Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Výskyt černého kašle je letos 3x vyšší než loni. Nechte se přeočkovat

Markéta Pešková

Markéta Pešková

20. 11. 2014

Pracovníci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze zaznamenali od začátku roku už 2188 hlášených případů černého kašle, což je ve srovnání s loňskem více než 2,5 násobný nárůst. Loňský rok byl přitom považovaný za rekordní. Jiná studie dokonce ukázala enormní podhlášenost této nemoci v dospělé populaci. Je čeho se bát?

Černý kašel se přenáší kapénkovou infekcí a způsobuje záchvaty kašle. Novorozence a pacienty s nemocemi dýchacího ústrojí dokonce může usmrtit. „Prodělání nemoci i očkování poskytují jen časově omezenou ochranu. Proti nemoci je proto potřeba se pravidelně přeočkovávat,“ upozorňují odborníci na problém v prevenci této vysoce infekční nemoci.

Nejčastěji byli letos nemocní teenageři mezi 15 až 19 lety, stoupá i počet hlášených nemocných ve věku budoucích rodičů (starších 20 let), mezi dětmi nejčastěji onemocní kojenci do 4 měsíců věku. Právě pro očkováním ještě nechráněné novorozence představuje černý kašel největší zdravotní riziko. Až tři čtvrtiny dětí ve věku do 12 měsíců života musí být s diagnostikovanou nemocí hospitalizováno.

V České republice byly zaznamenány 4 případy úmrtí dosud neočkovaných dětí v souvislosti s černým kašlem (v roce 2005, 2007, 2008 a 2009). Ve všech případech se děti nakazily přímo od členů rodiny.

Velké zdravotní komplikace způsobuje černý kašel i pacientům s astmatem či chronickou obstrukční plicní nemocí, jejichž dlouhodobě zatížený organismus si s akutním nástupem černého kašle nemusí poradit.

Nejspolehlivější ochranou proti černému kašli je dle lékařů očkování, to ovšem poskytuje ochranu pouze na 3 až 12 let. Proto je nezbytné se pravidelně přeočkovávat, ani prodělání nemoci totiž nezaručí celoživotní ochranu proti černému kašli. Podle očkovacího kalendáře se v České republice proti černému kašli očkovaly pouze děti v rámci hexavakcíny – čtyřmi dávkami a pak přeočkovávaly v pěti letech. A právě kvůli vysokému počtu nemocných dětí ve věku kolem 11 let, se v roce 2009 navíc zavedlo plošné přeočkování pro 11leté děti, které navazuje na ochranu získanou hexavakcínou a prodlužuje ji.

V dospělosti si pravidelné přeočkování už musí hlídat každý sám!

Nejnovější studie provedená pod vedením prof. Romana Chlíbka ukázala, že počty nemocných v dospělé populaci mohou být 200násobně vyšší, než se domníváme. U dospělých se totiž vlivem očkování z dětství nebo proděláním nemoci může černý kašel projevit v mírnější podobě – bez záchvatů kokrhavého kašle a dalších komplikací, proto nevyhledají při mírných potížích lékaře. Neléčený jedinec se nevědomky stává přenašečem nemoci až po dobu jednoho měsíce a představuje velké riziko zejména pro ještě neočkované děti.

„Při podezření na černý kašel je třeba co nejdříve pacienta vyšetřit a odebrat vzorky na laboratorní potvrzení černého kašle“ vysvětluje Mgr. Jana Zavadilová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro pertusi a difterii SZÚ.

„Těší mě, že ochranná strategie funguje a daří se snižovat počet dětí nemocných černým kašlem. V některých zemích, jako např. USA, Kanadě a Velké Británii, dokonce strategii doplňují i o očkování těhotných žen,“ upozorňuje na úspěšné řešení epidemiolog Státního zdravotního ústavu v Praze MUDr. Kateřina Fabiánová. Tímto způsobem se přenesou protilátky z mateřské krve do pupečníkové, což podle odborníků může představovat nejúčinnější cestu, jak před černým kašlem ochránit novorozence.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Výskyt černého kašle je letos 3x vyšší než loni. Nechte se přeočkovat