Menu
WomanOnly
Láska

Role převozníka ve vztahu aneb proč přitahujete lidi, kteří jsou brzy po rozchodu?

Víte, co to znamená být převozník ve vztahu? Možná už jste se s tímto pojmem setkali, a to třeba i na vlastní kůži, když jste se v takové roli ocitli. Převozníkem v podstatě nechce být nikdo, je to velmi nevděčná role, ale na druhou stranu bývá také velmi potřebná. A co si budeme povídat, někteří lidé přímo přitahují ty, kteří převozníka bytostně potřebují. Pojďme si vysvětlit, kdo to vlastně převozník je a jak zvládnout tuto nechtěně přidělenou roli ve vztahu. A v naší anketě si také můžete přečíst zkušenosti čtenářek s těmito vztahy.

Kdo je převozník a co se od něj očekává?

Představte si tuto situaci: jste po dlouholetém vztahu, v němž jste například i uzavřeli sňatek nebo zplodili potomky, rozejdete se a nechcete být sama. V tu chvíli se nabízí jediné řešení – najdete si takzvaného převozníka. Může k tomu dojít poměrně brzy po rozchodu či rozvodu, kdy je očividné, že ještě nejste s touto životní změnou srovnaná a potřebujete spoustu času na zahojení starých ran a zpracování emocí předtím, než si najdete nový a plnohodnotný vztah. I když se okamžitě přilepíte na nového člověka, který se naskytne nebo se vám aspoň trochu zalíbí, možná si ani sama neuvědomujete, že tento dotyčný dostává automaticky roli převozníka a že tento vztah zpravidla nevydrží déle než tři měsíce.

Převozníka si podvědomě hledáme tehdy, pokud nejsme srovnaní s minulostí, když ještě stále udržujeme určité formy kontaktu se svými expartnery či expartnerkami, nebo třeba když jsme nešťastně platonicky zamilovaní do někoho, kdo pro nás není dostupný, anebo o nás nemá vůbec zájem.

Převozník je tedy člověk, který nás převeze naším složitým obdobím, poskytne nám útěchu, něhu, porozumění a třeba i vášeň, avšak většinou pouze dočasně. Často tento vztah nevydrží, protože nemá takové kvality, aby se mohl stát vážným vztahem. Hlavním důvodem je ale to, že člověk, který si takzvaného převozníka našel, na vážný vztah ještě není připravený. Vztah s převozníkem trvá různě dlouhou dobu, zpravidla jsou to ale pověstné dva až čtyři měsíce, kdy vyprchá prvotní okouzlení a pocit zamilovanosti, která ale na straně převozníkova protějšku ani nemusí být. To, že převozník ve vztahu obvykle trpí, je očividné.

Nejčastější důvody k rozchodu a jak dlouho může trvat partnerská krize?

Jak poznat, že jste se stali převozníkem?

To, že jste se nedobrovolně stali převozníkem či převoznicí, poznáte podle těchto níže uvedených varujících faktů, kterých si můžete všimnout na svém vyvoleném:

 • váš protějšek až nápadně často mluví o své bývalé lásce
 • jeho minulý vztah trval několik let
 • má z bývalého vztahu děti
 • rozvádí se, ještě se nerozvedl nebo se ani rozvádět nechce, i když s ex partnerkou už dlouho spolu nežijí
 • od začátku vám říká, že teď nechce nic vážného a není připravený na vztah, ale moc se podle toho nechová, což je pro vás matoucí
 • na druhou stranu vám zase slibuje lásku a plánuje budoucnost až přehnaně dychtivě, přičemž vypadá jako by spíše od něčeho utíkal a potřeboval rychle zapomenout
 • váš vztah tají a nechce vás představit ani přátelům, ani rodině
 • má na vás málo času a preferuje jen občasné vídání se a sex
 • dává vám najevo, že pro něj nejste dost dobrá a nezajímá se o vaše pocity
 • chová se neempaticky a řeší jen své vlastní přání a bolístky
 • bere si z vás všechno, co nabízíte, ale sám nic nedává
 • schází se se svou expartnerkou s odůvodněním, že ona potřebuje praktickou pomoc
 • neustále vás srovnává se svou bývalou partnerkou
 • potřebuje hodně utěšování a mluví stále o křivdách, jakých na něm bylo dopuštěno
 • chová se nevyzpytatelně, jednou vás miluje a je velmi přítulný, pak zase úplně chladný nebo se několik dnů ani neozve

