Menu
WomanOnly
Krása

Vědecky ověřeno: Nošení podprsenky způsobuje povislá prsa

Adéla Lišková

Adéla Lišková

29. 10. 2015

Podprsenky jsou sporným symbolem. Někteří je považují za absurdní vynález, jiní za prostředek emancipace. Jaký má na ně názor věda?

330 žen a logaritmické pravítko

Nejznámější výzkum podprsenek a jejich vlivu na prsa se objevil před pár lety. Sportovní vědec a profesor z Univerzity Franche-Comte ve francouzském Besanconu Jean-Denis Rouillion sestavil tým, který po dobu 15 let prováděl rozsáhlý experiment s 330 ženami ve věku od 18 do 35 let.

Studie byla prováděna ve Fakultní nemocnici v Besanconu, kde odborníci vybraní Rouillionem používali logaritmické pravítko a třmen, aby mohli rok co rok přesně zaznamenávat změny na ženských prsou.

Pevnější prsa bez pod podprsenky

Výsledky naznačují, že nošení podprsenky od útlého věku nepřispívá k podpoře hrudníků, neoddaluje vznik povislých prsou ani nepomáhá proti bolestem zad. Podle Rouilliona podprsenka proti gravitaci zkrátka nic nezmůže – lékařsky, fyziologicky ani anatomicky. Naopak kvůli jejímu nošení jsou prsa povislá více.

Výzkumníci se domnívají, že pokud by mladé ženy přestaly používat podprsenku, jejich prsní tkáně by byly pevnější. Ženám, které s nošením podprsenky během studie dobrovolně skončily, se bradavky pozvedly o celých 7 milimetrů. Podprsenka totiž může bránit krevnímu oběhu a tak snižovat pevnost prsních svalů.

Podle doktora Stafforda Broumanda, který nefiguroval v této studii, mají dívky, které nenosí podprsenku vyšší produkci kolagenu, jež dokáže prsa v rozvojové fázi pozdvihnout. Avšak je jasné, že ženy nosí podprsenky i z jiných důvodů, než je zabránit uvadání prsou.

S obecnými závěry opatrně

Vědecký tým však doporučuje při interpretaci obecných závěrů z tohoto výzkumu, jelikož ženy, které se experimentu zúčastnily, nejsou reprezentativním vzorkem populace jako celku. Podle Rouilliona je pro zjištění potenciálních dopadů nošení podprsenek, ať už pozitivních či negativních, potřebný další výzkum.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vědecky ověřeno: Nošení podprsenky způsobuje povislá prsa