×
WomanOnly

Trápí vás chrápání nebo skřípání zubů? Příčin se dá zbavit. Poradíme!

Chrápání u žen

Kvalitní spánek je jednou z nejdůležitějších věcí. Odvíjí se od něj naše nálada, zdraví i psychická pohoda. Naneštěstí kvůli vypjaté situace s koronavirem, či vánočního stresu stále více lidí špatně spí. A trpí tím i naše zuby!

Spánek jako klíč ke zdraví

Ačkoliv se o důležitosti spánku neustále mluví, mnozí ho podceňují. Přitom skutečně platí, že pro dobré psychické a fyzické zdraví je kvalitní spánek nezbytný. „I když je potřeba spánku individuální, při nedostatku kvalitního spánku nedochází k tolik potřebné regeneraci organismu, což se může projevit poruchami pozornosti, zhoršeným myšlením a celkovou únavou. Nekvalitní spánek může být způsoben mnoha příčinami, například špatnou spánkovou hygienou. Stále častěji však za špatným spánkem stojí různé poruchy spánku jako třeba spánková apnoe nebo bruxismus,“ říká MUDr. et MDDr. Hana Luskačová, odbornice na celostní zubní péči a odborná garantka značky SPLAT.

Jak špatný spánek ovlivňuje zdraví našich úst

V případě, že špatně spíte a často se budíte, protože trpíte bruxismem, má to negativní vliv nejen na psychiku a fyzickou únavu, ale i zuby. „Bruxismus je označení pro skřípání, broušení či zatínání zubů, což může poškodit zubní sklovinu, způsobit ustupování dásní, může dojít ke zvýšení citlivosti zubů a někdy i k chronické bolesti samotné čelisti. Kromě bolesti čelisti bruxismus může způsobovat také bolesti hlavy až migrény, bolesti zad a krční páteře,“ vysvětlujete zubní lékařka. Co se týká příčiny skřípání zubů, je bruxismus často spojen se stresem, potlačenými emocemi, úzkostmi nebo dokonce depresí. V některých případech však může jít i o mechanické problémy se zuby, jako jsou chybějící či ulomené zuby nebo špatný skus.

Zajímavost: Věděli jste, že skřípání zubů může být i průvodním jevem neurologických poruch, jako jsou Huntingtonova či Parkinsonova choroba? Mimo to mohou bruxismus vyvolat i některé typy psychiatrických léků včetně antidepresiv.

Skřípání i zvýšené citlivosti zubů se dá zbavit

Jestliže bruxismus způsobují špatně postavené či ulomené zuby, vhodně zvolený zákrok u zubního lékaře může skřípání zubů vyřešit. Pokud je bruxismus způsoben stresem, je důležité správně identifikovat jeho spouštěče a najít způsob, jak se stresu zbavit. Pomoct může terapie pro uvolnění čelistí, meditace a cvičení čelistního kloubu či speciální chránič (dlaha) na zuby, který na míru zhotoví zubní lékař. U některých lidí pomáhají tento problém řešit léky na uvolnění svalů a v neposlední řadě odborná pomoc psychologa. Zbavit se dá velmi dobře i zvýšené citlivosti zubů. „Zvýšené citlivosti zubů se můžete úplně zbavit nebo tyto obtíže alespoň zmírnit pomocí speciálních past, ideálně na přírodní bázi. Doporučuji rovněž změnu stravovacích a hygienických návyků, používání vhodných přípravků a používání měkkých kvalitních zubních kartáčků,“ radí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Zajímavost: Při zvýšené citlivosti zubů používejte přípravky s vyšším obsahem fluoridů  obsahem vápníku a fosfátu či hydroxyapatitu vápenatého, které jsou základní stavební složkou zubní skloviny. Nepodceňujte ani správnou metodu čištění zubů a v případě, že citlivostí zubů trpíte, neodkládejte návštěvu u stomatologa a dentální hygienistky.

Trápí vás zápach z úst? Důvodem může být chrápání

Skřípání zubů není jediný problém, který může ohrozit zdraví ústní dutiny. Zbystřit byste měli i tehdy, pokud chrápete. Při chrápání existuje vysoká pravděpodobnost, že dýcháte ústy, což může způsobovat potíže. Například dochází k vysychání ústní dutiny, přičemž bez slin nedochází k dostatečné remineralizaci a je zvýšeno riziko vzniku zubního kazu. Podle specialistky na péči o zuby a ústa sice můžete remineralizaci skloviny podpořit používáním vhodné zubní pasty s obsahem již zmiňovaného hydroxyapatitu vápenatého, přesto byste měli časté chrápání řešit. To potvrzuje i zubní lékařka, která upozorňuje i na další obtíže způsobené chrápáním. „Při chrápání, kdy dochází k dýchání ústy, klesá pH v ústech. To vede k poškozování skloviny i zdraví dásní. Problémem může být také nepříjemný zápach z úst, jelikož sucho v ústech umožňuje, aby se některé škodlivé bakterie v ústech rychle rozmnožily. Závažnější je ale nedostatečné okysličení krve vyživující tkáně a orgánů,“ upozorňuje MUDr. et MDDr. Hana Luskačová.

Chrápání je mechanický proces, který lze potlačit

Stejně jako skřípání či broušení zubů může mít i chrápání různé příčiny. Nejčastěji je chrápání způsobeno špatným svalovým napětím jazyka a krku. To způsobí, že jazyk lehce spadne dozadu v krku a to má za následek omezený tok vzduchu a vibrace měkkých tkání. Chrápání je proces, který můžete mechanicky potlačit. „Ve své podstatě jde o jakousi formu zubní terapie, kdy zubní lékař vyrobí na míru z průhledné dlahy pro horní a dolní čelist chránič. Ten bude dolní čelist mechanicky držet v poloze, která bude působit proti zúžení dýchacích cest. Chránič je pohodlný a na většinu poruch spánku zcela účinný, velice jednoduše tedy vyřeší skřípání i chrápání,“ uzavírá zubní lékařka.

Zajímavost: Věděli jste, že chrápání může být způsobeno i konzumací většího množství alkoholu? Krční svalstvo se pod vlivem alkoholu uvolňuje, dochází ke zvýšení tlaku na hrtan. Tím se sníží průchodnost vzduchu a dojde k hlasitému chrápání.



Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*