Menu
WomanOnly
Krása

Růst prsou: Jak ho poznat v pubertě a lze ho podpořit v dospělosti?

Primárním účelem ženských ňader je kojení dětí, nelze jim však upřít ani estetickou funkci. Není proto divu, že pro většinu žen je vzhled prsou velmi důležitý, zejména pokud jde o jejich velikost. Růst prsou je především záležitostí dospívání, nicméně nejedna žena se s ním setká i v pozdějších fázích života. Jak růst prsou rozpoznat či podpořit v případě, že k nám příroda v tomto ohledu nebyla zrovna štědrá? Co očekávat od vitamínů na růst prsou a existují potraviny, po kterých mohou prsa narůst?

Kdy začínají růst prsa?

Růst prsou je jednou ze známek dospívání, které u dívek za normálních okolností začíná mezi 10. a 13. rokem života. Čím dál větší počet dívek se však potýká s tzv. předčasnou pubertou, která nastupuje již před 10. rokem a s níž souvisí i relativně brzký vývoj sekundárních pohlavních znaků, zahrnujících mimo jiné i růst prsou.

Průměrně tedy prsa začínají růst v 10 až 13 letech, nicméně kdykoliv od 7. roku je růst prsou normální a běžný jev. Pokud v této oblasti do 15. roku nedojde k žádným změnám, je lepší navštívit lékaře.

Jak růst prsou poznat?

Existuje několik poměrně spolehlivých způsobů, jak růst prsou rozpoznat. Většina dívek zaznamená bolestivou bulku, někdy se objeví také otoky bradavek. Oba prsy mohou růst jak současně, tak postupně. Pokud je růst prsou rychlý, mohou se objevit tzv. strie neboli drobné jizvy na kůži.

Jak poznat růst prsou:

  • v oblasti prsou se objeví tvrdá bulka
  • prsa bolí
  • bradavky mohou být trochu nateklé

Po ukončení růstu prsou tyto potíže samy odezní. Podobné projevy je v dalších fázích života možné pozorovat před menstruací, popřípadě při kojení.

Existují způsoby, jak růst prsou urychlit?

Prsa začínají průměrně růst v 10 až 13 letech, nicméně každé tělo je jiné, a proto je fyzický vývoj u dívek značně individuální. Některým mladým slečnám prsa rostou od 7 let, jiným začnou růst až ve 12. Jak růst prsou urychlit, když se zdá být příliš pomalý nebo když k němu zatím vůbec nedochází?

Na růst, velikost i tvar prsou má vliv především genetika. Dalším významným faktorem je hmotnost, respektive množství tělesného tuku. Prsa jsou z velké části tvořena tukovou tkání, proto se zpravidla zvětší, když dívka přibere. Ovšem i toto je individuální.

Jistě již tušíte, že žádný způsob, jak růst prsou urychlit, neexistuje. Prsa začínají růst s nástupem puberty a rychlost růstu i výsledná velikost jsou dané. Velikost a tvar je do určité míry možné ovlivnit celkovým nabráním tuku, popřípadě posilováním prsních svalů. Nelze však čekat žádné velké zázraky.

Jakmile nám příroda nadělí malé poprsí, je jedninou spolehlivou cestou k jeho zvětšení plastická operace. Během života k jistým změnám dochází – zaznamenat lze například růst prsou při kojení nebo před menstruací, nicméně v takových případech je zvětšení pouze přechodné.

Kdy růst prsou končí?

Odpověď na otázku, kdy skončí růst prsou, není jednoznačná. Uvádí se, že trvá přibližně 5 až 6 let a záleží tedy především na tom, v jakém věku prsa začala růst. Opět jsou však ve hře genetické faktory, proto se délka tohoto období může u každé ženy lišit. Obecně můžeme říci, že prsa rostou maximálně do 20 let věku.

Po kterých potravinách rostou prsa?

Jak jsme již zmínili, zaručené způsoby, jak obnovit či urychlit růst prsou ve 12, 18 nebo 30 a více letech, neexistují. Velikost poprsí ovlivňuje především genetika, váha a do jisté míry také věk a hormony.

Jedním z ženských pohlavních hormonů, které mají na velikost ňader vliv, je estrogen. Jako přírodní prostředek na zvětšení prsou se tedy teoreticky nabízí potraviny s vysokým obsahem estrogenu, popřípadě jiných hormonů, které mají podobné vlastnosti.

Je však nutné podotknout, že neexistuje žádný výzkum, který by spojitost mezi určitými potravinami a růstem prsou dokazoval, a že nadbytečné množství některých druhů estrogenů zvyšuje riziko rakoviny prsu.

Ořechy a semínka

Ořechy jsou bohaté na isoflavony, které jsou podobné estrogenu. Největší množství isoflavonů je obsaženo v mandlích, lískových oříšcích, pistáciích a arašídech. Ve lněných, sezamových, slunečnicových a dalších semínkách se zase nachází lignan, což je druh fytoestrogenu majícího podobné vlastnosti jako estrogen.