Jak zvládnout vztah, ve kterém je převozník a převážený člověk v lodi

Jakmile zjistíte, že jste jen převozník a do vztahu dáváte více, než váš protějšek, je dobré si o tom otevřeně promluvit a vztah ukončit. Lze také vztah přetransformovat na jinou úroveň, na rovinu si říct, jak se věci mají a být pro sebe jen přáteli nebo milenci, kamarádi s výhodami. To se ale lehko řekne, pokud jste zamilovaní a chtěli byste vztah přirozeně rozvíjet a trávit se svou láskou co nejvíce času. Je dobré si uvědomit, že být převozníkem ve vztahu obvykle neznamená mít vážný vztah a takový vztah často přináší mnohá trápení. Obzvláště, pokud již chcete zakotvit a založit rodinu, jestliže vám ještě ke všemu tikají biologické hodiny.

Jako převozník ale zakotvit nemůžete. A marně doufat a čekat, že se váš miláček vyrovná s minulostí, zamiluje se do vás a budete šťastní navěky, je poněkud naivní. Samozřejmě to není vyloučeno, všechno chce čas a vaši trpělivost. Ale možná se to nestane nikdy, dotyčný vás odkopne tehdy, když to budete nejméně čekat, anebo se rovnou vrátí ke své bývalé. A vaše investice do vztahu přijde zcela vniveč. Nezůstane vám nic… Je proto dobré volit člověka s vyřešenou minulostí, který se chová nejen upřímně k vám, ale samozřejmě také sám k sobě.

Někteří lidé vyloženě přitahují zoufalce, kteří potřebují převézt. Je to sice nevděčná role, ale pokud si v ní budete libovat a obětovat se, tak prosím. I převozníky lidé potřebují. Pokud se jím chcete stát dobrovolně a takový vztah vám vyhovuje, je to vaše volba.

Sex s expartnerem? Může pomoci se zvládnutím rozchodu, ukázala studie

Anketa: Stala jste se někdy převozníkem ve vztahu nebo jste si takového převozníka sama našla?

Když jsou převozníci jeden druhému navzájem, tak je to super. Ale když jeden čeká víc, tak je blbý. Samozřejmě je dobrý si všimnout, že jsem převozník a zvážit, jestli to tak vůbec chci. Pak je tu třetí verze, existují profi převozníci specialisti, co tu roli přijali a jsou s tím srozuměni. Je to fér a obohacující. Já sama jsem už zažila ledacos, většinou to až tak neřeším, beru si ze vztahu to, co potřebuji a nabízím to, co dát chci. (Lenka, 36 let)

Ne, nepotřebovala jsem to a myslím, že ani mne tak nikdo nepoužil. (Iva, 48 let)

Já jsem byla málokdy single, takže jsem, i když asi nevědomky, takových vztahů pár měla. Buď jsem se zamilovala, a to většinou, anebo mě ten kluk omrzel. Pak jsem dělala všechno možné, aby se mě zbavil a když to nepomohlo, tak jsem se ho zbavila já. Nejsem za to na sebe moc pyšná, postupem času. Jednou jsem jednomu klukovi pomohla, aby se k němu vrátila bývalá, což sice nebylo úplně v mém zájmu, ale přála jsem mu to. Dobře mu tak. (Soňa, 35 let)

Převozníka jsem ve vztahu bohužel dělala a trpěla jsem jak zvíře. Byl to asi takový ten chudák převozník, co na začátku vztahu dostal do ruky pádlo a příkaz: “dělej”. Na druhou stranu musím říct, že ze spousty svých krátkodobých milenců jsem si sama převozníky udělala, aniž by to tušili a aniž by někomu něco vadilo. Netrpěl se mnou nikdo, spíše někteří až po rozchodu, jiní to vzali v pohodě. To je prostě život. Asi bych neřešila, kdo je či není převozník. Každý vztah je jedinečný a lidé si navzájem dávají to, co potřebují, co chtějí a umí. I vztah převozníka a převáženého může být velmi krásný a podnětný. Vztah dvou převozníků se mi zase naopak zdá být, i když se logicky nabízí, že by to mohlo být fér, taková vzájemná tragédie, že mám dojem, že ti dva by se spolu spíše utopili, než cokoliv jiného. (Renča, 38 let)

Ohodnoťte tento článek:
5

Úplňky

Právě čtete

Role převozníka ve vztahu aneb proč přitahujete lidi, kteří jsou brzy po rozchodu?