Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Úspěšné ženy ve světě filmu. Známe 6 skvělých snímků v ženské režii

Redakce

Redakce

20. 2. 2014

Filmy od ženských režisérek nepatří k těm nejslavnějším a nejznámějším, ale to neznamená, že ženská duše toho není schopna. Důkazem je i šest námi vybraných vynikajících filmů od úspěšných režisérek.

Bratři

Dva naprosto odlišní bratři – jeden podpírá zákony a slouží své zemi, druhý se zákony snaží obcházet a láska k vlasti mu nic neříká.

Michael je starší z bratrů, má krásnou ženu a dvě malé dcerky, jenž si vybudoval vysoké postavení v armádě. Jeho mladší bratr Jannik je čerstvě propuštěn z vězení a Michael ho vezme na pár dní k sobě domů, aby jej ohlídal. Jednoho dne je však Michael na misi unesen a později je prohlášen za pohřešovaného. Jannik začne v rodině fungovat nejen jako rodinný přítel, ale i jako potřebná morální podpora.

FOTO: Bratri

Zdroj: Nordisk film

Jedním z nejvíc oceňovaných filmů třiapadesátileté režisérky Susanne Bier je snímek Po svatbě, který byl nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Jeho autorka patří mezi nejuznávanější režiséry v Dánsku. Motiv filmu Bratři převzal také Hollywood a byl po čtyřech letech znovu zfilmován Jimem Sheridanem.

Piano

Představte si, že by od vás někdo odtrhl vám nejdražší věc na světě a vy byste udělali cokoliv, abyste ji získali zpět.

Ada odjíždí na Nový Zéland, kde má domluvený sňatek s neznámým mužem. Od šesti let je neslyšící a promlouvá skrze své piano, které s sebou veze do nové země. Její manžel ho ale odmítne vzít do domu a prodá ho kupci, který se do Ady zamiluje a začne využívat její lásky k pianu. Postupně jí ho odprodává a Ada za to platí rostoucí povolností, až se tento podivný vztah přehoupne k něčemu, jako je láska a touha.

FOTO: Piano

Zdroj: Intersonic

Režisérkou je devětapadesátiletá Novozélanďanka Jane Campion, která je velmi uznávaná. Nejvíce na sebe upozornila právě snímkem Piano, za který získala Oscara za scénář a Zlatou palmu za nejlepší snímek v Cannes, což je u režisérky ohromný úspěch. Vyznačuje se hlavně příběhy o ženách v nelehkém postavení a feministickými názory.

Láska přes internet

Dva rivalové v oblasti knihkupectví. Energická, mladá Kathleen je majitelkou malého obchůdku s knihami, naproti tomu Joe vlastní knižní velkoobchod.

Kathleen a Joe se nemohou vystát. Když se setkají, vždy to skončí slovní bitkou. Avšak každý si své srdce vylévá své spřízněné duši doma u počítače – oba mají totiž tajnou lásku přes internet. Ani jeden však netuší, že tou tajemnou postavou, se kterou si tolik rozumí, je zároveň osoba, se kterou dennodenně válčí o zákazníky. Ale ani ten největší rival na knižním trhu nedokáže zabránit opravdové lásce mezi dvěma lidmi.

FOTO: Laska pres internet

Zdroj: Warner Bros

Nora Ephron byla známá hlavně pro své romantické komedie. Pocházela z kulturní rodiny, její otec byl scenárista, matka dramatička a i její dvě sestry se věnovaly stejnému oboru. Nora pracovala také jako žurnalistka. Narodila se i zemřela v New Yorku. Za své filmy byla hned třikrát nominovaná na cenu Oscara.

Julie a Julia

Jedna je známá kuchařka, druhá nadšená amatérka. Co tyto dvě ženy spojuje? Film plný lahůdek a vůní: Julie a Julia.

Julie Powell se jednoho dne rozhodne uvařit všechny recepty z klasické kuchařky Julie Child. Je tam rovných 524 receptů, což vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti a přípravků na mytí nádobí. S počátečním nadšením si založí blog Julie/Julia project a dá se do práce. Po několika dnech se může zdát, že Julie svůj netradiční a náročný úkol vzdá a vrátí se k instantním polévkám, ale to by její odhodlání nedopustilo.

FOTO: Amy Adams ve filmu Julie a Julia

Zdroj: Columbia Pictures

Nora Ephron i u toho snímku zazářila jako důvtipná režisérka. Její tvorba obsahuje dále například snímky Když Harry potkal Sally, Samotář v Seattlu nebo Moje krásná čarodějka. Jak již bylo zmíněno, na Oscara byla nominovaná hned několikrát, ale skutečná soška zlatého plešatého muže jí na poličce nikdy nestála.

Smrt čeká všude

Strach, smrt, bolest, zabíjení – to všechno se mnohým vybaví při slově válka, tak proč by se do ní někdo pouštěl dobrovolně?

Snímek zachycuje tým elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání vůbec a to deaktivaci bomb. Nový seržant James dostane tým špičkových pyrotechnických vojáků, překvapí je svým neohroženým jednáním v zuřící válce. Vtáhne je do města, kde je boj natolik silný, že během vteřiny nepozornosti můžete zemřít. James se však chová, jakoby mu vůbec nedocházelo, že by mohl zemřít.

FOTO: Smrt ceka vsude

Zdroj: Magic Box

Tak jako James překvapil svůj tým, režisérka Kathryn Bigelow překvapila okolí a určitě nejvíce svého bývalého manžela Jamese Camerona, když vyhrála jako vůbec první žena Oscara pro nejlepšího režiséra, čímž porazila velkého favorita toho roku Avatara právě od Camerona. V historii byly na tuto pozici nominovány pouze čtyři ženy včetně Bigelow.

Revival

Nikdy není pozdě na tom si znovu užít a oprášit staré kostýmy, kytary a bubny. Návrat milované kapely ze sedmdesátých let je na spadnutí.

Smoke byli českou verzí Rolling Stones. Čtyři muži, tisíce fanoušků. Ale nic netrvá věčně a tato kapela se z neznámých důvodů rozpadla. Nyní však padl návrh vrátit se zpět na jeviště. Někdo to dělá, aby si naposledy pořádně užil, někdo pro pomoc kamarádovi, u někoho hraje roli vidina peněz a ztracené slávy. Nakonec si čtveřice začne užívat zábavy a tajemství jejich zániku časem vyplave na povrch.

FOTO: Revival

Zdroj: Magic Box

O třiačtyřicetileté Alici Nellis je v poslední době čím dál tím víc slyšet. Do celosvětového povědomí ještě stále plně nepronikla, ale je na slibné cestě. U nás se proslavila hlavně Revivalem a seriálem Nevinné lži. Bezpochyby jde o člověka mnoha talentů a ve své tvorbě, mezi kterou patří vedle režírování i hra na hudební nástroj a překládání knih, nezahálí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Úspěšné ženy ve světě filmu. Známe 6 skvělých snímků v ženské režii