Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Recept na dlouhověkost Rogera Greena: Jezte to, co vám prospívá

Adéla Beranová

Adéla Beranová

5. 9. 2014

Roger Green je považován za jednoho z nejprogresivnějších učitelů oboru přirozené péče o zdraví. Probírá hluboké principy a dávné filosofie a opírá se o celostní pohled na člověka. Přečtěte si, co je podle něho důležité pro naše tělo a mysl a jaký je jeho recept na dlouhověkost. 

Inspirace v čínské kultuře

„V době dospívání jsem tedy začal experimentovat se stravou a přišel jsem na to, jak neuvěřitelně je jídlo důležité v tom smyslu, že vše co sníme, okamžitě ovlivní, jak se cítíme, chováme i jak přemýšlíme,“ začíná svůj příběh Green. Současný lektor Akademie léčivé výživy v Praze studoval v Londýně makrobiotiku, taoistickou filosofii a čínskou medicínu.

„Poprvé v životě jsem se díky tomu setkal s praktickými filosofickými principy týkajícími se zdraví, dlouhověkosti a stravy, kterým jsem rozuměl a mohl je začít okamžitě používat v běžném denním životě. Nejvíc smyslu mi dával taoistický přístup. Představuje pro mě jednoduchý a elegantní pohled na všechny síly kolem nás,“ popisuje Green.

Těžká cesta v moderní době

„Chtěl jsem lidem pomáhat, aby se také dozvěděli o všech těch věcech, které mohou v životě používat, díky nimž budou zdravější, a které jim umožní stát se sami svým vlastním doktorem. Samozřejmě to byl velmi složitý úkol, protože většina lidé neměla doslova ani ponětí o tom, jak nás naše moderní strava ovlivňuje,“ mluví o svých začátcích lektor.

Zakládal Akademii zdravé výživy po celém světě

Roger Green nejdřív pracoval jako výživový poradce, pak ale přišel na to, že o přípravě jídla může sice hovořit, ale pokud chce klienty skutečně inspirovat, musí jim nabídnout praktickou zkušenost. Možnost jídlo ochutnat.

„A tak jsem před mnoha lety založil školu vaření a od té doby představuje kuchyňská praxe ústřední téma našeho studijního programu, do něhož krom teorie a filosofie vždy zařazujeme i hodiny vaření,“ vypráví muž původem z Nového Zélandu.

Hlavním cílem akademie je naučit lidi něčemu, čemu říkají stravování podle zásad dlouhověkosti. V průběhu celého studijního program se frekventanti učí používat jídlo jako lék a seznamují s různými tonizujícími bylinami a super potravinami. „Vycházíme z poznatků tradiční čínské medicíny, makrobiotiky a ajurvédy, tedy metod časem opravdu prověřených,“ říká Green.

„Spojujeme léčebné metody východní a západní tradice, ovšem naše práce je plně podložená moderními vědeckými výzkumy,“ upozorňuje lektor.

 Jak tedy dosáhnout dlouhověkosti

Důležitý je čerstvý vzduch, musíte cvičit a hýbat svým úžasným lidským tělem, potřebujete jídlo, které mu prospívá a ne ubližuje, je třeba zůstat pružný, nemyslet dogmaticky.

„Nevěřím v žádné extrémy ani v nic, co by lidi svazovalo, nudilo a bránilo jim radovat se ze života. A konečně, je nesmírně důležité vyhledávat „silné zážitky“,“ vypráví Green. To může znamenat, že se nadšeně věnujete svým koníčkům – sportu, malování, fotografování či lezení po horách. „Silné zážitky“ vám přinášejí do života blaženost. A to je ten základní trik, kterým si zachováte jiskru v očích!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Recept na dlouhověkost Rogera Greena: Jezte to, co vám prospívá