Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

S fluorem či bez, bělící pasta či bez SLS. Víte, jak vybrat zubní pastu pro sebe i pro děti?

Lída Maršálková

Lída Maršálková

22. 11. 2017

Bělící zubní pasty, zubní pasty bez SLS, s fluorem či bez… Kdo se v tom má vyznat? Poradíme vám, která zubní pasta je pro vás vhodná.

Zubní pasy bez fluoru nebo s fluorem

Zubní pasty s fluorem

Doporučují se především pacientům s vyšší kazivostí zubů. Fluoridy v zubních pastách zvyšují odolnost zubní skloviny proti působení kyselin. Také snižují demineralizaci neboli odvápnění zubní skloviny a podporují remineralizaci – přívod minerálů do zubní skloviny. Dalším bonusem je, že mají antibakteriální účinky.

Zubní pasty s fluorem se zpravidla dělí na terapeutické a kosmetické. První zmíněné mají vyšší obsah fluoridu (1 800 až 2 500 ppm F). Tyto pasty bývají logicky dražší, protože mezi jejich hlavní přednosti patří okamžité zlepšení stavu zubní skloviny. Kosmetické zubní pasty patří mezi ty levnější s nižším obsahem fluoru (do 1 500 ppm F). Jsou vhodné pro každodenní použití a pro ty, kteří netrpí vyšší kazivostí zubů a celkově je jejich chrup v pořádku.

Zubní pasty bez fluoru

Mnoho zubařů se v dnešní době shoduje na tom, že zubní pasty bez fluoru jsou rozumnější volbou. Je to hlavně tím, že nadměrné užívání fluoru poškozuje zubní sklovinu. A protože se k fluoru dostaneme i jinou cestou, například skrze potraviny, je lepší se fluoru v zubních pastách vyhnout.

Mnoho fluoru přijmeme ze soli, kterou přidáváme snad do každého pokrmu a najdeme ji i v chipsech nebo oříškách. Naši denní potřebu fluoru si tak bez problémů splníme. Fluor se vyskytuje například i v těchto potravinách a nápojích:

  • džus
  • slazené nápoje
  • víno
  • kuřecí maso
  • sušené mléko
  • mateřské mléko

Pokud tedy hodně solíme nebo konzumujeme výše uvedené potraviny a nápoje, a k tomu ještě přidáme zubní pasu s fluorem, zvyšujeme riziko poškození zubní skloviny. Fluor je totiž viníkem viditelných skvrn na zubech, což pro nás může být znamením, abychom změnili zubní pastu. Tyto skvrny jsou matně bělavé, ale je-li stav opravdu vážný, jejich barva je žlutohnědá až hnědá.

Problémem těchto skvrnek je, že je není možné odstranit (na rozdíl od těch, které míváme po konzumaci červeného vína nebo kouření cigaret). Čím více tyto skvrnky hnědnou, tím blíže jsme k rozpadu zubní skloviny a k jejímu následnému vydrolení.

Krémy a pěny na zuby mohou nahradit fluor

Pokud byste teď nejraději zahodili své zubní pasty s fluorem, ale nemůžete, protože například trpíte na zubní kazy, máme pro vás dobrou zprávu. Fluor není vaším jediným řešením! Existují zubní pasty s dalšími účinnými látkami, které fluor v pohodě nahradí a podpoří kvalitu zubní skloviny stejně efektivně.

Správná technika čištění zubů vám zachrání chrup. Víte jakou zvolit?

Zkuste se v lékárně nebo drogerii porozhlédnout po ochranných krémech na zuby bez cukru. Některé z nich fluorid obsahují, některé ale ne. Můžete tedy zubní pastu s fluorem klidně vyhodit a pořídit si nějakou bez fluoru. Po čištění zubů pak můžete nanést ochranný krém na zuby a budete mít jistotu, že jste tak pro zdraví svých zubů udělali to nejlepší.

Zubní pasty bez SLS

Označení SLS neboli Sodium Lauryl Sulfate nesou ty pasty, které více pění. V čem jsou lepší? Vlastně ani v ničem. SLS je pěnidlo, které může u citlivějších osob vyvolat dávivý reflex a také vyšší sklon k tvorbě zánětu v ústech. Nehodí se nejen pro ně, ale také například pro alergiky. Proč se tedy SLS v zubních pastách vůbec nachází?

