Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Školní rok se blíží. Jak podpořit imunitu u dětí nastupujících do školy či školky

Redakce

Redakce

27. 8. 2015

S blížícím se začátkem školního roku si mnozí rodiče uvědomují, že přichází období nemocí jejich dětí, obzvláště vstupují-li do kolektivu poprvé. Situaci nenahrává ani typické podzimní klima s výkyvy teplot. Jak pomoci dětem zvýšit jejich imunitu a zabránit tak proležení podzimu v posteli?

Lékaři upozorňují že klíčem obranyschopnosti organismu je podpora správného fungování trávicího systému. Až 70 % imunity se totiž nachází ve střevech. Nápomocné proto může být podávání tzv. probiotických bakterií dětem v tomto období. 

 „Trávicí soustava je místem, kterým do těla pronikají nejrůznější škodlivé látky, včetně bakterií, virů či mikrobů,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka. „Pokud je ale ve střevech dostatek prospěšných bakterií, které se starají o rovnováhu střevní mikroflóry, jsou schopny zabránit osídlení střevní sliznice nežádoucími mikroorganismy a minimalizovat tak riziko infekcí a nemocí,“ zdůrazňuje.

Zdravá střeva základ imunity 

Probiotické bakterie přitom mohou hrát klíčovou roli nejen při prevenci, ale i rekonvalescenci takových onemocnění dětí, která souvisejí s nedostatečnou imunitou. K tomu se ideálně hodí probiotická bakterie Lactobacillus reuteri Protectis původně izolovaná z mateřského mléka. Je přirozenou součástí naší trávicí soustavy a navíc produkuje reuterin, unikátní látku s antimikrobiálním účinkem.


„Mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis podávané v kapkách se dostávají do střev živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií. Podporují správné složení střevní mikroflóry a tím vytvářejí ideální prostředí v celém trávicím traktu a zvyšují tak jeho odolnost vůči infekcím,“
vysvětluje dětský lékař Matulka. Tato bakterie je pro děti k dostání i v kapkách.

Účinky na zlepšení imunity nejsou jediné, s čím může tato bakterie pomoci. Současně pomáhá snížit riziko průjmových onemocnění či naopak zácpy. Tyto potíže se často objevují u dětí, které nově nastupují do školky a jsou často podpořeny i duševní nepohodou ze změny a odlišným stravováním, než na které byly zvyklé.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Školní rok se blíží. Jak podpořit imunitu u dětí nastupujících do školy či školky