Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

V ČR se přemnožila Zápřednice. Nejjedovatější pavouk ohrožuje hlavně děti

Adéla Beranová

Adéla Beranová

7. 8. 2014

Zápředníce jedovatá je pavouk v našich končinách sice původní, ale v posledních letech nezvykle přemnožený. Jde o nejjedovatějšího pavouka v Česku vůbec, který umí člověku pěkně zavařit. Nejnebezpečnější je pro alergiky a malé děti. 

Kvůli oteplování se množí

Pavouk jménem zápřednice jedovatá byl v České republice až do konce minulého století považován za velmi vzácný, i když se v tuzemsku vyskytuje přirozeně. Od počátku 21. století však badatelé zaznamenali prudký nárůst jeho populace. Výzkumy ukazují, že se to děje vlivem globálního oteplování. Dostává se k nám zejména z jihu Evropy.

Hrozí ochrnutí nebo velké bolesti

Kousnutí zápřednicí jedovatou sice není pro dospělého člověka smrtelné, ale působí velkou bolest. Navíc může být spojené s horečkou, pocity úzkosti, nebo dočasným ochrnutím postiženého místa. Reakce organismu bývají individuální, ale zpravidla do 24 hodin odezní.

Pavoučí kousnutí může být ale nebezpečné pro alergiky nebo děti, těm by měla být poskytnuta lékařská péče.

Jak zápřednici poznat?

Zápřednice jedovatá má asi 1,5 centimentru dlouhé tělo a světle žlutou barvu. Přestože patří k nejjedovatějším pavoukům, kteří se v Česku v přírodě vyskytují, není nutné se jí panicky obávat.

Právě v srpnu si zápřednice dělají svá hnízda v podobě zámotků do květů nebo na konce stébel trávy. Pak do nich kladou vajíčka a brání je před všemi narušiteli, tedy i lidmi. Kouše ale jen v sebeobraně, na člověka nebude sám od sebe útočit.

Na Litoměřičku jich je nejvíc

Zápřednice jedovaté mají nejraději suché louky, ale najdete je i na parkovištích nebo na trávnících ve městech. U nás se jí daří velmi dobře v Polabí, třeba na Litoměřicku zaznamenali lékaři už několik jejich kousnutí.

V jižní Evropě je sice zápřednice rozšířená daleko více, ale paniku mezi lidmi nevyvolává. Jsou na ni totiž zvyklí, vědí o ní, a proto jsou také opatrnější.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

V ČR se přemnožila Zápřednice. Nejjedovatější pavouk ohrožuje hlavně děti