Menu
WomanOnly
Zavařování Snadné

Recept na kysané zelí, naložte tuhle klasiku sami doma

Adéla Beranová

Adéla Beranová

Doba přípravy: 60 min

Kysané zelí je výborné na posílení imunity a doplnění velké spousty vitamínů. Hodí se do spousty nejen českých jídel, i jako příloha. Jak si vyrobit kysané zelí doma? Přinášíme vám recept i s postupem, je to snadné!

Kysané zelí obsahuje celou řadu vitamínu. Mezi nimi vitamín C, kterého je v kysaném zelí daleko víc než v čerstvém a který posiluje hlavně vaši imunitu. Inositol je látka obsažená v kysaném zelí, která zajišťuje metabolismus cholesterolu a mastných kyselin, kterým zabraňuje v usazování v játrech. Má také pozitivní účinky na svaly a mozkovou činnost.

Nesmíme zapomenout ani na vitamíny K, E a provitamín A či kyselinu listovou. Dále také draslík, železo, vápník, zinek, selen, vlákninu a další látky. Kysané zelí je prostě hotovou bombou pro naše tělo.

Po domácku připravené kysané zelí má hned několik výhod. Můžete si ho udělat podle vlastních chutí a navíc si být jisti tím, co jíte. Průmyslově vyráběné zelí totiž obsahuje konzervanty a emulgátory, kterých dostáváme do těla už tak dost. Tak proč se jim pro jednou nevyhnout.

Suroviny

1 porce

Postup přípravy

  1. Neobejdeme se bez dostatečně velkého prkénka, velkého nože a velké mísy.
  2. Ze zelí nejdříve odstraníme vrchní vrstvy. Pak hlávku rozkrojíme napůl a nakrájíme na středně silné proužky.
  3. Nakrájené zelí dáme do mísy a důkladně prosolíme a přidáme kmín. Vše pečlivě promícháme.
  4. K dalšímu kroku není na škodu přizvat svalnatější členy domácnosti. Zelí totiž musíte nejprve zpracovat. V míse je nutné ho silou mačkat a hníst tak, aby z něho vytekla voda. Když je zelí zpracované, je čas ho naplnit do láhve.
  5. Láhev je potřeba dopředu důkladně umýt a vyvařit. Zelí do ní nacpeme co největší silou tak, aby ve sklenici nezůstával vzduch ani prázdná místa. Při plnění láhve bude vytékat přebytečná voda přesto se dvoulitrové lahve nakonec musí vejít celá hlávka.
  6. Nakonec plnou lahev uzavřeme víčkem a postavíme na teplé temné místo. Zelí zraje přibližně tři týdny až měsíc. Pod lahev je také dobré dát talířek či hadr, protože při zrání z ní vytéká přebytečná voda. Pak už stačí jen dochutit či uvařit a je hotovo.

Ohodnoťte tento recept:
2,8
Právě čtete

Recept na kysané zelí, naložte tuhle klasiku sami doma