Menu
WomanOnly
Kuřecí maso

Řízky v troubě? Trvá to o něco déle, ale úspěch je zaručen

Řízky se běžně smaží v poměrně velkém množství oleje, popřípadě sádla či přepuštěného másla. Je nasnadě, že tento způsob přípravy není zrovna nejzdravější, zvláště pokud si řízky dopřáváme častěji. Pečení řízků v troubě je skvělou alternativou, protože je k němu zapotřebí jen minimální množství tuku. Trvá to sice o něco delší dobu než smažení, nicméně výsledek stojí za to.

Pečení, nebo jen dopékání?

Řízky z jakéhokoliv druhu masa lze v troubě samozřejmě péci od začátku do konce. Nemusíte se bát, že by byly vysušené nebo tuhé. Křehkost masa zajistí jeho naklepání klouby či paličkou. Doporučujeme tento úkon nevynechávat, přestože v případě, že řízky smažíme, není naklepávání nutné. Vepřové ani kuřecí řízky nesmí být příliš vysoké, aby se v troubě dobře propekly a zároveň nebyly spálené na povrchu.

A jaké množství tuku je při přípravě řízků v troubě potřeba? Plech nebo pečicí papír stačí olejem jen potřít, popřípadě olej nepoužívat vůbec a na dno trouby umístit nádobu s vodou, díky níž se maso nevysuší. Také řízky můžeme poklást plátky másla, které jim dodá tu správnou barvu a lahodnou chuť.

Místo toho, abychom řízky v troubě pekli, je můžeme pouze dopéct. Nejprve je klasickým způsobem obalíme v trojobalu předsmažíme tak, aby byly mírně nazlátlé. Poté je jednoduše stačí dopéct na plechu s pečicím papírem v troubě předehřáté na 160 °C.

Tipy, jak správně obalovat a smažit řízky. Znáte všechny vychytávky?

Recept na řízky z trouby

Podle tohoto receptu si snadno připravíte řízky z kuřecího i vepřového masa. Nebudou tak mastné jako klasické smažené řízky, díky čemuž ušetříte pár kalorií a uděláte něco pro své zdraví.

Ingredience:

 • 4 kuřecí řízky
 • 2 vejce
 • 2 lžíce mléka
 • hladká mouka
 • strouhanka
 • trochu oleje nebo másla (lze vynechat)
 • sůl

Postup:

 1. Maso naklepeme a osolíme, vejce rozšleháme s trochou mléka. Troubu předehřejeme na 200 °C.
 2. Řízky obalujeme postupně v mouce, vejcích a strouhance.
 3. Plech vyložíme pečicím papírem a potřeme olejem. Tento krok lze vynechat a místo toho na dno trouby umístit nádobu s vodou, aby se maso při pečení nevysušilo. Vložíme maso a zlehka ho potřeme olejem, popřípadě poklademe plátky másla.
 4. Pečeme v dobře vyhřáté troubě 15 minut přikryté. Poté maso odkryjeme, snížíme teplotu na 120 °C a řízky dopékáme po dobu cca 20 minut, aby byly dostatečně měkké.

Počet porcí: 4
Obtížnost: snadné
Doba přípravy: 1 hodina

TIP: Zkuste řízky namísto v klasické strouhance obalit v domácí panko strouhance. Její příprava je jednoduchá – z krajíců světlého toustového chleba odkrojte kůrky a nechte chleba asi 12 hodin na vzduchu. Poté ho rozmixujte v robotu tak, aby strukturou připomínal vločky. Rozehřejte troubu na 150 °C, strouhanku rozprostřete na plech s pečicím papírem a pečte 5 minut. V polovině pečení ji promíchejte.

Ohodnoťte tento recept:
3,3
Právě čtete

Řízky v troubě? Trvá to o něco déle, ale úspěch je zaručen