Menu
WomanOnly
Domácnost

Soužití s bodlináčem aneb jak se náležitě starat o kaktus

Redakce

Redakce

13. 11. 2017

Kaktus je interesantní a vděčnou rostlinou. Nevyžaduje náročnou a nijak složitou péči. Je tak ideální i pro úplné začátečníky. Avšak je třeba dodržet určité zásady a pravidla v rámci pěstování. Kaktus potřebuje dostatek světla. Dobře mu bude na slunném místě nejen na parapetu jížního či západního okna. Jestliže se o kaktus budete náležitě starat, věřte, že se odmění bodlinatý krasavec svou krásou.

Vypěstování kaktusu ze semínka je vhodné v jarním období

Kaktus si lze vypěstovat i ze semínka. Jedná se o generativní způsob množení. Ideální dobou pro výsev je konec března a začátek dubna. Semínka se vysévají do vlhkého substrátu, nejlépe z poloviny ze staré listovky a prosátého říčního písku. Vhodnou nádobou pro výsev semínek jsou mělké a čisté průhledné misky.

Misky se naplní zeminou, poté jen velmi lehce stačí přitlačit a semínka nejlépe stejnoměrně a spíše řídce zasít. Pak už jen zalít a nádobu umístit v interiéru o teplotě okolo patnácti až dvaceti stupňů Celsia. Je důležité udržovat zem vlhkou. Nikdy nesmí vyschnout. Jakmile vzklíčené rostlinky mají již pár chomáčků ostnů, což bývá většinou za dva až čtyři měsíce, je čas na přesazení do misek s potřebnou zeminou. Vždy je třeba ochránit před prudkým sluncem.

Vánoční kaktus. Jak se o něj starat, aby kvetl na Štědrý den?

Množení kaktusů za pomoci odnožů

Na kaktusech se tvoří odnože. Mnoho druhů kaktusů má na odnožích právě kořeny, které jsou označovány jako čekací. Tyto odnože je reálné oddělit právě od původní neboli mateřské rostliny. Poté je lze zasadit a to výhradně do suchého substrátu. Jedná se o způsob množení, které je nazýváno též jako vegetativní.

V čem tkví podstata pro zdařilé zakořenění kaktusu?

Před samotným zakořeněním je třeba nechat řízky zaschnout. Jedná se zhruba o dobu dvou až tří týdnů. Kaktus zakořeňujeme tedy vždy „na sucho“. Poté se položí na suchý písek řeznou ránou nahoru a to po dobu prvních dnů.

Adekvátní je teplota okolo dvaceti pěti až třiceti pěti stupni Celsia. Ponechat ve stínu a poskytnout časté rosení. Jakmile se utvoří v místě řezu čekací kořeny, je možno teprve sázet. Většinou se objeví do tří měsíců. Pro urychlení tvorby kořenů je však možno zakoupit i speciální stimulátory.

Hlína na kaktusy coby důležitý komponent

Ideální je zemina z vlastního vyzrálého kompostu. V takovém případě se jedná o produkt, který je zbaven potenciálního nezletlelého organického zbytku. Stejně tak je možno použít přesátou hlínu ze zahrady. Vhodnou hlínu lze zakoupit i ve specializované prodejně.

Substrát pro kaktusy – prioritní složky struktury

Kvalitní substrát je základem úspěchu nejen v rámci pěstování a péče o kaktus. V případě složení je důležitý obsah podstaných živin pro zdárný růst, tj. draslík, fosfor dusík a důležité stopové prvky. Zásadní je, aby zemina byla propustná.

Hodnotný substrát si lze i připravit v kombinaci písku neboli štěrku, rašeliny a zahradní zeminy. A to ve vyváženém poměru 1/3. Do substrátu lze přidat taktéž jehličí či antuku.

Pitný režim neboli zálivka

Ideální je zalévat kaktus k večeru. Vhodná je odstátá voda a pokud možno měkká. Je příhodné zalévat raději jednou a vydatněji. Jakmile dojde k provhlčení substrátu, protečená voda se z misky vylije.

