Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Lněné semínko podpoří zdraví, hubnutí a usnadní porod

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 9. 2016

Již v dobách největší slávy antického Řecka doporučoval lněné semínko na podporu zdraví raný zakladatel medicíny Hippokrates. A nepletl se. Jaké zázračné účinky mají lněná semínka na náš organismus?

Boom lněného semínka

Těžko byste dnes hledali někoho, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravou výživu a ještě neslyšel nic o lněném semínku. Jedná se o superpotravinu, která zase po letech čím dál častěji přichází ke slovu v moderních jídelníčcích. Lněná semínka se používají jako doplněk stravy, ale i při výrobě pečiva a vaření různých pokrmů. Jaké tedy mají lněná semínka účinky na naše zdraví?

Účinky lněného semínka na srdce

Prospěšné účinky lněných semínek má do značné míry na svědomí vysoký obsah omega-3 mastných esenciálních kyselin, které na náš organismus působí blahodárně hned v několika ohledech. Jednak pomáhají udržovat správnou funkci srdce a pravidelný srdeční rytmus, čímž snižují riziko mozkových příhod a kardiovaskulárních onemocnění. Dále pak snižují hladinu cholesterolu a potlačují tvorbu zánětlivých látek v našem těle.

Účinky lněných semínek na zdraví

To ale zdaleka není všechno, co lněná semínka dokáží. Díky lněné vláknině, v které jsou semínka obalena, přispívá jejich konzumace ke správnému zažívání. Dále obsahují vysoké množství tzv. ligninů, díky čemuž jsou lněná semínka prevencí i proti vážným onemocněním, jako je cukrovka, onemocnění ledvin či dokonce rakovinou prsu nebo prostaty.

Lněná semínka jsou superpotravinou jednak z toho důvodu, že mají vysokou výživovou hodnotu, a jednak proto že obsahují mnoho vitamínů (B1, B2, B3, B5, B6, E) a minerálů (selen, vápník, zinek, železo, fosfor, draslík, mangan, hořčík). Ve lněných semíncích je rovněž spoustu antioxidantů, které napomáhají našemu organismu zbavovat se nežádoucích látek. Jejich konzumace vám také pomůže zmírnit nepříjemné symptomy menopauzy a normalizovat menstruační cyklus.

Účinky lněných semínek na hubnutí

I když mají lněná semínka poměrně vysoký obsah tuku (zhruba 30 %), jedná se o zmiňované zdravé omega-3 mastné kyseliny, které podporují správnou funkci metabolismu. Dále obsahují velké množství proteinů (asi 20 %) a vlákniny, která vás zasytí, pomůže odstranit škodliviny z těla a navíc potlačí případné střevní problémy, jako je například zácpa.

Proto jsou lněná semínka považována za prevenci proti obezitě – můžete je tedy využít jako podpůrný prostředek při zdravém hubnutí. Ideální je konzumace dvou polévkových lžic denně. Lze je jíst celá či nadrcená, třeba s jogurtem či pomazánkou, důležité však je, aby byla syrová – jen tak si zachovají maximum svých prospěšných látek.

Účinky lněného semínka v těhotenství

Lněné semínko se může stát vaším dobrým pomocníkem i v těhotenství, a to zejména v případě, že se bojíte bolesti při porodu. Mezi účinky lněných semínek totiž patří také uvolňování porodních cest a hladkých svalů, díky čemuž by mělo více otevřít děložní hrdlo. Mnoho žen je začíná konzumovat ve 30. týdnů, můžete je však jíst po celou dobu těhotenství. Stačí dvě polévkové lžíce lněných semínek a porod bude mnohem snazší a méně bolestivý.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lněné semínko podpoří zdraví, hubnutí a usnadní porod