Menu
WomanOnly
Láska

Valentýnské tradice. V každé zemi ho můžete slavit jinak

Redakce

Redakce

14. 2. 2014

Ať už 14. únor slavíte či nikoli, určitě jste zaregistrovali jisté tradice, které právě dělají Valentýna Valentýnem. Tyto tradice jsou hmotné i abstraktní. Jaké tradici dáváte přednost?

Dárek

Na Valentýna je mezi partnery takřka zvykem obdarovat se dárkem a valentýnkou, zamilovaným vzkazem, dost často i čokoládou, nejlépe ve tvaru srdce. A aby toho nebylo málo, ženy dostanou růže a plyšového medvěda.

V mužích tento den vyvolává pocit, že své partnerce musí něco koupit, proto si tím nechtějí lámat hlavu a sáhnou po již zmiňovaných obvyklých darech. Dá se říci, že svátek zamilovaných je spíše svátek kýčů a stresu. Nic, co bychom neznali. Ale jaké jsou další tradice?

Zážitek

V České republice se na tento den snaží uchytit nový trend, a to darování krve. Přijde mi to jako dobrý nápad na nový zvyk. Mezi další novější zvyky patří obdarování zážitkem jako je wellness, večeře v luxusní restauraci apod.

Když si darujete adrenalinový zážitek pro sebe i svou polovičku, budete mít na co vzpomínat a může to více stmelit váš vztah. Co třeba motokáry nebo jízda psím spřežením v našich horách? Přinejmenším tím tento den svým partnerům ozvláštníte a dokážete jim, že si nepotrpíte na okoukaná gesta a příště třeba překvapí i oni vás.

Snídaně

Na sv. Valentýna byste měli posnídat toast namazaný máslem a posypaný skořicovým cukrem. Podstata této tradice nám zůstává skryta. Jediný známý fakt je, že skořice působí na chuť k jídlu, podporuje trávení a celkově osvěžuje.

Tradice ve světě

Ve Finsku je 14. únor spíše svátkem přátel, než svátkem zamilovaných. Pokud jste tedy zrovna singl, nezavrhujte tento den a oslavte ho se svým nejlepším přítelem nebo přítelkyní. Popřípadě můžete svému domácímu mazlíčkovi uvázat červenou stuhu a vyrazit někam na výlet.

V Izraeli se obdarovávají pobyty v luxusních hotelech, v Dánsku podle tradice dodnes mohou v únoru ženy žádat své partnery o ruku, a pokud muž odmítne, měl by na oplátku oné ženě koupit dvanáct páru hedvábných rukavic.

Ve Velké Británii ženy dostávají nepodepsané valentýnky a musí hádat, kdo jim je poslal. Obálky navíc bývají označeny písmeny S.W.A.L.K. neboli Sealed with a loving kiss. Francouzi v tento den míří do Florencie, Říma či Benátek, Bulhaři do města Romea a Julie, do Verony. Naopak Poláci zůstávají patrioty a navštěvují Krakov.

Němci se prý v dnešní době ujímají tradice jako Dánové. A jakou tradici dodržujete vy? Není na čase vytvořit nové zvyky? Možná by bylo lepší být originální a na každý rok vymyslet něco jiného…

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Valentýnské tradice. V každé zemi ho můžete slavit jinak