Frekvence zálivky ve vegetační etapě je jednou týdně. Zima je pro kaktus klidným obdobím bez zálivky. Po zimním probuzení, kdy je odhalen zelený vršek rostliny a jsou viditelné nové trny, je zapotřebí provést zálivku teplou vodou, ideálně okolo padesáti stupňů Celsia.

Opatrnost v rámci zalévání vyžaduje kaktus v letních měsících, kdy přestává růst a nemusí přijímat zálivku. Je třeba na to brát ohled, aby nedošlo k uhnívání kořenů způsobené nadbytečným množstvím vody.

Přesazování kaktusů je reálné po celý rok

I když je všeobecně považováno jarní období za ideální pro přesazování, kaktusy lze kdykoli během vegetace. Dokonce je odborníky doporučeno přesazování v zimě, kdy nejsou porušeny čekací kořeny, jelikož v této etapě je ještě kaktus nemá.

Důležitá je volba správné velikosti květináče v rámci přesazování. Adekvátní je vždy jen o trochu větší květináč než původní. Nový květináč by tak měl být o pár centimetrů větší než je průměr kaktusu. V případě velkého či naopak malého květináče by mohl kaktus nejen strádat a přestat růst.

Podstatný je tvar květináče, jenž by měl mít širší dno. Je to především kvůli zajištění stability. Hlavně neopomenout ponechání odtokového otvoru a misku pod květináč. Po každé zálivce přebytečnou vodu z misky je třeba vylít. Avšak nikdy nezalévat kaktus ihned po přesazení. Mohl by uhnít.

Druhy kaktusů a jejich charakteristika

  1. Astrophytum – jedná se o kaktus mající velmi málo trnů anebo žádné. Rostlina potřebuje slunné a suché místo. Však také pochází z Mexika. Na jaře krásně kvete.
  2. Echinocactus – vyznačuje se pravidelně rozmístěnými trny, má kulovitý tvar. Původ má v Mexiku a v části Severní Ameriky. Potřebuje dostatek slunce, tepla a minerály v rámci výživy. Jedná se o nekvetoucí druh.
  3. Echinocereus – charakteristický je válcový tvar, tato odrůda je menší až střední velikosti. Oslní velkými květy. Plody kaktusu jsou jedlé. Pochází z Mexika a jihu Spojených států amerických.
  4. Gymnocalycium – tento typ je zcela ideální pro úplné amatéry. Jedná se o kvetoucí kaktus. Jako jeden z mála nevyžaduje tolik světla. Z tohoto důvodu je možné umístění i dále od okna.
  5. Lobivia – kaktus mající bohaté trny, jestliže je o něj dobře pečováno, obdaruje krásnými květy. Není náročný, jen potřebuje dostatek světla.
  6. Mammillaria – další typ, který nevyžaduje náročnou péči, jen opět dostatek přísunu slunce. Jedná se o kvetoucí kaktus, jenž má jemné květy na vrcholu stonku. Náleží mezi tzv. chlupaté kaktusy.
  7. Notocactus – dobře snáší i umístění na vzdálenějším místě od okna, nevyžaduje jako ostatní druhy tolik slunce. Adekvátní je dostatečná zálivka a substrát mající lehce kyselou reakci.
  8. Opuntia – řadí se mezi známý a velmi oblíbený druh kaktusu, potřebuje zejména dostatek světla i tepla. Kaktus je reálné pěstovat i venku po celý rok. Plody se dají zužitkovat, neboť jsou jedlé.
  9. Rebutia – drobný typ kaktusu, který náleží mezi kvetoucí. Díky tomu je velmi oblíben. Jen v letním období v případě vyšších teplot se nesmí zalévat.

Podívejte se na jednotlivé druhy v naší fotogalerii

Atlas kaktusů a jeho poslání

Již od roku 1986 je pravidelně vydávaná tato publikace Atlas kaktusů. V dnešní době se jedná o dílo, které významem a podstatou zaujímá důležité místo. Doposud bylo vydáno přes tisíc listů. Singulární ročníky se skládají z volných listů, kdy základ tvoří barevná fotografie. Vydavatelem je Spolek pěstitelů kaktusů v Chrudimi. V rámci distribuce jsou k dostání pro širokou veřejnost starší i nové ročníky.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Soužití s bodlináčem aneb jak se náležitě starat o kaktus