu, který má strukturu gumy a nemůže proto ani za žádných okolností vytéct do těla. Prsní implantáty ani nebrání pravidelným preventivním vyšetřením na mamografu.

Přes všechny tyto výhody je ale nezbytně nutné nechat si implantáty pravidelně alespoň zkontrolovat odborníkem, pokud je není potřeba rovnou vyměnit. Doporučená doba na kontrolu je nejpozději deset let od operace. 

Prsa se s věkem mění, stejně jako celé tělo, je tedy možné, že po nějaké době se stanou současné implantáty z nějakého důvodu nevyhovující. Může to být kvůli estetice, kdy třeba po kojení klesnou. Každopádně je možné původní tvar změnit, zvětšit či zmenšit nebo se rozhodnout pro jiný typ.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prsní implantáty mohou být bezpečnější díky čipu