Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Vláknina u dětí. Mají jí vaše děti dostatek?

Vláknina je jednou z nejdůležitějších složek potravy v našem jídelníčku. Ke správnému fungování našeho těla je naprosto nezbytná. Doporučené množství pro její příjem se však u každého z nás může lišit. Dospělý člověk by měl přijmout jiné množství než například dítě nebo senior. U průměrného dospělého je to přibližně 25-30g vlákniny na den.

Jak se vláknina dělí?

Vláknina patří mezi složité cukry a pro naše tělo je nemožné ji strávit, neboť k tomu nemáme vhodný enzym, jako například býložravci. Vláknina se dá rozdělit na ve vodě rozpustnou a nerozpustnou.

Rozpustná vláknina a její funkce

Pro tento druh vlákniny je typické, že na sebe váže vodu ze střeva. Tím ve střevě bobtná a nabývá na objemu. Snižuje nám tak pocit hladu. Zároveň nám pomáhá regulovat hladinu tuků a cukrů v krvi. Rozpustná vláknina působí také jako probiotikum, takže se díky ní udržuje správná střevní mikroflóra. Najdeme ji v dužině ovoce a zeleniny.

Nerozpustná vláknina a její funkce

Nerozpustná vláknina se nachází převážně ve slupkách v ovoci a zelenině, obilovinách nebo semínkách a její hlavní funkcí je mechanické čištění střev. Díky ní stolice v našem střevě nabobtná a rychleji opustí naše střevo.

Kolik vlákniny potřebují děti?

Děti, narozdíl od dospělých, nemají takový problém s příjmem vlákniny. Již od 6. měsíců totiž začínají konzumovat obilninové kaše, polévky, zeleninové nebo ovocné pyré.

V mateřské školce, kde jsou náročná kritéria pro dětskou výživu, se vlákniny objevuje dostatek. Později ve školním věku bychom měli dětem servírovat alespoň 2 porce ovoce denně a kousek čerstvé zeleniny ke každému jídlu.

Jak vypočítat množství vlákniny pro vaše dítě?

Pokud chcete mít přesné údaje o množství vlákniny, které by mělo vaše dítě přijmout, stačí na to jednoduchý vzorec. K věku vašeho dítěte připočtěte 5 g vlákniny a výsledné číslo je doporučené množství na den. Všeobecně však platí, že děti do deseti let by měly konzumovat více ovoce než zeleniny. Starší děti to mají přesně naopak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vláknina u dětí. Mají jí vaše děti dostatek?