Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Ukliďme Česko 2022: Zapojte se do hlavního úklidu 2. dubna

Cílem dobrovolnické úklidové akce s názvem Ukliďme Česko je uklidit nepořádek a zlikvidovat černé skládky na území celé České republiky. Do tradičního jarního úklidu přírody a veřejných prostranství se může zapojit každý, a to již tuto sobotu.

Hlavní jarní úklidový den v sobotu 2. dubna

Hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko je letos naplánován na sobotu 2. dubna. Pokud vám však toto datum nevyhovuje, můžete se do úklidu veřejných míst pustit v jakýkoliv jiný den. Snadno tak spojíte příjemné s užitečným – na procházce si vyčistíte hlavu a zároveň přírodu zbavíte odpadků, kterých se na mnoha místech povaluje velké množství.

Na vycházku si s sebou nemusíte brát nic speciálního, postačí vám rukavice a taška na sesbírané odpadky. Pokud se k hlavnímu úklidu zaregistrujete na oficiálním webu projektu Ukliďme Česko, obdržíte úklidové pomůcky od organizátorů projektu. Popřípadě o ně můžete také požádat obecní či městský úřad. Registrace je doporučena i lidem, kteří si pomůcky na úklid zajišťují sami, a to z důvodu lepší evidence počtu dobrovolníků a uklizených lokalit.

Pokud se chcete stát součástí projektu, ale jarní termín nestíháte, můžete se do úklidu zapojit také na podzim. Hlavní podzimní úklidový den se koná v sobotu 17. září 2022, a to v rámci celosvětové úklidové akce s názvem World Cleanup Day.

Jak projekt Ukliďme Česko funguje?

Celá akce Ukliďme Česko stojí na dobrovolnících, kteří mají možnost a chuť uklízet na veřejných místech. Z dobrovolníků se skládají také organizátorské skupiny, které mají na starosti úklid v jednotlivých lokalitách. Tito dobrovolní organizátoři si také sami volí místa, na kterých se má úklid konat.

Organizátorem se může stát úplně každý. Stačí se jako organizátor zaregistrovat, vybrat místo a termín úklidu, zajistit odvoz posbíraných odpadků a být v kontaktu se svými dobrovolníky i hlavním organizačním týmem, který v případě potřeby se vším poradí.

Stát se registrovaným dobrovolníkem je ještě jednodušší. Jediným vaším úkolem bude komunikovat s příslušným organizátorem, kterého si vyberete z nabídky úklidů. Poté už jen stačí přijít na sraz a pokusit se uklidit co možná největší množství odpadu.

Počítá se s rekordní účastí

Loni a předloni byly hromadné akce omezeny kvůli protikoronavirovým opatřením, letos však hlavní organizátoři akce počítají s rekordní účastí. Na jarní termín je již zaregistrováno přes 3 500 úklidů, na které bylo zasláno přes 2 000 balíčků s úklidovým materiálem (pytli na odpadky a hygienickými rukavicemi). Počet nahlášených úklidů v letošním roce je vyšší než ve dvou předchozích letech dohromady.

Lhůta pro zaslání žádosti o balíček s úklidovým materiálem již skončila, stále je však možné zaregistrovat nový úklid nebo se stát úklidovým dobrovolníkem a připojit se tak k již existující skupině. Přesnou lokaci chystaných úklidů ve vašem okolí snadno zjistíte díky interaktivní mapě úklidů na stránkách projektu.

Například v hlavním městě Praze se bude konat více jak 200 lokálních úklidů, prakticky v každé městské části si lze online vybrat skupinu a připojit se k ní. Jak jsme již zmínili, akce Ukliďme Česko je celorepubliková, proto se na úklidu může podílet skutečně každý, bez ohledu na to, kde se bude v den konání akce nacházet.

Další způsoby, jak podpořit akci Ukliďme Česko

Jarní termín úklidu nestíháte, ale přesto byste se do projektu nějakým způsobem rádi zapojili? Pomoci můžete také finančně nebo materiálně.

Finanční podpora je pro dobrovolnické projekty velmi důležitá, jelikož je díky ní možné zajišťovat úklidové pomůcky i nezbytné organizační záležitosti. Přispět můžete jako firma i jednotlivec, a to přes jednoduchý formulář přímo na webových stránkách projektu.

Materiální podporou akce se myslí zaslání pytlů na odpadky a hygienických rukavic. Ty budou následně poskytnuty dobrovolníkům, kteří se podílejí na úklidu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ukliďme Česko 2022: Zapojte se do hlavního úklidu 2. dubna