Menu
WomanOnly
Domácnost

Vyzbrojte se na boj se skvrnami od ovoce!

Kdo by nemiloval čerstvé ovoce přímo ze zahrádky plné sladké šťávy. Bohužel nás dokáže i hodně potrápit, když nám kápne na oblečení. Pro tyhle případy tu pro vás máme pár rychlých tipů, které vám pomohou zachránit situaci i oblečení.

Na rovinu, když se pustíte do čištění skvrn od ovoce, musíte se obrnit trpělivostí – je to opravdu dost těžké. Sic to nebude hned, ale není to nemožné. Než začnete čistit skvrny od borůvek, jahod, rybízu, třešní, ostružin nebo brusinek, musíte se vybavit nezbytnými ingrediencemi a zapamatovat si pár pravidel.

  • skvrny od ovoce čistěte okamžitě
  • nenechte skvrny zaschnout
  • berte ohledy na materiál, ze kterého je potřebujete dostat pryč
  • buďte trpěliví a nevzdávejte se po prvním vyprání, skvrny někdy zmizí až napotřetí
  • do pračky přidejte přípravek na odstranění skvrn

Jak vyčistit skvrny od borůvek, ostružin a třešní?

Čerstvé skvrny od borůvek, ostružin, třešní a dalšího tmavého ovoce se dobře čistí pomocí soli. Oblečení potřísněné od ovoce co nejdříve vymáchejte ve studené vodě, flek posypte dostatečným množstvím soli a jemným kartáčem drhněte. Až skvrna zmizí, ještě jednou oblečení vymáchejte ve studené vodě a pak vyperte v pračce.

Odstranit se dají i starší skvrny od borůvek, na ty dobře funguje kyselina citronová. Vedle oblečení takhle můžete čistit i potahy na gauče, pohovky a další čalouněný nábytek. Rozpuste 10 g kyseliny citronové v 1 l horké vody a co nejdříve skvrnu potřete. Nechte působit alespoň 12 hodin. Oblečení potom vyperte v pračce, nábytek ručně vydrhněte mýdlovou vodou. Kyselina citronová pomůže, i když vám upadne borůvkový koláč na koberec, protože si poradí i se skvrnami na koberci.

Jak odstranit skvrny od jahod

Jahody milují úplně všichni a v létě si je dopřávají co hrdlo ráčí. Není se čemu divit, že se občas stane, že nějaká ta jahoda skončí na tričku. Na skvrny od jahod pomůže bílý vinný ocet, smíchejte 2 lžičky s 500 ml vody a 1 lžičkou tekutého pracího prostředku a čisticí prostředek je na světě. Oblečení do směsi namočte a pak vyperte jako obvykle.

Jak na skvrny

Jak na skvrny od rajčat

Rajčata jsou letní klasika, kterou si jen těžko odpustíme. Důvodem, proč jsou skvrny od rajčat oranžové až červené, je fakt, že rajčata obsahují lykopen a betakaroten. I na skvrny od rajčat funguje bílý vinný ocet. Kápněte ho na houbičku na nádobí a jemně odstraňujte skvrnu směrem z venku dovnitř. Pokud červená na oblečení zůstává, naneste na skvrnu tekutý prostředek na praní, nechte chvíli působit a poté vyperte.

Co dělat, když se nemůžete skvrn zbavit?

Máte pocit, že jste vyzkoušeli všechno a skvrny na oblečení jsou stále vidět? Nezoufejte, pořád máte ještě šanci. Sáhněte k agresivnějším čistícím prostředkům, u kterých ale musíte rozlišovat mezi bílými a stálobarevnými textiliemi a textilem barevným a nestálobarevným. Při čištění byste totiž mohli poškodit látku a mohlo by dojít ke změně barevného odstínu.

Na stálobarevné a bílé oblečení můžete použít běžný prací prášek, kyselinu citronovou, čpavek a peroxid vodíku. Na barevné a nestálobarevné oblečení použijte prací prášek (nebo gel), kyselinu citronovou a zředěný čpavek.

Máte stále pochybnosti o domácím čištění skvrny od ovoce? To je zcela pochopitelné, obzvlášť, když jde o oblečení, ke kterému máte citový vztah. Svěřte své oblíbené kousky profesionálům, kteří budou přesně vědět, co mají s fleky od ovocné šťávy udělat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vyzbrojte se na boj se skvrnami od ovoce!