Nejdříve je důležité zmínit, že SLS najdeme například i v šamponech a tekutých mýdlech. Jde čistě o psychologii. Čím více pěny přípravky tvoří, tím silnější dojem máme, že něco skutečně dělají. V případě zubních past máme díky SLS velmi brzy pocit hladkých zubů a svěžího dechu, a tak čištěním zubů strávíme méně času.

Lepší tedy bude, pokud se zaměříte na obsah zubních past a budete hledat ty s označením SLS free. Tam, kde toto označení nenajdete se s jistotou SLS vyskytuje. Samozřejmě se můžete rozloučit s pěnou u pusy, která nám dopřává ten krásný pocit dobře vyčištěných zubů, ale za to si budete čistit zuby déle a tím pádem i lépe.

Bělící zubní pasty

Zubní pasty a abraze

Neboli jednoduše řečeno brusnost. Pro mnoho běžných i bělících zubních past je tato vlastnost typická, ale všeho s mírou. Zubní pasty s vyšším RDA sice pomáhají efektivně a rychleji odstranit zubní plak, ale na úkor zubní skloviny. Mohou ji velmi nehezky poškodit. Hledejte zubní pasty s RDA do 100. Tato čísla na zubních pastách sice nenajdete vždy, ale vyplatí se po nich pátrat. Doporučujeme vyhledat specializovaný obchod s pomůckami pro dentální hygienu, kde vám pomohou s výběrem.

Efekt bělících zubních past

Reklamy vám mohou naslibovat hory doly, ale domácí bělící pasty vám přes noc holywoodský úsměv nevykouzlí. I když bělící látky v zubních látkách skutečně jsou, jejich koncentrace je minimální a to proto, aby nedošlo k poškození dásní. Proto vám takové pasty k zářivějšímu úsměvu nepomohou. Pokud opravdu toužíte po bělejších zubech, obraťte se na svého stomatologa. Skvělých výsledků se dočkáte jen v případě, kdy se obrátíte na profesionály.

Domácí bělení zubů: Známe nejlepší recepty na to, jak si rozzářit úsměv

Dětské zubní pasty

Testy dětských zubních past

Je pochopitelné, že pro své děti chcete to nejlepší ať už jde o potraviny nebo zubní pasty. Pokud tedy hledáte zubní pasty bez chemie, pravděpodobně zubním pastám pro děti, které jsou v obchodech, nevěříte. Není se ale čeho obávat. Dětské zubní pasty podléhají přísnějším kritériím, a tak je jen malé riziko, že narazíte na zubní pastu, která by vašim dětem skutečně uškodila.

Jak vybrat dětskou zubní pastu

Samozřejmě, čím nižší obsah fluoru v dětských zubních pastách je, tím lépe. Pro děti do tří let se doporučuje obsah fluoru do 250 ppm F, pro děti do deseti let 500–700 ppm F a děti nad této věk pak mohou klidně přejít na zubní pastu pro dospělé. Rozhodně se ale při výběru pasty pro děti fluoru nevyhýbejte jen proto, že se bojíte předávkování. Vaše děti by musely dětskou pastu doslova sníst, a to ještě více než jednu tubu.

Patero zdravého chrupu

  1. Nenechte se zlákat líbivým obalem zubní pasty. Ani ty, které nehýří barvičkami a textem a vypadají solidně být takové vůbec nemusí. To samé platí pro reklamu v televizi. Je důležité zaměřit se ona obsah zubních past, který vám dá jistotu.
  2. Testy na dětské zubní pasty a zubní pasty pro dospělé vznikají dnes a denně, a pokaždé přichází s novými a jinými výsledky. Doporučujeme na ně tolik nedávat a věřit svým dosavadním zkušenostem nebo odborníkovi.
  3. Výběr zubní pasty je jen začátek. Žádná zubní pasta světa nenahradí správnou techniku čištění zubů, ani vhodný zubní kartáček. Zuby je třeba čistit pravidelně, používat mezizubní kartáček a nevynechávat prohlídky u zubního lékaře.
  4. Ať už vás postihne jakýkoliv problém se zuby nebo s dásněmi, nesnažte se je řešit sami s pomocí volně prodejných přípravků. Zavolejte nebo navštivte svého zubaře a poraďte se s ním, jak váš problém řešit.
  5. Pokud máte zdravé zuby, které nepotřebují žádnou speciální péči, postačí vám kvalitní zubní pasta s obsahem organických sloučenin fluoridů, bez SLS a s nižšími hodnotami RDA.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

S fluorem či bez, bělící pasta či bez SLS. Víte, jak vybrat zubní pastu pro sebe i pro děti?