Zařaďte do svého jídelníčku zdravé svačiny sestávající ze směsi zmíněných ořechů a semínek. Rychlé a zdravé jídlo na růst prsou připravíte například přimícháním ořechů, semínek a kousku oblíbeného ovoce do bílého jogurtu.

Mořské plody

Ústřice, krevety, řasy a další plody moře obsahují velké množství hořčíku, který se podílí na spouštění hormonálních procesů a má i příznivý vliv na funkci estrogenu a progesteronu – hormonů, které se při růstu prsou uplatňují nejvíce. Jak se říká, za zkoušku člověk nic nedá, proto mořské plody zařaďte do svého jídelníčku a vyčkejte, zda uvidíte změny.

Cizrna

Cizrna je bohatá na isoflavony, které mají podobné vlastnosti jako estrogeny. Jednoduché a chutné jídlo na růst prsou tak může představovat například hummus čili pomazánka z cizrny a několika dalších ingrediencí. Cizrna je navíc zdrojem rostlinných bílkovin, vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálů (např. zinku a železa) proto její častější konzumací určitě nic nezkazíte.

Jak cizrna prospívá zdraví a hubnutí. Víme, proč ji zařadit do jídelníčku

Sójové výrobky

Sója je stejně jako cizrna zdrojem isoflavonů. Jídlo na růst prsou lze proto připravit například z tofu, sojového masa nebo sojových alternativ mléčných výrobků. Sója je navíc bohatá na vitamíny skupiny B, minerály a kvalitní rostlinné bílkoviny.

Ovoce a zelenina

Květák, brokolice, kapusta či například zelí obsahují již zmíněné lignany, které se podobají estrogenu. I kdyby zeleninová jídla na růst prsou žádný příznivý vliv neměla, našemu organismu nepochybně prospějí.

Poměrně velké množství lignanu se nachází také v některých druzích ovoce. Jedná se například o jablka, pomeranče, broskve, jahody, maliny či švestky.

Jsou vitamíny na růst prsou účinné, nebo jde jen o marketingový tah?

Narazila jste na reklamu propagující zázračné vitamíny na růst poprsí a nyní vás zajímá, zda skutečně fungují? Jak již bylo řečeno, prsa rostou zhruba 5 až 6 let, maximálně tedy do 20. roku věku. Později, například ve 30, prsa narostou jen tehdy, když přibereme tuk, což nebývá zrovna žádoucí.

Řekněme si to na rovinu. Kdyby vitamíny na růst prsou skutečně fungovaly, neměli by plastičtí chirurgové co operovat. Jak jsme již zmínili, jediným spolehlivým způsobem, jak permanentně zvětšit prsa (a nemuset zároveň přibrat), je plastická operace.

Kdy a proč dochází k růstu prsou v dospělosti?

Dospívání už máte dávno za sebou, ale přesto jste zaznamenala samovolné zvětšení poprsí? Podívejte se, co může být příčinou růstu prsou ve 30, 40 či dokonce 50 a více letech.

Růst prsou před menstruací

Zvětšení prsou je jedním z předmenstruačních příznaků. Bývá doprovázeno bolestí, která může přetrvávat i během prvních dní menstruace. Důvodem těchto obtíží je změna hladiny hormonů estrogenu a progesteronu a nejedná se o nic neobvyklého.

Růst prsou na začátku těhotenství

V těhotenství dochází k řadě změn poprsí. Jedna z nich, konkrétně růst prsou, se může objevit již v prvním trimestru. Růst prsou v rané fázi těhotenství bývá doprovázen zvýšenou citlivostí bradavek i celých prsů. Na vině jsou hormonální změny, v pokročilé fázi těhotenství také zvětšení mléčných žláz a příprava na laktaci.

Růst prsou při kojení

Příčinou růstu prsou při kojení jsou zvětšené mléčné žlázy a jedná se tedy o jev zcela přirozený. Růst prsou při kojení bývá skutečně výrazný, zároveň se velikost ňader mění v závislosti na tom, kdy dítě pije. Po ukončení kojení se prsa opět zmenší, nicméně do původního stavu se spíše nevrátí. Ve většině případů se změní jak velikost, tak tvar a pevnost prsou.

Růst prsou po nasazení hormonální antikoncepce

Prsa se mohou zvětšit také při braní antikoncepce, a to v důsledku hormonů v ní obsažených. Čím dál více žen dnes však upřednostňuje tzv. nízkohormonální antikoncepci, která na růst prsou nemá takový vliv.

Hormonální antikoncepce může také zvyšovat chuť k jídlu. Pokud žena v důsledku toho přibere, uloží se tuk mimo jiné i do prsou, která se tak zvětší.

Růst prsou během menopauzy

K růstu prsou často dochází také během menopauzy. V tomto období klesá hladina ženských hormonů, mléčné žlázy ztrácejí svou funkci a dochází ke ztrátě pružnosti prsou. U mnoha žen procházejících klimakteriem se navíc objevuje zvýšená chuť k jídlu, která může být jednou z příčin tloustnutí a tím i růstu prsou. Důvodem jejich zvětšení tedy není samotná menopauza, nýbrž přibírání na váze.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Růst prsou: Jak ho poznat v pubertě a lze ho podpořit v dospělosti?