Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Škubete sebou při usínání? 10 divných věcí, které dělá lidské tělo

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 11. 2015

Naše těla někdy dělají dost divné věci. U některých si ani vědci nedokážou vysvětlit proč. Ale pokud se vám přihodí některá z následujícího seznamu, nebojte se – je to úplně normální.

1. Husí kůže

Husí kůže vám zpravidla naskáče, když se bojíte nebo je vám zima. Může se to také stát, když posloucháte nějakou obzvlášť srdceryvnou hudbu, v horším případě když někdo škrábe nehty na tabuli. V současnosti však husí kůže biologicky nemá žádný smysl.

V době, kdy měli lidé mnohem více chlupů než dnes, sloužila kůže jako nástroj k zastrašování. Možná jste si všimli, že když se zvířata cítí ohrožena, naježí se jim chlupy, a ona tak vypadají větší a nebezpečnější. U člověka to dříve fungovalo stejně. Nyní, když máme mnohem méně chlupů než naše předkové, a kůže je tak viditelnější, je to však docela zbytečné.

2. Třesavka a mrazení

Je to jako opak pocení, které nastává, když se cítíte přehřátí a potřebujete vychladnout. Třes zase pomáhá vytvářet a udržovat teplo, když je vám zima. Přispívá rovněž k udržení stability vnitřních funkcí organismu.

3. Škubání sebou při usínání

Trhání sebou těsně před usnutím je skutečně záhadná věc. Jedna z teorií tento jev vysvětluje tak, že když tělo zklidňuje a dýchání se zpomaluje, mozek si z nějakého důvodu myslí, že místo usínání někam padáte, a chce se ujistit, zda jste si vědomi nebezpečí. Jiná zase říká, že je to normální součást odpočinku, ke které obvykle dochází vlivem stresu, přílišné únavy či velkého množství kofeinu v těle.

4. Zívání

Navzdory obecnému přesvědčení nemusíte zívat, jen pokud se nudíte nebo jste unavení. Z nedávné studie vyplynulo, že zívání slouží k ochlazování mozku. Funguje v podstatě jako jeho osobní klimatizace, která jej navíc udržuje ve střehu.

5. Slintání

Sliny mají mnoho funkcí – udržují naše ústa vlhká, pomáhají rozmělnit potravu a také chrání naše zuby, pokud zvracíme.

6. Oční tiky

Pokud máte pocit, že se vám trošku třese dolní víčko, může to signalizovat několik věcí: stres, nedostatek spánku, suché nebo unavené oči, citlivost na světlo, příliš mnoho kofeinu či alkoholu anebo třeba alergii.

7. Škytavka

Na procesu dýchání se vedle plic podílí také bránice. Tento sval pomáhá dostat vzduch jak do plic, tak i ven. Pokud však jíte nebo pijete příliš rychle, vzduch může v bránici uvíznout a vy tak dostanete škytavku.

8. Pláč

Pláč je mnohem složitější věc, než si myslíte. Existují hned tři druhy slz. Bazální slzy mají za úkol udržet oči stále vlhké a tím je chránit. Dalším typem jsou reflexní slzy – ty se objeví, pokud na vaše oči působí nežádoucí látky, například při krájení cibule. Jich si na rozdíl od bazálních slz zcela určitě všimnete. Posledními jsou emocionální slzy, které jsou vyvolány intenzivními pocity ať už radosti, smutku či překvapení. U těch vědci opravdu netuší, proč vznikají.

9. Červenání

Znáte ten pocit – nacházíte se v trapné situaci a najednou cítíte, jak se vám do tváří valí teplo. To má na svědomí adrenalin a zvýšená tepová frekvence. Někteří odborníci si myslí, že se takto tělo omlouvá za společenské přehmaty.

10. Říhání

Ke krkání dochází, když jste spolykali příliš mnoho vzduchu, který potřebuje ven, například při žvýkání žvýkačky či konzumaci sycených nápojů. Jiným důvodem může být žaludeční infekce.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Škubete sebou při usínání? 10 divných věcí, které dělá lidské tělo