Menu
WomanOnly
Bylinky

Pýr plazivý. Obyčejná tráva, která překvapí svými účinky

Obyčejná tráva, přesto mocná. Pýr plazivý patří mezi naprosto běžný plevel vyskytující se na většině polí, luk a zahrad v naší republice. Málokdo však ví, že tato vysoká travina má léčivé účinky a byla odedávna využívána k léčebným účelům. Co všechno obsahuje, jak se užívá a v čem nám může prospět?

Kořen pýru se vykopává na podzim

Pýr plazivý se vyskytuje pod více latinskými názvy (Agropyrum, Elytrigia, Tricum nebo Elymus repens). Preferuje vlhkou půdu a dorůstá až do výšky metru a půl. Květy a plody tvoří klasy, pýr kvete v období léta. K léčivým účelům se nepoužívají samotná stébla, ale oddenek, který se vykopává na podzim, zejména v září a říjnu, kdy má největší sílu. Kořen se pořádně umyje, rozřeže a rychle vysuší. Je třeba dávat pozor na jeho případné plesnivění. Možná pro vás bude lepší koupit si kořen pýru rovnou v lékárně.

Co obsahuje pýr plazivý?

Mezi cenné látky, které pýr obsahuje, patří polyfruktosany, inulin, triticin, saponiny, glykosidy, kyselina křemičitá, sliz, enzym mesoinosid, minerální látky, vitamín A, vitamíny skupiny B a další.

Léčivé účinky pýru

Oddenek pýru působí v těle jako vláknina, váže vodu, působí mírně močopudně a projímavě, má celkové detoxikační účinky a krásně vás pročistí. Díky schopnostem odvodňovat zbavuje tělo nadměrné vody a otoků, ulevuje kloubům a prospívá celému močovému systému. Dále podporuje dobrý metabolismus a hubnutí. Čistí krev a kůži, pomáhá při ekzematické pokožce a akné, při kopřivkách a vyrážkách v důsledku snížené funkce žlučníku.

Používá se při poruchách funkce jater a žlučníku, při trávicích potížích a nadváze i bolestech kloubů a revmatismu. Kromě toho prospívá diabetikům a snižuje hladinu cukru v krvi stejně jako třeba i hladinu cholesterolu nebo vysoký krevní tlak. Jednoznačně zvyšuje vylučování škodlivých látek z těla a podporuje dobrou funkci všech vnitřních orgánů. Dá se použít i zevně k oplachování pokožky, protože pýr má i dezinfekční účinky.

V Matthioliho herbáři se pýr doporučuje na střevní koliky, zástavu močení a ledvinové koliky, močové kameny a k vyhánění parazitů či při morové zimnici, když se tvoří vředy. Zevně se odvar z pýru používal k dezinfekci zanícených ran a vředů.

Čaj z pýru plazivého

Obvykle se pýr užívá ve formě odvaru, tedy čaje. Čaj z pýru si připravíte tak, že 1 polévkovou lžíci řezaného oddenku přelijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte asi čtvrt hodiny stát v uzavřené nádobě. Popíjet můžete několikrát denně. Většinou se ale pýr používá v různých čajových směsích v kombinaci s dalšími bylinkami, například kopřivou, břízou, kořenem pampelišky či lopuchu a podobně, záleží na tom, k jakému účelu je čajová směs určena. Nejčastěji jde o směsi na detoxikaci organismu, na močové cesty, na odvodnění nebo na očistu jater a žlučníku či při kožních potížích. Pýr by neměl mít žádné nežádoucí účinky a jeho užívání je bezpečné.

Zdroje: wikipedie, rehabilitace.info, Matthioliho herbář, Naše rostliny v lékařství: Korbelář, Endris

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pýr plazivý. Obyčejná tráva, která překvapí svými účinky