Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

12 příčin slabé menstruace. Je třeba se obávat?

Spousta žen si stěžuje na nepravidelnou periodu, anebo velmi silné a bolestivé krvácení. Slabé a bezbolestné krvácení většina žen naopak ocení. Menstruace, o které žena skoro ani neví, je totiž vždy lepší, než dramatické chvíle znemožňující běžné fungování v životě. Slabá menstruace ale může leckterou ženu vyděsit, obzvláště, pokud byla zvyklá na úplně jiný průběh svých dnů. Co se najednou stalo? Jsem snad těhotná? Anebo v přechodu? Říká si jistě nejedna žena. Co všechno tedy může stát za velmi slabým menstruačním krvácením a je potřeba si dělat starosti?

Proč je najednou menstruace slabá?

Slabá menstruace se odborně označuje jako hypomenorea a některé ženy ji mají neustále. Uvádí se, že toto slabé krvácení se projevuje spíše špiněním nebo malými ztrátami krve, které třeba vystačí na jednu až dvě vložky za den. Pokud je žena na takový průběh menstruace zvyklá a ví, že je po gynekologické stránce v pořádku, nemusí se nijak znepokojovat. Nepokoj v duši však může vyvolat náhlá a dramatická změna: obvykle silná a bolestivá menstruace je najednou úplně slaboučká. A žena nemá tušení, co se děje…

Slabé krvácení může být jednoznačně ovlivněno hormony. Ty samozřejmě souvisí také s psychikou ženy a prožíváním nějaké stresové situace, dále s činností štítné žlázy, změnami v nadcházejícím přechodu u žen po čtyřicítce, anebo také s těhotenstvím. Slabá menstruace bez odloučení děložní sliznice a bez krevních sraženin může také probíhat v anovulačním cyklu, kdy nedošlo k uvolnění vajíčka, což se běžně stává u mnoha žen, obzvláště žen v pozdějším věku.

Klasický průběh menstruace

Klasická menstruace začíná obvykle slabým špiněním nahnědlé či narůžovělé krve. Pak se rozjede. Většina žen potvrdí, že první dva dny je menstruační krvácení nejsilnější a ženy obvykle trpí méně či více výraznými bolestmi břicha. V této době se odlučuje i děložní sliznice, odchází neoplodněné vajíčko a u některých žen se mohou objevovat větší krevní sraženiny, což není považováno za nic vyloženě patologického. Třetí nebo čtvrtý den menstruace ustává, pak znovu nastupuje a nakonec doznívá v podobě špinění, které se může u některých žen protáhnout ještě na několik dalších dní.

Samozřejmě každý průběh menstruace je jiný, ale výše jsme uvedli ten nejčastější. Stejně také u většiny žen menstruace trvá přibližně pět dní, se špiněním někdy sedm.

Nejčastější příčiny slabé menstruace

Pokud však náhle menstruace trvá třeba jen dva až tři dny a je výrazněji slabší či méně bolestivá, je potřeba zbystřit, ale samozřejmě ne se vyloženě vystresovat. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny slabé menstruace:

  • těhotenství
  • žena za poslední dobu velmi zhubla
  • poruchy štítné žlázy, které se objevují již nějakou dobu
  • užívání některých léků
  • stres
  • následek užívání nové hormonální antikoncepce
  • kojení
  • hormonální poruchy obecně
  • anovulační cyklus (nedošlo k uvolnění oplodněného vajíčka)
  • nízká děložní sliznice
  • syndrom polycystických vaječníků
  • počínající menopauza

Může jít o těhotenství?

Pokud se jedná o těhotenství, slabá menstruace není ničím neobvyklým. I když se uvádí, že těhotná žena zcela logicky nemůže menstruovat, řada žen z diskuzních fór potvrzuje, že na začátku těhotenství měly normální menstruaci, anebo slabou menstruaci. V těhotenství se často ale běžné měsíční krvácení zaměňuje s takzvaným implantačním krvácením, které se dostavuje zhruba jedenáct dní od oplodnění a souvisí s uhnizďováním vajíčka v děloze.

Jestliže si myslíte, že byste mohla být těhotná, jste sexuálně aktivní a ještě v plodném věku, při náhlé změně menstruace a velmi slabém krvácení si určitě udělejte těhotenský test. Slabou menstruaci může způsobovat i mimoděložní těhotenství, které by se nikdy nemělo zanedbat.

Stres a nevhodný životní styl

U podváhy nebo velkého stresu se může stát, že se menstruace zastaví i úplně. Slabá menstruace ale může souviset se špatným životním stylem a držením diety, kdy jste třeba za poslední dobu dost zhubla.

Hormonální problémy a užívání antikoncepce

Mnohem častější příčinou náhle slabé menstruace však bývají hormonální problémy, které se mohou týkat jak problémů se štítnou žlázou, tak i dalších gynekologických záležitostí. Hormony a jejich přirozené působení v těle ovlivňuje rovněž hormonální antikoncepce, která zcela mění, a zpravidla zeslabuje, menstruační krvácení. To je ale jedna z možných příčin, o které byste měla vědět a tudíž byste se neměla pozastavovat nad tím, proč je vaše menstruace jiná, když jste začala užívat hormonální antikoncepci.

Ženy 40+ a první příznaky přechodu

Dalším důvodem ke slabému krvácení je perimenopauza, což je nadcházející přechod u žen nad čtyřicet let. Ty mají samozřejmě ještě na menopauzu čas, ale jejich krvácení se už mění. Nejprve se může výrazně zesilovat a být bolestivější, pak naopak menstruace slábne a stává se nepravidelnější.

Anovulační cyklus

S tím může souviset také anovulační cyklus. K němu může dojít u žen různého věku a také u mladých žen, které mají díky tomu problémy s otěhotněním. U žen nad čtyřicet let (odborníci uvádí, že už i nad 35 let) je ale poměrně běžné, že některé cykly jsou již anovulační, což znamená, že nedochází k uvolnění vajíčka.

Příčiny toho, že nedozrává vajíčko ve vaječníku, jsou různé, kromě vyššího věku se tak děje i vlivem vyšších hladin hormonu prolaktinu, nebo při různých hormonálních potížích ženy. Ovulace tedy neproběhne a menstruace se pak může dostavit i dříve, anebo v obvyklém termínu, ale je třeba výrazně slabší, kratší či méně bolestivá.

Nízká děložní sliznice

Dalším problémem může být nízká děložní sliznice. K nedostatečnému růstu děložní sliznice dochází při nízkých hladinách hormonu estrogenu, který je za péči o sliznici dělohy zodpovědný. A pokud děložní sliznice nemá alespoň 8 až 12 mm, nemůže ani dojít k uhnízdění oplodněného vajíčka. Na vině je jak nedostatek estrogenů, tak třeba také rozsáhlá pánevní infekce nebo poruchy tvorby endometria z různých příčin.

Jak se zdá, slabá menstruace může mít mnohé příčiny, ale nemusí jít o nic vážného. Pokud se však necítíte komfortně a ráda byste věděla, co se děje, raději se objednejte ke svému gynekologovi. Stát se to může třeba jen jednou, a poté se vám zase hormony srovnají a budete mít zcela běžný průběh své menstruace, na jaký jste byla zvyklá.

Zdroje: emimino.cz, healthline.com, otehotnet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

12 příčin slabé menstruace. Je třeba se obávat?